26 Mayıs 2015 Salı 02:32
0
1250
1

İyi Bir Kariyer İçin Taktik Değiştirin

İyi bir kariyere sahip olmak istiyorsunuz. Bunun için gereken her şeyi yapıyorsunuz. Kariyer testleri, analizler, araştırmalar, görüşmeler... Fakat yoğun çalışmalarınız hala sonuç vermiş değil.

Fransa`daki uluslararası işletme okulu INSEAD`da öğretim üyesi olan Prof. Herminia Ibarra bu konuya şöyle yaklaşıyor: "Nasıl bir yol çizeceğini bilmeyen insanlar, geleceklerini, geçmişte yaptıkları işlere bakarak zihinlerinden canlandıramıyorlar."

Ibarra, kariyer planlamada geleneksel yaklaşımların işe yaramadığını düşünüyor. Kişilerin kendileri hakkında bilgi edinmelerinin yeterli olmadığını söylüyor. İş dünyasında başka hangi olanakların olduğunu öğrenerek kendisini uygun seçeneklerle eşleştirenlerin hayallerine kavuşamayacağını belirtiyor.

San Francisco`da bulunan City College`da kariyer danışmanlığı yapan Kathleen Mitchell, "Kariyer yapmak istemiyorsanız, vaktinizi kariyerinizi planlayarak geçirin" diyor.

Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. John Krumboltz`a göre, hayatı planlamak çok da kolay değil. "Bugün öğleden sonra ne yapacağımı planlamak bile zor geliyor" şeklinde konuşuyor: "Hemen şimdi hayatımın geri kalanını planlamak zorunda olsam ne yapacağımı şaşırırım, çoğu insana da aynısı oluyor."

Yeni bir kariyer oluşturmaya nasıl başlamalısınız?

Mitchell`in "planlanmış rastlantılar" adını verdiği stratejisi bu konuda yol gösteriyor. Bu stratejiye göre önce, sizi fırsatlara götürecek küçük adımlar atacaksınız. Bu, işin planlanmış kısmı. Ve bu fırsatlar sizi hiç ummadığınız yerlere götürecek. Bu da rastlantı kısmı.

Az düşünün, çok iş yapın ve şu stratejileri deneyin:

* Farklı kariyer seçeneklerini deneyin: Önemli işler yaptığını düşündüğünüz bir vakfa girin. Geçici birkaç iş veya evde yapabileceğiniz birkaç proje alarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Yeni bir sektörde yarı zamanlı staj yaparak işi yakından tanıyabilirsiniz.

Ibarra, "Risk almadan ne kadar çok seçenek denerseniz sizi bekleyen olanaklardan o kadar haberdar olursunuz", diyor. Belki de bir tanesinin sizin için uygun olduğunu göreceksiniz.

* Farklı çevrelerden insanlarla konuşun: Siz kendinize yeni bir yol çizmeye çalışırken, en yakınınızdaki insanlar bilmeyerek önünüzü kesiyor olabilir. Örneğin muhasebeciyseniz çevrenizdeki insanlar muhasebeyle ilgili başka bir iş aramanızı söyleyebilir. En fazla hesap kitapla ilgili başka bir önerirler.

Mitchell "Farklı insanlarla konuşmalısınız" diyor. "Sizi dinlemeye hazır olan ve sizi hayalinizdeki işe götürebilecek, fakat aceleci davranmayan insanlar bulun."

* Unvana değil, yapacağınız işe odaklanın: Krumboltz, "Mesleğinizle ilgili bir hedef belirlemek çevrenize at gözlüğüyle bakmanıza ve seçenekleri görememenize neden olabilir" diyor. Aradığınız işin unvanı yerine yapmak istediğiniz iş üzerinde odaklanın.

Mitchell, planlamaya takılıp kalmamak gerektiğini söylüyor: "Atacağınız her adımı planlamanız gerekmiyor. Mükemmel fikri beklemektense herhangi biriyle başlayın."

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Mutfaktan Gelen Güzel Kokular: Aşçılık Okulları Düşündüğünüzden Daha İyi Olduğunuzun 12 Göstergesi Eğitim Sadece Bir `Tık` Ötenizde Türkiye`de En Fazla İtibar Gören Meslekler İngiltere`deki En İyi Dil Okulları ve Konaklama İmkanları Bağımsız Olmak ya da Olmamak Duolingo ile İngilizce Öğrenmeye Ne Dersiniz? Mobil Sektörün Geleceğini Belirleyecek En Önemli Araştırma Bu Kariyer Hatalarına Düşmeyin! Hafızanızı Geliştirmek İçin Yapabileceğiniz 11 Şey Khan Academy Türkçe 1 Milyonuncu Derse Ulaştı Öğrencilerin Faydalanabileceği Yurt Dışı Seçenekleri Üniversiteliler Yenilikçi Fikirleriyle Yarıştı Araştırma Bursu İçin Son Başvuru 31 Mayıs

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

İstanbul Caz Festivali Kapanış Partisi Dünyanın En Yaşanılabilir 10 Ülkesi
Apple'ın Yeni Aksesuarları Satışta! Gündelik Objeleri Kaç Farklı Şekilde Kullanabilirsiniz?
UniTercih: Fotoğraf (2016) Yandex.Çeviri’ye Elfçe Dil Desteği Eklendi
Yürüyüş Yapmanın 10 Faydası ''Aşk Benden Uzak Olsun'' Diyenlere 15 Tavsiye