20 Kasım 2014 Perşembe 06:42
0
1164
1

CERN`de Atomaltı Parçacık Keşfi

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim adamları, iki atomaltı parçacığı keşfetti.

CERN`den yapılan açıklamada, keşfin, dünyanın nasıl meydana geldiğini tanımlayan parçacık fiziğinin "Standart Model"inin ötesinde işlerin nasıl yürüdüğüne ışık tutacağı belirtildi.

BİRİNİ BULMAYA ÇALIŞIRKEN İKİSİNİ KEŞFETTİK

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak yapılan deneylerde keşfedilen atomaltı parçacıklar, devasa bir gücün bir araya getirdiği üç zerreciğin oluşturduğu baryondan meydana geliyor.

CERN`e bağlı LPNHE Laboratuvarı`nda görevli Matthew Charles, "Doğa bize cömert davrandı. Birini bulmaya çalışırken ikisini birden keşfettik" dedi.

PROTONLARDAN 6 KAT DAHA AĞIR

Keşfedilen yeni parçacıkların, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında, 27 kilometrelik tünelde birbirleriyle çarpıştırılan protonlardan 6 kat dağa ağır olduğu belirlendi.

Araştırma sonuçları, "Physical Review Letters" dergisinde yayımlanacak.

NOBEL ÖDÜLLÜK DENEY

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak daha önce de parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığı keşfedilmişti. "Tanrı Parçacığı" olarak da bilinen Higgs Bozonu`nun keşfi, geçen yıl Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilim adamı Peter W. Higgs`e Nobel Fizik Ödülü getirmişti.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Mars`ta Heyecanlandıran Keşif 21 Madde ile Nikola Tesla`nın Zamanının Çok Ötesinde Bir İnsan Olduğunun Kanıtı Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor Bilim Dünyasını Heyecanlandıran Keşif NASA: 2014 Tarihin En Sıcak Yılı Oldu Dünyanın En Yaşanılabilir 10 Ülkesi Dünyaya Benzer Bir Gezegen Keşfedildi Avrupa Film Ödülü `Ida`nın Parmak Kütletmek Gerçekten Zararlı mı? Ronaldo`nun Oğlu Messi Hayranı Çıktı Esrarengiz Bir Şekilde Kaybolan 7 Uçak Ballon d`Or 2014`ün Sahibi Cristiano Ronaldo! Ünlü Yarışçının Bisikleti Yaşarlı Kaan’ın Oldu

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Ölülerin Kokusunu Parfüm Yaptılar Fikret Otyam`dan İyi, Ağabeyinden Kötü Haber
Nişan Fotoğraflarını Su Altında Çektiren Çiftin, Yüzünüzde Gülümseme Yaratacak 15 Fotoğrafı Periscope Artık Türkçe
Archos, Yeni Akıllı Telefonu GranitePhone'u Satışa Sundu! Gençlere İçin 2015 Yaz Modası
Pretty Little Liars’ın Yaratıcısı Final Hakkında Konuştu! Ağlatma Garantili 7 Anime Film