27 Kasım 2014 Perşembe 04:03
0
1294
1

Hayatınız Hedeflerinize Bağlı Yaşayın Sınavlara Bağlı Değil

Türkiye çocuklar ve gençler için tam bir sınav ülkesi. Okula başladığımız günden mezun olana kadar onlarca sınava giriyor ve geleceğimizi belirlemeye çalışıyoruz. Oysa ki geleceğimizi asıl belirleyecek olan birkaç saatlik sınavlar değil düzenli, istikrarlı ve bir hedef koyarak yapacağımız çalışmalardır. Spiritüel Gelişim Danışmanı ve QEPR terapisti Gülnur Ünal, sınav öncesinde yaşanan yoğun kaygı, endişe ve korku duygularının genel olarak başarısızlık getirdiğine dikkat çekerken “Hedeflerinizi koyun ve endişeyi bir kenara bırakın. Kendinize güvenin. Başarı gelecektir” dedi.

Türkiye’deki öğrenciler artık sınav dönemine girdi. Haziran ayına kadar çok sayıda yazılı sınavla “sınanacak” olan öğrenciler, alacakları notlarla belki de geleceklerini belirleyecekler.

Sınav döneminde çocuklarda ve gençlerde stres, anksiyete, korku, içe kapanıklık gibi istenmeyen birçok psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabileceğini kaydeden Spiritüel Gelişim Danışmanı ve QEPR terapisti Gülnur Ünal, bilginin, hedef koyarak çalışmanın ve de kendine güvenmenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Gençlerin tüm hayatlarının sadece birkaç saate bağlı olmadığının altını çizen Spiritiüel Gelişim Danışmanı Gülnur Ünal, “Önemli olan gençlerin akıl ve ruh sağlıklarının bütünlük taşımasıdır. Gençler, pozitife odaklandıkları, iyi düşündükleri, bildiklerini unutmaktan korkmadıkları ve yazılı sınavlara çok büyük anlamlar yüklemedikleri sürece başarıya ulaşacaklardır” dedi.

Gülnur Ünal, gençlerin sadece eğitim – öğretim değil aynı zamanda kişisel özelliklerine de yatırım yapmaları gerektiğini de söyledi. Örneğin yeteneğe bağlı olarak müzik, spor, resim, tiyatro gibi dallarla ilgilenmenin ve aktif rol almanın “ruhu beslediğini” belirten Ünal gençlere seslendi: “Kendinizi değerli hissettiğiniz etkinlikleri bulmalısınız. Hayattaki tek rolünüz öğrenci olmak değildir. Unutmayın okul yıllarınız sizin en verimli çağlarınız arasındadır ve burada edindiğiniz sosyal etkinlikler, ruhunuzu, karakterinizi, özgüveninizi ve çevrenizle ilişkilerinizi belirleyecektir. Bu nedenle elinizden geldiğince boş vakitlerinizde kendinizi değerli ve iyi hissettiğiniz alışkanlıklarla geçirin.”

Bilgi donanımı ve kendine güven olsa da gençlerin yaşadıkları en büyük endişelerin başında “ailenin beklentilerini karşılayamama” korkusu bulunduğunun da altını çizen Gülnur Ünal, ailelerin çocuklar üzerinde büyük bir yük oluşturduklarını kaydetti. Bu noktada ebeveynlere büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Gülnur Ünal, çocukların çok hassas olduklarını belirterek şöyle devam etti: “Olumlu telkinlerde bulunmak çocuklarda pozitif duygular yaratır. Onlara tüm hayatlarının sadece birkaç saate bağlı olmadığını anlatmalısınız. Çocukların birer birey olduğunu ve güçlü olmaları gerektiğini vurgulayın. Başarısızlığın da hayatın bir parçası olduğunu tekrar edin ve sonuç ne olursa olsun çocuğunuzun yanında olduğunuzu her fırsatta tekrarlayın.”

Tehdit, azar ve kırgınlıkların çocukların ebeveynlerden uzaklaşmalarına ve içlerine kapanmalara neden olduğunu vurgulayan Gülnur Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuğunuza yönelik sürekli ‘sen yapamayacaksın. Zaten anlamıyorsun, tembelsin” gibi olumsuz sözler kullandığınızda, bu sözler gerçek davranışlara dönüşebilir. Oysa ki en doğru yapılacak olan olumlamalarda bulunmaktır. ‘Bir dahakine daha iyi not alırsın’ deyin söyleyin. Bilinçaltı saf olduğu için, olumlu sözler bilinçaltına yerleşecektir. ‘Şımarır’ korkusuyla iyi sözlerden ve övgüden kaçınmayın.”

Sınav kaygısından QEPR’la kurtulun

Sınav kaygısıyla yaşanan mutsuzluk ve endişeyi ortadan kaldırmak için QEPR yönteminin çok etkili olduğunu vurgulayan Gülnur Ünal, “QEPR duygusal olarak rahatlama tekniğidir. Öğrencilerin başarıya ulaşmaları için zihinlerini rahatlatmaları gerekmektedir. Aksi takdirde gelecek ve başarısızlık korkusu hakim olur” dedi. QEPR’da vücudun kan akışının sağlandığı akupunktur noktalarına hafifçe vurarak “tapping” yapıldığı bilgisini veren Gülnur Ünal, kişisel olarak yapılacak olan çalışmalar dışında profesyonel yardım almanın da önemli olduğunun altını çizdi.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Sadece Üniversiteyi Bırakıp Tekrar Sınava Hazırlananların Anlayacağı 13 Şey İyi Bir Kariyer İçin Taktik Değiştirin Yapı Kredi Heroes Club ile Öğrenciler İş Hayatını Yakından Tanıyor Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney`den LYS`ye Girecek Öğrencilerin Ailelerine Tavsiyeler Üniversite Okurken Kendi İşini Kurmanın 10 Yolu Girişimci Adaylarının İzlemesi Gereken 10 Etkileyici Film Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 Üniversiteye Giriş Sistemi Değişiyor mu? Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? Uşak`ta 1. Üniversite Tanıtım ve Kariyer Günleri Başladı LYS'de Nasıl Başarılı Olunur? TEOG'da Başarının Sırrı: Motivasyon Hafızanızı Geliştirmek İçin Yapabileceğiniz 11 Şey Kıbrıs'ta Üniversite Okumanın Avantajları

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Tuvalete 100 Numara Denmesinin Hikayesi Hangi Yaşta Kaç Saat Uyunmalı?
Annesinin Yalanı Sayesinde Hayatta Kalmayı Başaran Bebeğin Yaşam Mücadelesi Beyaz Perdeden Sahneye – Müzikaller ve Film Müzikleri Konseri
Son Dakika: Savcı Kiraz Hayatını Kaybetti Dünyayı LSD Etkisindeymişsiniz Gibi Görmenizi Sağlayan Enteresan Gözlük
Dev Karınca Yuvası Buram Buram Aşk Kokan 13 Film Repliği