16 Haziran 2015 Salı 01:25
0
4837
1

Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz?

21.yüzyılda baş döndürücü bir hızla globalleşen dünyada yabancı dil eğitimlerinin artık ana okulunda verilmeye başlandığı görülmektedir. Bu da yabancı bir dil öğrenmenin zorunluluğunu ve olmazsa olmazını ortaya koymaktadır. Üniversiteye kadar en azından temel bazda yabancı dille dersleri geçmek mümkünken, üniversite çağına geldiğimizde “üniversiteye kabul edilme yeterliliği” ile ilk kez karşımıza çıkan yabancı dil yeterliliği, üniversite yaşamımız boyunca da peşimizi bırakmaz. Hele ki üniversiteden mezun olduğumuzda iyi bir iş imkanı, daha sonrasında kariyer ufkumuzun gelişerek iyi bir maaş alabilmek , global dünyayı ve ekonomileri daha iyi okuyabilmek için yabancı dil insan yaşamında önemi bir yer tutmaktadır.

Peki hangi dilleri öğrenmeliyiz ?

1700’lü yılların sonundan Cumhuriyet dönemine kadar batılılaşmaya önem veren Osmanlı’da, batılılaşmanın belki de ilk şartı olan Fransız kültürü, Fransız tarzı ve Fransızca dili çok önemli bir yer kaplarken, padişah ve devlet yöneticilerinin çoğunun Fransızca bildiği, ve o dönemden başlayarak dilimize bir çok Fransızca kelimenin girdiği görülmektedir.

1800’lü yılların sonunda ise tüm insanlığın ortaklaşa konuşacağı bir dil arayışına girilip İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusçanın karışımı olan ve kulağa İspanyolca ve Latince’nin karışımı olarak gelen “Esperanto” dili ortaya çıktıysa da pek fazla kabul görmemiştir. Daha sonra günümüze kadar gelen sürede İngilizce dili dünyada en çok kişinin konuştuğu dil olmasa da, en yaygın kullanılan dil olarak daha uzun bir süre tahtını başka bir dile bırakacak gibi gözükmüyor. Dünyada şu anda en çok konuşulan dilin 1.3 milyarın üstünde kişinin konuştuğu Çince olduğunu görülmektedir. Ancak 427milyon kişinin konuştuğu ve ikinci sırada yer alan İngilizce şu anda açık ara tıp biliminin, mimarinin, mühendisliğin, kimyanın ve turizmin ana dili olma özelliğini korumaktadır. Günümüzde herkesin konuştuğu ana dili bir kenara bırakırsak, örneğin önemli bir savaş ya da deprem haberini zorunlu dili İngilizce olmayan halkların büyük bir bölümü internetten olsun, evlerindeki televizyonda olsun, gazetelerde olsun İngilizce takip etmekte, bilgisayarlarında ve oyun konsollarında oynadıkları tüm oyunlarda İngilizceyle muhatap olmaktadırlar. Yurt dışı seyahati nereye yapılırsa yapılsın İngilizce bildikleri sürece karşılarında anlaşabilecekleri birini bulabilmektedirler. Ayrıca yurt dışı bağlantılı firmalar da yönetim merkezi olarak hangi ülkeye bağlı olurlarsa olsunlar ve sektörleri ne olursa olsun çoğu yazışmalarını İngilizce yapmaktadırlar. İngilizcenin diğer dillere oranla öğrenilmesinin zor olduğu varsayılsa da; İngilizceyi zorlaştıran gramer yapısı değil, sonsuz kelime dağarcığı ve dünyanın her yerinde değişkenlik gösteren aksan farklılığıdır. Ancak hangi dilleri öğrenmeliyiz diye bir karşılaştırma ve değerlendirme yapılacaksa bunun ilk cevabı İngilizce olmalıdır.

Peki ya diğer diller ?

Fransızca, Avrupa Birliği’nin ve Birleşmiş Milletlerin resmi dili olmayı sürdürmekte ve tüm dünya tarafından takip edilen yemek ve moda kültürünün de önemli bir öğesidir. Dünyada en yaygın olarak kullanılan İngilizce dilindeki kelimelerin hemen hemen yarısı Fransızca kökenli olup, global İngilizce kelimelerin bir çoğu için Fransızca bir karşılık yaratmaktadır. Belki de dünya üzerinde kulağa en çok hoş gelen dil Fransızca’dır.

Dünyada yaygın kullanılan 3.dil olma özelliğini koruyan İspanyolca’yı dünya üzerinde 265 Milyondan fazla kişi konuşmaktadır. Bankacılık, iletişim, seyahat endüstrisi ve gazetecilik bölümleri konusunda kariyer hedefleyenler için İspanyolca’nın önümüzdeki yıllarda cazibesini arttıracağı düşünülmektedir. Ayrıca Amerika’da İspanyolca bilenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Almanya Avrupa Birliği’nin kilit dili olmakla birlikte, otomotiv sektörü için halen ilk sıradadır. Bunların dışında süper bir güç olma yolunda ilerleyen Çin’in resmi dili olan Çince’nin de özellikle ticari bakımdan yakın gelecekte dünya geneline yayılacağı düşünülüyor. Tüm bu bilgiler ışığında hangi dilleri öğrenmeliyiz sorusunun cevabı artık sizin seçiminize kalmış durumda.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

MEB İngilizce Ders Saatini Arttırıyor! Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz Kadir Has Üniversitesi'nde Okullarda Zorunlu Yabancı Dil Sayısı Kararı! TEOG Konu Çizelgesi Yayınlandı! YDS Sonbahar Dönemi Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman? J.R.R. Tolkien Hakkındaki 10 Enteresan Gerçek Türkiye`nin Miami`deki Gururu: Okan International University İngiltere`deki En İyi Dil Okulları ve Konaklama İmkanları Eğitim Sadece Bir `Tık` Ötenizde İlkokul 2. Sınıflara Seçmeli Arapça Dersi! Anıtkabir Hakkında Mutemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler Khan Academy Türkçe 1 Milyonuncu Derse Ulaştı Duolingo ile İngilizce Öğrenmeye Ne Dersiniz? İşteYenilenen Master of Orion’ın İlk Özellikleri

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Trafiği Eğlenceli Hale Getirmeye Çalışan İnsanlar Game of Thrones Film Olacak!
Güney Afrika’daki Masal Gibi Yol Doğru Açı Ve Doğru Zamanlamayla Ortaya Çıkan Dev Köpekler
Solakların Hayatını Kabusa Döndüren 13 Şey ​Dershaneler Özel Eğitim Kursu Oluyor
Asya Sıralamasında Türk Üniversiteleri Kanadalı Beyzbol Oyuncusu Daniel Norris'in Kıskanılacak Hikayesi | Gezinio Aracılığıyla