29 Ekim 2016 Cumartesi 10:12
0
4285
1

Dünyanın En Yaşlı Ağacı: “İhtiyar Tjikko”


“İhtiyar Tjikko” olarak isimlendirilen dünyanın en yaşlı ağacı 9 bin 500 yaşındaki Norveç çamı, İsveç’te büyümeye devam ediyor. 2004 yılında Umea Üniversitesi Fiziki Coğrafya Profesörü Leif Kullman tarafından bulunan ağacın yaşı Karbon-14 yöntemi kullanılarak ortaya çıkarılmış.


Profesör Kullman, İsveç günlük gazetesi Aftanbladet’e verdiği demeçte ise şöyle açıklıyor: “Buz Çağı’nda deniz seviyesi, günümüz deniz seviyesinden ortalama 120 metre daha aşağıdaydı. Bu nedenle İngiltere ve Norveç arasındaki Kuzey Denizi’nin büyük bir kısmı o günlerde ormanlardan oluşuyordu. Rüzgârlar ve düşük sıcaklık ise ‘İhtiyar Tjikko’nun bir saksı bitkisi gibi küçük kalmasına neden olmuş ve bu durum ömrünü uzatmıştır. Çünkü büyük ağaçlar bu kadar uzun yıllar yaşayamazlar.”

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

11 Maddede Bir Osmanlı Esirinin Hatıraları, Eyüp Sabri Bey: "Mısır`da Nasıl Kör Edildik" Beyin Hakkında Bilmediğiniz Hayret Verici Bilgiler İngiltere’nin Uçuk Kaçık Yaşlıları 37. Yaşını Kutlayan Dünyanın En Yaşlı Pandası Guinness Rekorlar Kitabı'nda Dünyaya Benzeyen Gezegen Keşfedildi Afrika`nın Kanlı Ağacı: Pterocarpus Angolensis 11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması Ağaç Kesme Motorunu Kızak Niyetine Kullanıp Buzda Kayan Zeki Adam Amerikan Askeri Okulunda Ders Olarak Anlatılan Horoz ve Tilki Hikayesi 87 Yaşındaki Ambulans Şoförü Edna Mitchell Burada Karaya Ayak Basmak Yasak! 14 Yıllık Emeğin Sonucunda Ortaya Çıkan Dünyanın En Yaşlı Ağaçları Sergisinden 20 Muazzam Fotoğraf Sonbaharda Dökülen Yaprakları Tuval Olarak Kullanan Ressam Barfiks Çeken Kurbağalar

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Zekaları ile Göz Kamaştıran Kova Burcu Kadınının 9 Özelliği Müzik Tarihinde İz Bırakmış 6 Aşk Hikâyesi
“Canlan İstanbul” İle Ücretsiz Animasyon Eğitimleri Başlıyor Geleceğe Yön Verecek 10 Teknoloji
Film Setlerinde Yaşanmış Korkunç Kazalar Vücudumuzun 99,99999999'u Boşluktan mı Oluşuyor?
Fotoğraflarla Düşme Sanatı 'Acorn Marble'nin Kısa Yolculuğu