22 Kasım 2016 Salı 03:47
0
4468
1

Evini Satıp Sokakta Yaşayan Hayvanlar İçin Barınak Yapan Güzel Kadın


20 yıl önce Almanya'dan gelip Türkiye'ye yerleşen turist rehberi Hüzün Esen; sokakta yaşayan hayvanların koşullarından etkilenerek çözüm aramaya çalıştı; durumu Almanya'daki bir arkadaşıyla paylaştı. 2 arkadaş, Almanya'da hayvanlar yararına bir dernek kurup sosyal medya üzerinden de örgütlendi. Hüzün Esen, yıllardır yaptığı birikimle Antalya'da aldığı evi sattı ve dernekten gelen parayı da ekleyerek Aksu'da 10 dönümlük arsa satın aldı.Arsa üzerine 3 hayvan barınağı yapan Hüzün Esen, yıllarca sokakta gördüğü sakat, hasta kedi, köpek, at ve eşekleri alarak barınakta bakımlarını üstlendi. Esen, geçen aylarda Yeşildere mahallesine giderek burada sahiplerinden kötü muamele gören 8 atı kurtarmak için para vererek hayvanları barınağa yerleştirdi.Hüzün Esen, hayvan barınağı dışında ayrıca Aksu’daki bir orman alanında da onlarca hayvanın bakımını üstlendi. Orman içersindeki yıkık bir evi hayvanlara yuva yapan Hüzün Esen, her gün mama götürüyor.


Hüzün Esen, insanların pet shop’lardan hayvan satın almasına da anlam veremediğini belirterek, hayvanlar arasında fark gözetilmemesi gerektiğini vurguladı.Sahiplendirirken koşulları gözetiyorHayvan barınağında her köpeğin karnesi olduğuna dikkat çeken Hüzün Esen, “Hayvanlara karma aşı, kuduz aşısı, kısırlaştırma işlemi yapıyorum. Ayrıca çip takıp, pasaport da çıkartıyorum. Tabi maddi olarak hepsine yetişemiyorum. Özellikle mama almakta zorlanıyorum” diye konuştu. Birçok hayvanı da sahiplendirdiğini sözlerine ekleyen Hüzün Esen, “Hayvanı alacak kişinin yeri var mı, hangi şartlarda bakacak, tüm bunları gözlerimle görmediğim sürece hayvanı vermiyorum. En çok üzüldüğüm hasta ve sakat hayvanlar. Onların bakımı da zor ama son nefesime kadar bakacağım.”


Aksu Belediyesi ile temas halinde olduğunu belirten Hüzün Esen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyede çalışanlar iyi niyetli. Ancak imkanları kısıtlı. Birkaç metrekarelik alanda hayvanlara bakmaya çalışıyorlar. Bugünlerde daha geniş bir yere tanışacaklarını öğrendim. Umarım bu gerçekleşir. Ayrıca, belediye sadece kısırlaştırma işlemi yapıyor. Kısırlaştırmada tüm yumurtaların çıkarılması gerekiyor. Bir yumurta dahi içerde kalsa hayvan hamile kalmaz ama regl olabiliyor. Ayrıca, hayvan yaşlandıkça rahim kanseri olma riski de artıyor. Bunun için de hayvanlara karma aşı yapılması şart. Belediye küpeyi takarken karma aşısını da yapmalı. Karma aşı köpekleri hastalıklardan kurtarıyor.” (ZETE/DHA)

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Otobüsle Bedava 40 Gün, 28 Şehir, 14 Ülke Kalp Krizini Araştıran Üniversite Öğrencisi Kalpten Öldü! Osmanlıca Dersi Liselerde Zorunlu Oldu Davutoğlu: `1 Ocak 2015 İtibariyle 28 yaşından Gün Alanlara Bedelli Askerlik İmkanı Getiriliyor` Yasmin Erbil`in Fotoğrafı Olay Oldu Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu Cep Telefonu Kılıflarında da Zehir Var Bedelli Askerlikte Taksitle Ödeme Olmayacak 5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı Üniversitede Bu Yıl Bütün Dersler Boş THY`den Erasmus İndirimi Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor Bedelli Askerliği Kaçıran 1988 Doğumluların Mutlu Olması İçin 13 Sebep Süper Lig`de Görülmemiş Tablo!

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Sundance Film Festivali İçin Oyuncuları 200 Yıllık Bir Yolculuğa Çıkaran Çalışma Podolski Hakkında Bilinmesi Gereken 13 Gerçek
Kore Sinemasından İzlemeniz Gereken 18 Film Yaşça Çok Küçük Bir Kardeş Sahibi Olanların Anlayabileceği 20 Durum
Fotoğraflarla Düşme Sanatı Instagram’ın Depresyon ile Bir İlişkisi Var mıdır?
VODAFONE FREEZONE 19. LİSELERARASI MÜZİK YARIŞMASI BAŞLIYOR Geleceğe Dönüş Filminde 2015 Nasıl Anlatılmıştı?