Fransız Yeni Dalga`sından İzler Taşıyan 10 Film

1. Hannah and Her Sisters (1986, Woody Allen)hannah-her-sisters-woody-allen

Woody Allen’ın tüm filmlerinde Fransız Yeni Dalga’nın etkilerini görmek mümkün. Fakat bunlar arasından Hannah and Her Sisters başı çekiyor. Film, 24 aylık bir süreçte Hannah’ın etrafında dönen 3 ana hikayeyi anlatıyor.Listemizdeki bazı filmler gibi, bu filmde de Jean-Luc Godard’ın etkilerini görmek mümkün. İnişli çıkışlı bir hikaye, hem iç açan hem de yürek yakan olaylar, uzun çekimler ve karakterlerin izleyiciyle konuşması bunun en açık örnekleri.


2. True Romance (1993, Tony Scott)True-Romance

Romantik suç ve komedi tarzında olan True Romance’in yönetmenliği Tony Scott’a, senaryosuysa Quentin Tarantino’ya ait. Eleştirmenlerden olumlu yorum alsa da, çoğu kült film gibi gişede başarısız oldu.Ture Romance, Jean-Luc Godard’ın ” À bout de souffle” (Serseri Aşıklar) filmine saygı göstermek için çekilmiş gibi. Tarantino’nun yarattığı karakterler ve konu çizgisiyle À bout de souffle’a oldukça benziyor. İki filmde de sert mizaçlı anti-kahraman bir adam ve şık ama tehlikeli bir kadın var.


3. Breaking the Waves (1996, Lars von Trier)Breaking-the-Waves

Gerçekçi dış mekan görüntüleri ve sallantılı kamera tekniğiyle Fransız Yeni Dalga akımının etkilerini üzerinde taşıyan film, Dogma 95 hareketinin en önemli örneklerinden. Lars von Trier’in filmi çekerken el kamerası kullandığını da hatırlatmak isteriz.

123

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Türk Sineması`nın Birbirine En Çok Yakışan 9 Çifti Woody Allen, Yeni Filmi İçin Sony Pictures Classics`le Anlaştı 100 İllüstrasyonla Türk Sinemasının 100. Yılı Sergisi Yarın Açılıyor Hollywood Yıldızlarını Kolaj ile Sürrealist Hale Getiren Sanatçının 17 İlginç Çalışması 5. Malatya Uluslararası Film Festivali 21 Kasım`da Başlıyor 1984 Yeniden Beyazperdeye Uyarlanıyor Filmlerini Seyretmesi Sabır Gerektiren 15 Büyük Yönetmen Yılın Son Film Randevusu 5- 11 Aralık`ta Dikiz Aynasından Sanat: Arne Svenson Amatör Sinemacılara Ücretsiz Eğitim Ünlü Yönetmen Mike Nichols Hayatını Kaybetti Osmanlı`yı Böyle Görmediniz İstanbul Film Festivali`nde Artık Belgeseller de Yarışacak Ercan ve Nazan Kesal, Karabük Üniversitesi’nde Söyleşiye Katıldı

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Tanımadıklarına da Gülümseyen İnsanların 9 Ortak Özelliği 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma Jürisi Buluşması!
HTC One M9`a İlk Erteleme Geldi BİLGİ'de Lisansüstü Buluşması
Köpeğini Alıp Alaska’yı Gezen Maceracı Bir Kadın UniTercih: Coğrafya Bölümü (2016)
Ankara'da Öğrenci Olmanın Eksileri 4 İlde Büyük Elektrik Kesintisi