09 Ocak 2015 Cuma 05:00
0
1403
1

Erasmus Yaptıktan Sonra Hayatınızda Değişen 5 Şey

Evet, gidip gelenlerle konuştuk, görüp duyduklarımızı masaya yatırdık ve Erasmus yaptıktan sonra hayatınızda değişen 5 şeyi belirledik.

1- Memleketiniz ile İlgili Düşünceleriniz

Bülbülü altın kafese koymuşlar da, ille vatanım demiş. O misal nereye giderseniz gidin, yine özleyeceğiniz Anadolu`nun bağrı yanık toprağı olacaktır. Döndüğünüzde ne siz, aynı siz olursunuz; ne de memleket, aynı memleket olur demeyeceğiz. Memleket emin olun hiç değişmeyecektir. Bıraktığınız gibi bulursunuz. Sadece ona olan düşünceleriniz değişir. Daha modern, daha kompleks fikirlerle bakarsınız kaldırımlara.

2- Kariyer Planlamanız

Erasmus ile yurt dışına gittiyseniz bunu mutlaka CV`nize eklemeniz gerek. İş başvurularında belirleyici bir yeri var Erasmus`un. Aynı iş için, aynı bölüm mezunu iki kişi başvursun. Biri Erasmus yaptıysa, emin olun onu alırlar. Bölümünüz dahilinde de bir işe yöneliyorsanız kariyer planlamanız daha kolay olacaktır.

3- Yeni Arkadaşlar

Yurt dışından gelen herkes garip bir şekilde oradan bir arkadaş ediniyor. Erasmus ile yurt dışına giderseniz mutlaka sizin de böyle bir arkadaşınız olacaktır. Çok samimi olamayacaksınız, çok görüşemeyeceksiniz (aslında hiç görüşemeyeceksiniz) ama ara sıra Facebook`tan, Skype`dan birbirinize hal - hatır sorsanız yeter. Böyle arkadaşlıklar lazım olmuyor değil.

4- Çevrenizdekiler Size Nasıl Davranacak?

Erasmus ile yola çıkacağınızı- söylediğiniz anda zaten o farklılığı hissedeceksiniz. Arkadaşlarınız, aileniz sanki sizi Mars`a yolluyorlar ve bir daha dönmeyeceksiniz. Askere gönderir gibi gönderirler sizi. Ki zaten gitmeden önce yöresel lezzetleri midenize iyice doldurun, orada böyle şeyleri bulamayacaksınız. Velhasıl, gidilir ve dönülür. İlk birkaç hafta çevrenizdekilere orasının nasıl bir yer olduğunu anlatmanız gerekir. Ama öyle yavan cümleler olmaz. "Var ya abiciğim" ile başlayan cümleler kullanmaya özen gösterin. Abartın, çoğaltın nasıl olsa onlar bilmiyorlar. Yeterli bir kültür aktarımı yaptıysanız sorular yavaş yavaş azalacaktır. Geldiğinizde sorulan ilk soru "Salyangoz yiyorlar mı, salyangoz?" olacak. Derin bir nefes alın ve "Evet" diyin. Gel zaman, git zaman sizin yurt dışı seyahatiniz unutulacaktır. Ara sıra bir çeviri işi olduğunda "Bizim Hüseyin / Bizim Berna Almanya`ya gitmişti, o anlar bunlardan" diyip kapınıza gelirler, o kadar.

5- Öğrenci Gelir Bakanlığı

Yapılan araştırmalara göre Erasmus yapan öğrencilerin anne, babaları bununla çokça gurur duyuyorlarmış. Şaka bir yana, gerçekten de anne - babalar evlatlarının böyle bir deneyim yaşamış olmaları karşısında çok seviniyorlar. Hatta Erasmus yapan öğrenciler geri kalan eğitim yılları boyunca anne - babadan daha fazla para almaya başlıyorlar. Yani ekonomik olarak da bir refah ve aydınlanma sizi bekliyor.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Yurt Dışı Dil Eğitimi Kılavuzu Üniversite Okurken Türkiye`de Görmeniz Gereken 17 Yer Yalnızca Erasmuslugillerin Anlayabileceği 11 Durum 2014 Verilerine Göre 14 Maddede Türkiye`de Genç Olmak THY`den Erasmus İndirimi 1988 Doğumluların Hayat Yolunda Yaşadığı 9 Zorluk Öğrenciyken Yurtdışına Çıkmak Üniversitelere 3 Sömestr Uygulaması Geliyor 'Neden BAU?' Sorusuna BAU'lu Öğrencilerden Cevaplar Erasmus Yapmanın 15 Faydası Erasmus Nedir? Yarı Yıl Tatilinde Üniversite Öğrencisine Tavsiyeler Türkiye`de Üniversite Öğrencisi Olmanın 10 Zorluğu 5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Nesin Matematik Köyü Sevgililer Günü Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 15 Gerçek
İlginizi Çekecek Muhteşem Yat Fotoğrafları! Dünyanın En Enteresan Yapıları
Rock and Roll Efsanesi Lemmy Hayatını Kaybetti Her Baktığınızda Sizi Neşelendirecek, Dünyanın En Komik Baykuşu
Osmanlı Arması Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Şaşırtıcı Bilgiler Apple'a İş Görüşmesine Gittiğinizde Karşılaşacağınız En Zor Sorular