04 Kasım 2016 Cuma 02:52
0
441
1

Avrupa`nın En Büyük Film Platosu İstanbul`da Yapılıyor


Avrupa'nın en büyük film platosu olması hedeflenen Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin temeli atıldı.

Büyükçekmece Belediyesi arazisi üzerinde, Belediye Başkanı Hasan Akgün öncülüğünde 5 yılda geliştirilen projenin temel atma töreni, platonun tanıtım videosunun gösterimiyle başladı.Törene katılan TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi yaptığı konuşmada, katılımcıların Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak Cumhuriyet'in, Türk milletinin 20. yüzyıldaki en büyük modernleşme projesi olduğunu söyledi.Cumhuriyet'in sanatla özdeşleştiğini aktaran Hamzaçebi, Midwood projesinin, Türkiye'yi sanat ve sinema alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına taşıyacağını kaydetti.İstanbul'un, dünyanın en önemli şehirlerinden olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, şöyle konuştu:"Sinema, oyunculuk, senaryo ve teknolojidir. Sinema aslında hayatın kendisidir ama bütün bunları yapabilmek için büyük bir alt yapı gerekir. Burada, Hollywood ve Bollywood'la yarışacak büyük bir projeyi konuşuyoruz. İnanıyorum ki bu proje gerçekleştiğinde Türkiye, dünyada sinema alanında da kendisinden söz ettiren bir ülke olacaktır."Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de projenin sadece Türkiye için değil, bölge ve dünya için de büyük önem taşıdığını dile getirdi.Projeye her açıdan hassas yaklaştıklarını bildiren Akgün, "Atatürk havalimanına 30, yeni havalimanına 35 dakika. Ulaşım anlamında, hem havaalanlarına çok yakın hem de kara ulaşım ağının üzerinde bulunuyor. Bu proje bittiğinde, Büyükçekmece ve çevresinden minimum 10 bin kişi buradan ekmek yiyecek. Bu bizim için çok önemli." ifadelerini kullandı.150 Milyon Dolarlık Ekipman150 Milyon Dolarlık EkipmanProjeyi geliştiren Midwood AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San ise sektörde daima en iyisini yapmaya çalıştığının altını çizerek, kompleksin tamamlandığında Avrupa'nın en büyük platosu olacağını bildirdi.San, sektör temsilcilerini de bu proje sayesinde bir araya getireceklerini belirterek, "Projeyi, 6 yıl önce yapmaya karar verdim. Bir yıl 'Kimlerle, nasıl yapabilirim?' konusunu araştırdım. İki yıl da dünya sektörünü en ince noktasına kadar inceledim. Bütün bunları yaparken de başka hiçbir ticari faaliyette bulunmadım." dedi.Türkiye'de ve dünyada, büyük stüdyoların birçoğunu inceledikten sonra plato açmaya karar verdiğine vurgu yapan San, yaklaşık 150 milyon dolarlık ekipmanı hazır hale getirdiklerini anlattı.Midwood AŞ. İcra Kurulu Başkanı Emin Günal da Midwood projesinin, büyük bir Türkiye markası haline geleceğini dile getirerek, 505 dönümlük arazide, 825 milyon liralık yatırım yapacaklarını aktardı.
21 Stüdyo, 17 Açık Set Alanı, 18 İmalat AtölyesiMidwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi tamamlandığında en az 20 noktasında film çekilebileceğine dikkati çeken Günal, şunları söyledi:"Ünlülerin kalabileceği, 5 yıldızın üzerinde hizmet veren bir konaklama tesisimiz, spor, çocuk eğlence, yeme-içme alanları, sinema ve parklarımız var. 21 tane stüdyo, 17 açık set alanına sahibiz. Aslında 505 dönüm alanın tamamı bir çekim platosu."Konuşmalardan sonra TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Midwood AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, Midwood AŞ. İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yusuf Akgün ve BİLFEN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Öztürk, dua okunmasının ardından temel atma töreni için butona bastı.Tamamlandığında, Türkiye'nin turizm çeşitliliğine katkı sunması amaçlanan Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nde, 18 imalat atölyesi ile film çekimi için ihtiyaç duyulan tüm ekip ve ekipman da bulunacak.Korku filminden bilim kurguya kadar bütün türlerde yapımların çekilebileceği komplekste, sinema müzesi ve anaokuldan üniversiteye kadar eğitim alanları da yer alacak.Dünya sinema yıldızlarını ağırlayacak projenin, 1 yılda tamamlanması planlanıyor.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Ispanak Bitkisini Bomba Dedektörüne Dönüştürdüler! Dudak Uçuklatan, Mideye Kramplar Sokan Dünyanın En Pahalı 8 Kahvaltısı Ercan ve Nazan Kesal, Karabük Üniversitesi’nde Söyleşiye Katıldı Otobüsle Bedava 40 Gün, 28 Şehir, 14 Ülke 2. Uluslararası Öğrenci Festivali’nin Hazırlıklarına Başlandı Atom Bombasından Çizik Bile Almadan Kurtulmanın Tek Yolu Bu! Kızlar Bir Araya Geldiğinde Konuşulan 3 Önemli Şey Avrupa Film Ödülü `Ida`nın 1984 Yeniden Beyazperdeye Uyarlanıyor Filmlerini Seyretmesi Sabır Gerektiren 15 Büyük Yönetmen Yılmaz Güney ve Çalkantılı Yaşamı Osmanlı`yı Böyle Görmediniz Aziz Nesin`in `Zübük`ü Müzikal Olarak Sahneye Taşınıyor Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Her Gün Barınağa Giderek Köpeklere Kitap Okuyan Kadın Superman Kitap Tutuyor
Bir Kadının Dikkatini Kendinize Nasıl Çevirirsiniz? BlackBerry Apple’a Sataştı
Rusya Milli Marşını Yanlış Çaldılar "Kediler Aç Kalır" Diye Köyünden Ayrılmayan Kadının Hikâyesini Mutlaka Okumalısınız!
16 Ekim'de Filmlerle Psikoloji Başlıyor Tez Zamanda Kurtulmanız Gereken 9 Akıllı Telefon Alışkanlığı