26 Ekim 2016 Çarşamba 08:03
0
4151
1

El Yazısının Sağlığımıza 5 Faydası


1. El yazısıyla not almak öğrenmeyi kolaylaştırıyor-du.Bu faydaya finallere çalıştığımız bitmek bilmeyen gecelerden aşinayızdır; eski fotokopi kağıtlarının arkalarına aldığımız notlarla, eğri büyrü el yazılarımızla geçtik tüm o dersleri!Ve bu konuda gayet haklıymışız; çünkü Princeton Üniversitesi'nden Pam A. Mueller ve California Üniversitesi'nden Daniel M. Oppenheimer'ın 2014'te yayınladıkları ortak çalışmada; derslerde el yazısı ile not alan insanların, ekran ve klavyeyi tercih edenlere göre dersi çok daha iyi kavradıkları kanıtlandı.


2. Beynin çok daha fazla noktasını çalıştırıyor-du.Aynı araştırmada belirtildiğine göre, el yazısıyla ders çalışmak beynimizde daha fazla alanı çalıştırıyor. 'Devinim becerileri' olarak adlandırılan; el ve göz hareketlerimiz ile düşünme yetimiz gibi hareketleri kapsayan bu döngüye 'Okuma Döngüsü' adı veriliyor.Bu döngü klavyeyle yazarken el yazısındaki kadar aktif değil; bu yüzden el yazısını 'artık pek yapmadığımız bir beyin jimnastiği' olarak da nitelendirebiliriz...


3. Sinirlerimizi dinlendiriyor-du.Bu sav da 2008 yılında grafolojist (el yazısı uzmanı) Dr. Marc Seifer tarafından ortaya atıldı. Dr. Marc Seifer'ın araştırmalarına göre el yazısıyla yazı yazmak hem dikkat eksikliğine iyi geliyor hem de sinirlerimizdeki gerginliği azaltıyor. Elimizin ve gözlerimizin aynı anda ritmik olarak hareket etmesi de sinirlerimize iyi gelen, bizi sakinleştiren başka bir etken.Bunun bir başka sebebi bilgisayar veya telefonda yazı yazarken sürekli bir elektrik devresine dokunuyor olmamız olabilir mi? Bilemiyoruz, sadece aklımıza geldi ama mantıklı sanki? :)


4. Yaşlanmaya bağlı unutkanlıkları azaltıyor-du.Tabii büyüklerimizin bizim jenerasyon kadar bilgisayar klavyesiyle içli dışlı olmadıklarını hesaba katarsak, bu mevzu onların halâ işlerine yarıyor. Baksanıza, çözülen tüm o kare bulmacaların eşsiz bir yararı da varmış meğer! Ancak bizim için iş işten geçti.Zaten yukarıda 'Okuma döngüsü' içindeki tüm hareketlerin aslında bir beyin jimnastiği olduğunu belirtmiştik. Ayrıca 2012'de Karin James ve Laura Engelhardt tarafından yapılan, Trends in Neuroscience and Education Dergisi'nde yayınlanan makaleye göre; el yazısı esnasında harfleri sürekli tekrar ediyor oluşumuzun da beynimizin sağlıklı kalmasına büyük bir etkisi mevcut.


5. Yaratıcılığımızı tetikliyor-du.Herkesin el yazısı farklıdır... Bu yüzden herkes el yazısında farklı ayrıntılar ortaya çıkarır. Bu farklı ayrıntılar sayesinde, insanlar tamamiyle aynı cümleyi yazıyor olsalar bile farklı düşüncelere, ilham kaynaklarına yönelirler. El yazısı yaratıcılığı böyle arttırır.Bir düşünün; şu anda hepimiz aynı ekranlarda, aynı fontlara bakar durumdayız. Aynı cümleden farklı düşüncelere yönlenebilmemiz ne kadar mümkün olabilir ki?

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Çay Poşetlerinin Günlük Hayatınıza Değer Katacak 7 Faydası Annelerin Yıllar İçerisinde Eşek Kadar Çocuklarına Yapmaktan Vazgeçemediği 16 Şey Zihninizi Genç Tutun, Yıllara Meydan Okuyun Kadın - Erkek Eşitliği Hakkında 9 Özlü Söz İnsan Bedeninin Ulaşabileceği Sınırları Gösteren 10 Bilgi Çekici Gelen 10 Uyku Hali Kalp Krizini Araştıran Üniversite Öğrencisi Kalpten Öldü! Mükemmelliyetçilik Sigara Kadar Zararlı! Osmanlıca Dersi Liselerde Zorunlu Oldu Davutoğlu: `1 Ocak 2015 İtibariyle 28 yaşından Gün Alanlara Bedelli Askerlik İmkanı Getiriliyor` Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor Şanslı Ama Bir O Kadar da Azimli: Arthur Diş Sağlığıyla İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Hemen Hemen Herkesin Hoşuna Giden Dünyanın En Güzel 8 Hissi Dövmesinden Dolayı İşten Kovulan Kadının İsyanı Viral Oldu!
21. Yüzyılın "En İyi Film" Dalında Oscar Kaldıran Filmleri Beyninizin Sağlıklı Olup Olmadığını Hemen Öğrenebilirsiniz!
iOS 9'un Yeni Özelliği Adeta Aklınızı Okuyacak Giyilebilir Teknolojilerde Samsung Ve Marmara Üniversitesi İşbirliği
Amerikalılara Johnny Depp Olduğunu Söyleyerek Trolleyen Hayrettin Şiddeti Durduran Sanat