07 Ocak 2015 Çarşamba 08:42
0
5337
1

Erasmus Yapmanın 15 Faydası

Erasmus`un faydaları kişiden kişiye değişebilir ama yine de genel faydalarından bahsedersek:

1. Farklı Bir Sistem

Erasmus ilk olarak farklı bir eğitim öğretim sistemi içerisinde bulunmanıza neden olur ve bu sisteme entegre edilmiş olan kurumları tanıyarak ufkunuzu açar.

2. Yabancı Dil Yeteneği

Yabancı dil yeteneğiniz mükemmele yakın olacak şekilde düzelir. Hem de yabancı dilde eğitim aldığınızda birçok şeyi başarabileceğinize kanıt olarak gözükecek bir deneyimdir.

3. Özgüven Kaynağı

Özgüveniniz hiç olmadığı kadar yüksek olacaktır. İnsanlarla kaynaşıp konuşmayı ve nasıl davranılması gerektiğini en erken şekilde anlayacaksınız.

4. Ülke Deneyimi

Gidilen ülkenin hem tarihini hem de geleneklerini öğrenerek kişisel bir gelişim kazanacaksınız. Ayrıca ekonomisini ve iş hayatını da öğreneceksiniz. Yani aslında gelecekte küresel anlamda çalışma yapabileceğiniz şirketleri de tanımanız için büyük bir fırsat yaratacaktır.

5. Farkındalık

Farkındalığınızın sizden habersiz şekilde artmasına tanık olacaksınız. Kurum ya da kişilerle olan iletişim yeteneğiniz artacak ve bir sorun karşısında neler yapabileceğinizi öğrenerek çözüm becerinizi arttıracaksınız.

6. Farklı Kültürler

Değişik kültürlerden insanlar tanışarak iletişime geçme yeteneğiniz artacaktır. Bu şekilde farklı kültürler ile etkileşime geçebileceksiniz.

7. Şive Yeteneği

Birçok ülkenin yabancı dil konuşurken şivesi değişir. İngilizce konuşan bir İspanyol’u hemen tanıyacaksınız ve farklı şivelerle konuşulan dili de algılayacaksınız.

8. Okulda Aynı Dersleri Görmemek

Gittiğiniz ülkedeki okulun dersleri kendi okulunuzda da varsa onları yok sayarak tatil yapacaksınız.

9. Bürokrasiyi Erken Yaşta Öğrenmek

Erasmus’a gerçekten zor bir deneyimdir. Gerekli belgeleri toplamak da bunun en sıkıcı yanıdır. Belgeleri hazırlayarak aslında tek başınıza tamamlamanız gereken koca bir bürokrasiyi öğrenmenize neden olacaktır. Bu durumda daha bilgili ve kendinize güvenli hareket edeceksinizdir.

10. Yalnız Seyahat Deneyimi

Tek başınıza seyahat etme becerisi edineceksiniz. Bu sayede yeni arkadaşlar bulacak ve neler başarabileceğinize tanık olacaksınız.

11. Yaşama Hazırlık

Ön lisans ile lisans programlarını bitirdikten sonra yüksek lisans hatta doktora yapabilmek için bir yabancı dil bilmeniz gerekir. Sadece bilmek de değil bu dile hakim olmanız gerekir. Erasmus programına katılmak yabancı dilinizi geliştirmenize olanak sağlar ve diğer kültürlerle iletişime geçmenizi oldukça kolaylaştırır. Mezun olduktan sonra çok daha rahat edersiniz.

12. İş Yaşamına Hazırlık

Farklı kültürlerden insanlarla tanışarak onların ekonomik yapılarını öğreneceksiniz. Olaylara çok daha geniş bir açıdan bakacaksınız. Yabancı dil beceriniz de işinde yükselmenize olanak sağlayacak ve herkesten daha yüksek ya da farklı pozisyonlar kazanmanıza kısa yoldan yardım edecektir.

13. Bağlantılar Sağlamak

Erasmus ile her işe farklı bir bakış açısı ile bakmanız kolaylaşacaktır. Yurtdışı eğitim dönemi size yeni bağlantılar ve hatta yeni iş imkanları sağlayacaktır. Farklı kültürler de aynı işler yapıdığında onların bakış açısı ile kendinizinkini geliştirerek aynı iş pozisyonunda çalışmalar yapmanız kolaylaşacaktır. Yani iş hayatında tam olarak bir sıfır skorla öne geçeceksiniz.

14. Kendini Tanımak

Size en büyük getiri kendinizi yeteneklerini ve sınırlarınızı tanımak olacaktır. Eğitiminin birazını yurt dışında ailenizden ve yaşadığınız bildiğiniz çevreden uzakta geçirmek büyük bir deneyim olacaktır. Bu eğitim süresi süre içerisinde bildiğiniz insanlardan ayrı kalmak da sana çok da kişisel bakımdan gelişmenize yardımcı olacaktır. Kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenmek size kendinizi çok daha iyi tanımanızı öngörecektir. Ayrıca yeteneklerinizi keşfedecek ve bilmediğiniz daha önce fark etmediğiniz yeni yeteneklerinizin olduğunu öğreneceksiniz.

15. Güzel Bir Anı

Hayatınız boyunca asla unutmayacağınız bu deneyim size çok büyük artılar getirir ve inanılmaz anlar yaşatarak hafızanıza kazınır.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Sadece Üniversiteyi Bırakıp Tekrar Sınava Hazırlananların Anlayacağı 13 Şey Mezun Olduğu Bölümden Farklı Bir Branşta Çalışanların İyi Bildiği 14 İfade Okurken Para Kazanmanın 6 Yolu Çekici Gelen 10 Uyku Hali THY`den Erasmus İndirimi 5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı Çalışan İnsanın Her Cuma Kendisine Söylediği 10 Yalan Üniversitelerin Kendi Öğrencilerine Okurken Verdiği İşler Üniversite Okurken Kendi İşini Kurmanın 10 Yolu Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) 2014 Verilerine Göre 14 Maddede Türkiye`de Genç Olmak Bir Daha Yapmam Deyip İlk Fırsatta Yapacağınız 13 Şey Erasmus Yaptıktan Sonra Hayatınızda Değişen 5 Şey

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Dünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri Olan Ronnie ve Donnie`nin İlginç Öyküsü Macar Tasarımcıdan Giyilebilir Scooter
UniTercih: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü (2016) Malezya'lı Sanatçı Hong Yi'den İnanılmaz Güzellikte Yemek Sanatı Fotoğrafları
Sanat Niteliğinde 5 Çalışma Süpermarketler Daha Çok Harcayın Diye Neler Yapıyor?
Sevginin Yalnızca İnsanlara Özgü Bir Duygu Olmadığını Kanıtlayan Sevgi Dolu 39 Hayvan Google Android’deki Arama Uygulaması Artık Facebook İçeriklerine De Erişecek