Faturaları Dillere Pelesenk Olmayan 6 Mimari Yapı

Mimaride yükselen değer yeşil yapılar. Yani ister ev, ister iş yeri, ister köprü, ister saray olsun her yapı çevre dostu olabilir, sudan ve elektrikten tasarruf edebilir. İşte dünyanın dört bir yanından sizin için derlediğimiz, mimarinin yüz akları.

1. BMW Dünyası, Münih/Almanya

Firma: Coop Himmelb(l)au

Maliyet: 200 milyon dolar

Ne derler; bir Alman arabası, bir Alman birası bir de Alman binası. BMW merkezinin çatısında en az 824 kilowatt elektrik üreten fotovoltaik paneller mevcut. Çatıda ayrıca yer alan çelik panellerle 73 bin metrekarelik bina yine güneş enerjisiyle ısınıyor. Bu paneller 16.500 metrekare yer kaplıyor. Binanın dış cephesinde kullanılan malzemelerin bir bölümü de bu ısıyı hapsetmeye yarıyor.

2. Bank of America, New York/ABD

Firma: CookFox

Maliyet: 1 milyar dolar

366 metre yükseklikteki bu kulenin yapılmasında yağmur suyu ve atık su kullanıldı. Yağmur suyunu depolayan sistemi, yıllık neredeyse 40bin metreküp su tasarrufu sağlıyor. Kule güneş enerjisiyle ısınıyor, pencereler doğal ışığı en iyi şekilde içeri alacak biçimde tasarlandı. İnşaatta kullanılan yenilenebilir malzemenin kaynağı da New York `un atıkları. Birinin çöpü başkasının hazinesi bu olsa gerek.

12345

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

ODTÜ Mühendislik Dünyada İlk 100`de! 4 İlde Büyük Elektrik Kesintisi Isaac Asimov`un 2014 Hayallerinin Hangileri Gerçek Oldu? UniTercih: Biyoteknoloji Bölümü (2016) Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) Kentin Ortasında Tarım Yapmayı Sağlayan Tasarım UniTercih: Biyosistem Mühendisliği Bölümü (2016) Ormanların Yok Edilmesini Önlemek İçin Hazırlanan Rahatsız Edici Afişler 2016'nın Popüler Meslek ve Bölümleri Neler UniTercih: Biyosistem Mühendisliği Bölümü (2016) Tarihin En Gizemli 10 Olayı 2014 Verilerine Göre 14 Maddede Türkiye`de Genç Olmak Farketmeden Kilo Almamızı Sağlayan 15 Sebep Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Dikkat Çekici Sonuç: En Uzun Videoyu Türkler İzliyor UniTercih: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü (2016)
Babası Şarkı Söyledikçe Duygusallaşıp Ağlayan Bebek Kendisine Saldıran 14 Aslanın Arasından Kurtulan Yavru Fil
Deniz Seki Kanser mi? Artık Skype’ta Yabancı Dil Engel Değil!
Honda'dan İlgi Çekici Reklam Kampanyası Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Dünyanın En İlginç 10 Dili