10 Haziran 2015 Çarşamba 05:58
0
1177
1

Aslında Sağlıklı Olan 7 Negatif Davranış

Hepimiz zaman zaman toplumun bakış açısından değerlendirildiğinde negatif olan davranışlar sergileyebiliyoruz. Bazen biz de bu davranışlarımızdan rahatsız olabiliyoruz; fakat bu negatif davranışlardan bazılarının aslında daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bunları gerçekleştirmeyip içimize atmaktansa dışa vurmak hem başkalarıyla iletişimimizde daha güçlü bağlar kurmak adına hem de kendi ruh sağlığımız açısından sandığımızdan daha büyük avantaj sağlıyor.

1. Çıldırmak

Evet, biliyoruz. Sinirlenmek pek de çekici bir davranış sayılmaz; ancak sinirini göstermek öfkenin dışavurumudur ve içinizde birikip midenize oturan yükü atmanızı sağlar. Tabii ki o noktaya gelmeden, kızgınlığınızı çok da biriktirmeden, yaşadığınız an göstermek en iyisi; fakat hadi diyelim birikti ve patladınız, artık o yükten kurtuluyor olmanın tadını çıkarın.

2. Kaybolmak

Hepimiz en az bir kere yolumuzu kaybetmiş, kendimizi boşlukta hissetmiş ve bu durumdan korkmuşuzdur. Böyle zamanlar bizim kendimizle ilgili yeni keşifler yapmamızı, yeni yollar bulmamızı sağladığından kaybolmaktan korkmak yerine onu yeni bir macera gibi düşünürsek karakterimizle ilgili yeni bir şeyler öğrenmek adına kesinlikle çok verimli bir süreç yaşayabiliriz.

3. Hüngür Hüngür Ağlamak

Tıpkı sinirlenmek gibi ağlamak da öfkelenmek, üzülmek, sevinmek gibi güçlü duyguların dışavurumudur. Bunu ilk maddedeki çıldırmak gibi değerlendirebiliriz. Sonrasında ne kadar rahatladığımızı, “oh be” dediğimizi, midemizdeki yumrudan kurtulduğumuzu düşünürsek, gözlerimiz kıpkırmızı olsa bile ağlamak güzeldir. Ağlamak yerine kahkahalarla gülerek sinir bozukluğunu atabilen insanlar da yok değil. Kendilerine imreniyoruz.

4. Yalnız Kalmak (Tek Başınalık)

Yalnız kalmayı istemek sanıldığı gibi acınası, üzücü bir durum değildir. Aslında birçok insan yalnızlıktan korktuğu için kalabalığa karışsa da kendimizi en çok dinlediğimiz, kendimize dürüst olmaya en yaklaştığımız anlar bu anlardır. Bu nedenle hayatımız boyunca devam edecek olan kişisel oryantasyonumuzu en keyifli yaşayabileceğimiz ve birçok şeyi doğru değerlendirebileceğimiz anlar da bu anlardır.

5. Herkese Kulaklarını Tıkamak

Herkes tavsiye vermeye meraklıdır. Mutlaka sizin de farkında olarak ya da olmadan kendi deneyimleriniz doğrultusunda söylediğiniz birkaç cümle olmuştur. Başkalarından da sık sık duyuyorsunuzdur. Yeri geldiğinde bu tavsiyelere kulaklarınızı tıkamayı biliyorsanız, aslında baya şanslısınız. Herkes her deneyimi aynı şekilde yaşamak zorunda değil. Aynı şekilde de yaşayabilirsiniz; ancak o deneyimin sizin deneyiminiz olması çoğu zaman pozitif ve negatif etkileri daha iyi analiz etmenizi, mutlaka bir ders çıkarılacaksa o dersi daha iyi anlamanızı sağlar. Ne demişler; bir musibet bin nasihatten iyidir.

6. Bütün Kuralları Yıkmak

Bazı kurallar gereklidir. Trafik kuralları mesela. Bazı kurallar herkes için mantıklı değildir; ama hakkaniyet için “uyulsa iyi olur” tipi kurallardır. Sabah işe erken gelmek gibi. Bazı kurallar miras olarak kalmıştır. Buna örnek olarak da toplumsal davranış kurallarını gösterebiliriz. Bir de bazı kurallar vardır ki yıkılmak için orada duruyordur. Bu kuralların hiçbir mantığı yoktur. Hatta adeta yıkılsın diye konulmuştur. O kuralları yıkın ve bunu yaparken hiç üzülmeyin. Tadını çıkarın bol bol. Çıldırmak gibi, hüngür hüngür ağlamak gibi rahatlatsın sizi.

7. Uyum Sağlamamak

Her zaman herkese, her şeye, her ortama uyum sağlamak zorunda değilsiniz. Sürekli uyumlu olmak iletişim açısından sağlıklı gibi görünse de bazen kendinizden ödün vermenize, istemediğiniz durumlarda kalmanıza sebep olabilir. Boş yere mutsuzluk yaşayabilirsiniz. Uyum sağlamanın sizi yorduğu ve gerçekten mutsuz ettiği zamanlarda uyum sağlamayın. Kendi yöntemlerinizle, kendi duruşunuzla var olun. Kabul görmek adına o kadar da konformist olmayın ayol. Tabii ki bu, her istediğinizi başkalarına zarar verip vermediğini umursamadan yapmak demek değildir. Eğer öyle yaparsanız sonuçları daha can sıkıcı olabilir. Sonra “ama Unimetre uyum sağlamamamı söylemişti” demeyin de! :)

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

1 Dakikadan Kısa Bir Sürede Makyajın 100 Senelik Evrimini İzleyin Bilmediğiniz Detaylarla İnternetin Arka Bahçesi: 4Chan Türkiye`nin İlk Trans Birey Defilesi Gerçekleşti Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu Günlük Hayatta Kullandığımız NASA İcatları Adriana Lima`ya Acun Sorulunca Hafif Rüzgarda Bile Üşüyen Kadınlardan Değilseniz Anlayamayacağınız 26 Durum Miss Bumbum Yaşam Savaşı Vriyor Victoria Meleklerinin Yeni Yıl Partisinden 20 Özel Kare Zehirli Ayakkabıların Markası Belli Oldu Ucuz ve Kaliteli Giyim Markaları Bu Tarz Benim Diyen 13 Stil İkonu Büyükanne Son Dönemin Popüler Kültürü: Evden Kaçış Oyunları Doğal Sarışınlar Hakkında Bilmeniz 19 İlginç Bilgi

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

İstanbul Sokaklarında Dedektif Olmak İster Misiniz? iPhone 7 Home Tuşunuz Bozulursa Ne Olacak ?
Bizi Kim 21. Yüzyıla Mahkum Etti Diye Merak Ediyorsan Bu Çizimlere Mutlaka Bakmalısın! Neden Sivrisinekler Bazı İnsanları Daha Çok Isırır?
MEB İngilizce Ders Saatini Arttırıyor! Dünyaca Ünlü 28 Üniversitenin Birbirinden Muhteşem Fotoğrafları
Amanda'nın Yavruyken Sahiplendiği Sibirya Kurduyla Olan Sevimli Hikayesi Osmanlıspor’un Galatasaray Galibiyetiyle İlgili 13 Paylaşımı