04 Kasım 2016 Cuma 02:47
0
476
1

Haftada Birkaç Kez Avokado Yemenin Sağlığınıza 10 Faydası

1- Kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskiniz azalırTürkiye’de insanların büyük orandaki kısmı kardiyovasküler rahatsızlıktan hayatlarını kaybediyorlar.Neden yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek daha sağlıklı ve uzun yaşamayasınız ki? Az oranda doymuş yağ ve yüksek oranda doymamış yağ içeren avokado, kalbe çok iyi geliyor.Karotenoid ve fenolik gibi antioksidanlar içeren avokado kan dolaşımınızı dengeleyerek iltihaplanmayı ve oksidatif stresi önler.


2- Kilonuzu dengede tutarDüzenli olarak avokado tükettiğinizde, kilo verebilir ve tok hissetmeniz nedeniyle vücut kitle indeksi oranınızı dengede tutabilirsiniz.Düzenli olarak avokado tüketenlerin, daha az aç hissettiği tespit edilmiştir.Düşük yağlı yiyeceklerin tüketildiği diyetlere oranla, mono doymamış yağ içeren avokado gibi besinler tükettiğinizde, kalbinizi korumuş olursunuz.


3- Kansere yakalanma riskiniz azalırAvokadonun içinde bulunan fitokimyasal maddeler kanser riskini azaltıyor.İçerisinde bulunan glütasyon ve ksantofil sayesinde ağız ve gırtlak kanserine yakalanma şansınız yüksek oranda azalıyor.Yapılan araştırmalarda da, düzenli olarak avokado yemenin meme ve prostat kanserine yakalanma riskinizi azalttığı tespit edilmiştir.Araştırmalar hala sürse de, avokadonun içerisinde yer alan maddelerin lösemi hücreleri üzerinde kanser karşıtı olarak işlev görebildiği öne sürüldü.


4- Besin değeri yüksektir ve vitamin bombasıdırAvokadonun içinde 20 farklı vitamin ve mineral bulunur. Sadece bir avokadonun içinde işte şunlar bulunur:  • Günlük ihtiyacınız olan C vitamininin %33’ü

  • Günlük ihtiyacınız olan K vitamininin %53’ü

  • Günlük ihtiyacınız olan E vitamininin %21’i

  • Günlük ihtiyacınız olan B6 vitamininin %26’sı

  • Günlük ihtiyacınız olan bakır miktarının %19’u

  • Günlük ihtiyacınız olan folik asit miktarının %41’i

  • Günlük ihtiyacınız olan potasyumun %28’i


Fotoğraf: Flickr

5- Cildinizi ve gözlerinizi korurKarotenoid içeren avokadonun sağlığınıza olan faydaları bitmek bilmiyor.Lutein ve diğer maddeleri de içeren avokado, yaşlanmanın neden olduğu göz bozuklukları ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasını yavaşlatır.Öte yandan, yine aynı besin maddeleri vücudunuzu morötesi ışınlardan korur ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar.


6- Tansiyonunuzu dengelerSadece bir avokadonun yiyerek günlük ihtiyacınız olan potasyumun %28’i karşılayabilirsiniz.Avokado, mükemmel bir potasyum kaynağı olarak bilinir ve tansiyonunuzu dengede tutar.


7- Hastalıklardan korurAvokadoyu salatanıza ekleyerek, diğer sebzelerde yer alan antioksidanları emmesini sağlayabilirsiniz.Araştırmalar, avokado tükettiğinizde vücudunuzun karotenoid emişini hızlandırdığınız ve dolayısıyla antioksidan desteğiyle hastalıklardan korunduğunuzu kanıtladı.


Fotoğraf: Pixabay

8- Hamileler için faydalıdırB ve C vitamini, potasyum ve folik asit içeren avokadoyu hamileliğiniz sırasında tüketmek, bebeğinizin beyninin gelişimine katkıda bulunur.Folik asit, anne karnındaki bebeğin gelişimini sağlar. Genel kanı ise avokado tüketmenin hamilelik esnasında sıkça sahip olunan mide bulantılarını önlediği yönünde.


9- Ağrılarınızı azaltırİltihap önleyici özelliği olan ve Omega 9’un yapı taşı olan oleik asit, avokadoda bolca bulunur.Yiyeceklerinize avokado ekleyerek eklem iltihaplarından kurtulabilirsiniz.


10- Depresyonu önlerPotasyum, folik asit, diğer mineraller ve vitaminleri içeren avokado, ruh halindeki dengesizlikleri ve depresyonu önler.Yapılan araştırmalarda, az potasyum tüketen insanların daha depresif oldukları görüldü.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Dünyanın En Yaşanılabilir 10 Ülkesi 13 Ocak 2015 Burç Yorumları Yılbaşını Vegan Geçirmek İsteyenler İçin 13 Seçenek Çay Poşetlerinin Günlük Hayatınıza Değer Katacak 7 Faydası Kalp Krizini Araştıran Üniversite Öğrencisi Kalpten Öldü! Osmanlıca Dersi Liselerde Zorunlu Oldu 9 Ocak 2015 Burç Yorumları 8 Ocak 2015 Burç Yorumları Kendi Beyin Ameliyatı Sırasında Keman Çalarak Yaşama Tutunan Müzisyen Stresten Kurtulma Yolları Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep Davutoğlu: `1 Ocak 2015 İtibariyle 28 yaşından Gün Alanlara Bedelli Askerlik İmkanı Getiriliyor` Kadın - Erkek Eşitliği Hakkında 9 Özlü Söz Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Sağlığınıza İyi Gelecek 6 Çay Tipi 6 Milyon Kibritle İnşa Ettiği Manastır 16 Senesini Aldı
Yüksek Bel Pantolon Nasıl Giyilmez ? UniTercih: Antropoloji Bölümü (2016)
Meteorolojiden Son Dakika Açıklaması: Beklenen Kar Geliyor! Upload Hız Sınırı Kalkıyor!
Oyuncak Bir Ayıyı Andıran Aşırı Sevimli 25 Yavru Köpek Samsung Galaxy Grand On TENAA Sertifikası Aldı