23 Kasım 2014 02:16
0
1223
1

Isaac Asimov`un 2014 Hayallerinin Hangileri Gerçek Oldu?

1964`te The New York Times`a yazan Isaac Asimov, 50 yıl sonrasının dünyasını hayal etmeye çalışmıştı. O yıl yapılan Dünya Fuarı`na katılan ünlü yazar, termonükleer savaşın kıyısında dolaşan bir dünyada yaşamasına rağmen optimist görüşlere sahipti. Asimov teknolojinin ilerleyeceğini, insan nüfusunun artacağını ve hem denizlerin, hem de uzayın sınırlarını keşfedeceğimizi ve kendi yararımıza kullanacağımızı tahmin etmişti.

Haber: EDA UTKU - eutku@radikal.com.tr / Arşivi

Asimov’un pek çok şeyi doğru bildiği bir gerçek. Ama bu şaşırtıcı bir durum değil. Zira bilim ve teknoloji, her zaman bilimkurgunun açtığı yolda ilerler ve sonunda yazarların hayal gücünü gerçeğe dönüştürmeyi başarır.

Dünya nükleer yok olmanın eşiğinde olmasına rağmen, Asimov atomik füzyonun bir gün barış amaçlı kullanılacağına emindi. İnsanların bu teknoloji sayesinde elektrik üreteceğini tahmin etmişti. İşte Scientific American dergisinden David Wogan’ın derlediği, Asimov’un bugünümüze dair doğru bildiği icatlar…

1. Pilli cihazlar

Asimov, 2014 yılındaki teçhizatların kablosuz çalışacağını tahmin etmişti. Bunun yerine gücünü radyoaktif izotoplardan alan, uzun ömürlü piller kullanılacaktı. Bu izotopları bulmanın zor olmayacağını, çünkü bunların fizyonla çalışan enerji santrallerinin bir yan ürünü olacağını da belirtmişti. Ayrıca bu enerji santralleri sayesinde dünyadaki insanların enerji ihtiyacının yarısı da karşılanıyor olacaktı. İzotoplu pillerin ömrü tükendiğinde ise, yalnızca üreticinin izni bulunan yerlerde imha edilebileceklerdi.

2. Enerji ihtiyacı

Enerji ihtiyacının karşılanması için fizyona dayalı santraller kurulacaktı. Bunların dışında Arizona ile, Kazakistan’ın Negev kenti gibi yerlerdeki çöllerde de, büyük güneş enerjisi istasyonları kurulacaktı. Daha kalabalık ancak bulutlu yerlerde ise güneş enerjisi kullanmak pratik olmayacaktı. 2014’te yapılacak olan Dünya Fuarı’nda, uzaya kurulacak olan enerji santralleriyle güneş enerjisinden yararlanmak ve dev boyutlarda parabolik odaklanma cihazları kurmak ve enerjisi Dünya’ya bu yolla göndermek konusunda sunum ve tartışmalar yapılacaktı.

3. Zihinlerde devrim

Dünyanın bu teknik donanımlarla dolu imkanlarından herkes eşit şekilde yararlanamayacaktı. Büyük bir çoğunluk bu imkanlardan yararlansa da, aslında çok daha ‘yoksun’ hale gelecekti. Daha fazla paraları da olsa, dünyadaki gelişmiş kısımlardakinden çok daha geride olacaklardı.

4. Dünya nüfusu

Bu yılda nüfusun 6 milyar 500 milyon kişiye dayanacağı tahmin edilmişti. Bu sayının yalnızca 350 milyon kişisi ise ABD’nin Boston kentinde yaşayacaktı. Bu yüzden de tüm dünyada doğum kontrolünü salık veren propagandalar yapılacak, bunun da ciddi sonuçları olacaktı. Dünya nüfusu henüz 3 milyarda tıkanıp kalmış durumda. Ama bu hızda giderse yakında, doğum kontrol yöntemlerine rağmen, Asimov’un hedeflerine de ulaşmamız mümkün.

5. Robot beyinli araçlar

2014’te robot beynine sahip, insansız araçların üretilmesi için uğraşılacaktı. Bu sayede bir yerden bir yere gitmek kolaylaşacak, insanların yavaş refleksler yüzünden kaza yapması da önlenecekti.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep 21 Madde ile Nikola Tesla`nın Zamanının Çok Ötesinde Bir İnsan Olduğunun Kanıtı Duygusal Anlamda Güçlü İnsanların Asla Yapmayacağı 15 Şey Dijital Hastaneler ile Kağıt Tarih Oluyor Ünlü Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson`dan Zihinleri Aydınlatan 12 Değerli Söz Anayasanın Bizi İlgilendirmediğini Kanıtlayan 10 Sebep Sadece 29 Şubat`ta Doğanların Anlayabileceği 10 Durum Sınavları, Finalleri, Raporları Salla! İşte Sınavların Ölçemeyeceği 7 Zeka Tipi Otobüsle Bedava 40 Gün, 28 Şehir, 14 Ülke Son 1000 Yılın En Büyük 10 Toplumsal Değişimi 6 Mart 2015`te Vizyona Giren 9 Film Bu 8 Özellik Sende Varsa Zeki Olabilirsin Yaratıcı Postacı Köpeği Bakın Nasıl Her Gün Mutlu Ediyor IMDb'de 8 ve Üzeri Puan Alan En İyi 20 Bilim Kurgu Filmi

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Dar Dağ Yollarında Bisiklet Sürmek | Adrenalin İçerir 12 Maddede Tülin Şahin`den Zayıflama Tüyoları
Tren Yolculuğu Sevenlerin Kesinlikle Gitmesi Gereken 7 Rota Milli Piyangoda Büyük İkramiye Kazanma İhtimalinizin Ne Kadar Düşük Olduğunu Yüzünüze Vuran 17 Gerçek
Biz Çok Yanlış Yapıyormuşuz! İşte Yanlış Bildiğimiz Doğrular Uluslararası Organ Nakilli Çocuklar Kampı İstanbul'da Işık Üniversitesi'nde
Ödüllere Doymayan İtalyan İkizlerin Pek Şahane 10 İllüstrasyonu Sanat Niteliğinde 5 Çalışma