22 Ağustos 2016 Pazartesi 10:19
0
3420
1

Birdenbire Okuma Yazma Yetisini Kaybederek Kendi Romanlarını Başka Şekillerde Gören Yazar: Howard Engel


Kanadalı bir polisiye yazarının hayat hikayesi ve gerçekten çok ilginç. Yazar Howard Engel, ‘Alexia Sine Agraphia’ adında bir hastalığa yakalanıyor ve okuma yetisini kaybediyor. Hatta iddialara göre, okumaya başladığını söylediğinde de kendi romanlarını farklı bir dilde görüyor.
kanadalı yazar howard engel bir felç geçirir. bizim yörenin tabiri ile inme iner.bir yazar olarak "aha şimdi sıçtık" diye düşünür haklı olarak. çünkü yazamadığı gibi okuyamamaktadır da (artık nasıl bir felçse).kendi yazdığı romanların alfabelerini bile tanımamaktadır. anadili olan ingilizce metinleri okumaya çalıştığında kore alfabesiyle yazılmış şekillerden oluşan bir yazı görmektedir kendince, anlamsız şekiller.

uzun uğraşlar sonunda işi inada bindiren yazar anlamsız şekilleri anlamsızca okumaya çalışır. önce hiyerogliflere bakar gibi bakar, sonra görsel hafızası motor hafızayı dürter ve kelimelerin görsel hafızadaki karşılıklarını hatırlamaya başlar.
şekiller hala anlamsızdır ama tanıdık gelmekte ve bulanık bir anlamı vardır. bunu tekrar ama tekrar eder uzun süre ve sonunda harflerin nasıl söylendiğini de çıkarmaya başlar. dil ve damak arasında hareketler çizerek harfleri çıkarır ve şaka maka adam bir süre sonra hem yazmaya hem konuşmaya hem de okumaya başlar ve tam bir okur yazar olur(allah bu gibi esprilerden korusun. bu ne lan!)
neyse efendim, bunların hepsi yalan da olabilir çünkü adamın ne gördüğünü bilmiyoruz, ilgi çekmek için uydurmuş da olabilir ama bu konumuzun dışında.Kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/birdenbire-okuma-yazma-yetisini-kaybederek-kendi-romanlarini-baska-sekillerde-goren-yazar-howard-engelİÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Dostoyevski`den Hayatınıza Işık Tutacak 15 Hayat Dersi Müthiş Bir Tasarım Örneği: Yazara Özel 'Ayaklı Kulübe' Okunduktan Sonra Toprağa Gömülünce Ağaç Olabilen Muhteşem Kitap! Titanik'in Ardında Saklanan İnanılmaz Bir Gizem 35 Yıldır Sokaklarda Yaşayan Bu Adamın Yazdığı Şiir Hayatını Değiştirdi Filmlerini Seyretmesi Sabır Gerektiren 15 Büyük Yönetmen Çocukları Anında Uyutan Kitap Satış Rekoru Kırıyor Sabahattin Ali`yi 108. Doğum Gününde Aşk, Hürriyet ve Yaşama Dair Satırlarıyla Anıyoruz Dünyanın En Çok Okunan Şiiri 20. Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı Efsane Yazar Jack London`ın Size Hayatı Tekrardan Sorgulattıracak 14 Sözü Siddhartha`nın Yazarı Herman Hesse`den 24 Alıntı George Orwell'in Hayvan Çiftliği Kitabından 16 Çarpıcı Alıntı Hayatınızı Değiştirecek 15 Kitap

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Bilim Merkezlerinin Deney Düzeneklerinin Üretimi Yerli Olacak Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz?
Balığı Sıvı Nitrojen İçine Koyarsanız Ne Olur? UniTercih: Psikoloji Bölümü (2016)
UniTercih: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü (2016) Dünyanın En Ürkütücü Bakışlı Kedisi: Atchoum
Cilt Temizliğinde Uzay Çağı: Cildi %100 Gençleştiren Manyetik Maske İlk Arkeoloji Fuarı 5 Şubat`ta Açılıyor