19 Kasım 2014 Çarşamba 02:50
0
1112
1

En Prestijli Mimarlık Öğrenci Yarışması Archiprix-TR’de Rekor Katılım!

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 19 yıldan bu yana düzenlenen Archiprix-TR 2014’ün ödül töreni 5 Aralık Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ana sponsorluğunu Seranit Grup’a bağlı Serra Seramik’in yaptığı yarışmanın jürisinde ünlü mimar Benedetta Tagliabue de yer alıyor.

18 Kasım 2014 / İstanbul - Yapı malzemeleri sektörünün önde gelen şirketi Seranit Grup’un markalarından Serra Seramik ana sponsorluğunda bu yıl 19’uncusu düzenlenen Archiprix-TR 2014 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması’nın forum ve ödül töreni 5 Aralık 2014 Cuma günü 17:00-21:00 saatleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi’nde yapılacak. Tüm katılımcıların projelerinin sergileneceği alan 1-5 Aralık tarihleri arası ziyaret edilerek forum öncesi fikir edinme ve projeleri izleme imkanı verecek.

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 19 yıldan bu yana düzenlenen Archiprix-TR bu yıl 30 farklı üniversiteden toplam 163 proje başvurusu alarak daha önceki yarışmaların rekorunu kırdı.

Jüri zorlanacak

Yarışma genç mimarların mesleğe ve mimarlık ortamının dinamizmine olan katkılarını ve farklı disiplinlerin mimarlık pratiğinin gelişimindeki etkisini vurgulamayı amaçlıyor. 2014 yılı Jürisi’nde, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Ömer Selçuk Baz, Yrd. Doç. Dr. Deniz Dokgöz, Atilla Kuzu, Ertuğ Uçar’ın yanı sıra uluslararası düzeyde ortaya koyduğu nitelikli mimari projelerle tanınan, bu yıl ünlü Pritzker Jürisi’ne seçilen ödüllü İtalyan Mimar Benedetta Tagliabue de yer alıyor.

Geçen yılın birincilik ödülünü alan Murat Aydınoğlu yedek üye olarak jüri değerlendirmelerine katkıda bulunurken, “Sürdürülebilirlik” ödülünün seçiminde Sürdürülebilirlik Danışmanı Ömer Moltay destek oluyor. Tüm jüri üyelerinin katılımı ile yapılacak forumun ardından sonuçların açıklanacağı akşamda ödüller sahiplerini bulacak. Katılımın rekor kırdığı bu yılki yarışmada jüri üyelerinin birbirinden ilginç 163 proje arasında seçim yapmakta zorlanmaları bekleniyor.

Serra Özel Ödülü kapsamında bir yarışmacı ise uluslararası mimarlık ortamını yerinde görmek üzere “Hollanda Mimari Gezisi” kazanacak. Archiprix-TR 2014 Sergisi 1-5 Aralık tarihleri arasında, 08.30-17.30 saatlerinde Yapı-Endüstri Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

En prestijli yarışma

2015’te 20’incisi yapılacak olan Archiprix-TR Türkiye’nin en saygın mimarlık öğrencileri yarışması olarak mezuniyet projelerinin sergilendiği bir platform olarak nitelendiriliyor.

Yarışmaların mimarlık eğitimindeki yerinin tartışılması ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla 1996’dan günümüze kadar düzenlenen yarışmada derece almış ve halen akademik ya da profesyonel mimarlık kariyerini başarıyla devam ettiren isimlerle özel söyleşiler de gerçekleştirilecek olan Archiprix-TR 2014, aynı zamanda tüm jüri üyeleri ile birlikte katılımcı öğrencileri ve mimarlık fakülteleri temsilcilerini etkileşimli ortam sağlayacak forum meydanında bir araya getirecek. Mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak, yapıcı bir rekabet ortamı yaratmayı ve mimar adaylarının ufkunu genişletmeyi amaçlayan Archiprix-TR kapsamında bu yıl Serra Özel Ödülü’nü kazanacak öğrenci, Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’ya gerçekleştirilecek bir mimari geziye katılma şansı elde edecek.

Yarışmada birinci olan proje 5 bin TL, ikinci 3 bin 500 TL, üçüncü ise 2 bin 500 TL ile ödüllendirilecek. Her biri 2 bin TL değerinde üç ayrı mansiyonun verileceği yarışmada, sürdürülebilirlik ödülü ise 2 bin 500 TL olarak belirlendi.

Jüri Üyeleri

Ömer Selçuk Baz | Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı

Yrd. Doç. Dr. Deniz Dokgöz | Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı

Atilla Kuzu | ZOOM TPU Kurucu Ortağı

Benedetta Tagliabue | EMBT Mimarlık Ortağı

Ertuğ Uçar | Teğet Mimarlık Kurucu Ortağı

Ömer Moltay | Mimta Mimarlık (Sürdürülebilirlik Danışmanı)

Murat Aydınlıoğlu | Archiprix-TR 2013 Birincisi (Yedek Jüri Üyesi)

Archiprix-TR 2014 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması

Sergi, Forum ve Ödül Töreni

Tarih: 5 Aralık 2014, Cuma

Yer: Yapı-Endüstri Merkezi, Polat Kulesi Yanı-Fulya

Program

17:00-17:30 Kayıt 17:30-18:30 Ödüllü Mezunlarla Söyleşi 18:30-19:30 Forum Meydanı: 163 Proje 170 Jüri 19:30-20:00 Ödül Töreni 20:00-21:00 Kokteyl

www.archiprixturkiye.org

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Mezun Olduğu Bölümden Farklı Bir Branşta Çalışanların İyi Bildiği 14 İfade Üniversitede Bu Yıl Bütün Dersler Boş Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 Ankara Üniversitesi`nde Gerilim: Eğitime Ara Verildi Türkiye`nin En İyi Hukuk Fakülteleri - 2014 Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) Ünlü Yarışçının Bisikleti Yaşarlı Kaan’ın Oldu Medipol Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Atılımı YÖK: Tıp ve Hukuk Fakültelerine Taban Puan Geliyor 11. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması UniTercih: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü (2016) Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Ödül Yağdı TÜBİTAK`ta Dereceye Giremeyen Öğrencinin Dünya Birincisi Olması, Bakan Işık`ı İsyan Ettirdi 5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

ÖSYM`den Yeni Bir Açıklama Daha Yasaklanmasının Sebebini Okuduğunuzda Gülmeniz Muhtemel 9 Film
Twitter’ın CEO’su Değişti! 30 Yıl Önceki Bakıcısını 50.000`den Fazla Kişinin Yardımıyla Bulan Çocuk İle Tanışın
Ejderha Dövmeli Kız Geri Dönüyor Saçınızdaki Boyanın Akmasını Nasıl Önlersiniz?
İş Görüşmesinde Reddedilmenizin Acı Ama Gerçek 7 Nedeni Yeni Mezunlar İçin Deneyim Gerektirmeyen İşler