08 Ocak 2015 Perşembe 06:31
0
1253
1

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Bir plan yapmak için öncelikle elinizde çıkış noktası, ara süreçte yapılacaklar ve varış noktası olması gerekir. Doğrudan hedefe varmaya çalışmak yürümeden koşmak anlamına gelir ki bu da bir hayal ürünüdür. Kariyer planlama mezun olduğunuz bölümün adında açılan iş ilanlarına başvurmak ve herhangi bir şirkette, uygun görülen bir bölümde işe başlayarak yükselmeyi bekleyen bir plan asla olmamalıdır. Zira bu plan tek çıkışlı bir labirent demektir. Mezuniyet sonrasında çoğu kişinin en çok takılı kaldığı ve bocaladığı konu da aslında budur. Kariyer planlamak kişiye özgüdür, mesleğe özgü değil. Bu nedenle kişinin yetenekleri, sevdiği ve sevmediği şeyler, beklentileri ve benzeri birçok kriter önem taşır. Örneğin; bir makine mühendisi bir fabrikada bakım sorumlusu olabilir, sonrasında bakım şefi olabilir ve daha sonra işletme müdürü olabilir.

Evet bu bir kariyer planıdır. Ancak her makine mühendisi bu planı mı hayal eder? Yada hayal ettikleri, istedikleri geliri bu planla elde edebilir mi? sorunun cevabı evet veya hayır olabilir. nasıl bu soruya iki kişi ayrı cevap verebiliyor ise, bir makine mühendisinin de kariyeri bu iki kişi için farklı çizilmiş olabilir. okunan okul, aşılanan meslek belki de içinizdeki yapmak istediklerinizi yansıtmıyordur. Olumsuz konuşmak da yanlış, bazılarınınkini yansıtıyordur belki de. Her ne olursa olsun öncelikli olarak kişinin iç seslerini dinlemesi gerekir. İş hayatına atılacak ilk adım öncesinde mutlaka bir A ve B planı yapılmalıdır. Bu planlar ilk 6 ay için veya 10 yıl gibi büyük bir zaman zarfını kapsayabilir. Uzun bir hedef belirlemek için keskin kararlar almak gerekir. İlk hedef mezuniyet sonrasında bölüme veya ilgi gösterdiğiniz branşa göre bir sektör seçmek olacaktır. Zira bir mühendis plastik veya çelik yada apayrı cam sektörünü seçebilir. Bu ilk hedeftir. Sonrasında bu alandaki firmaların isteklerini araştırmak gerekir. Bazen mezuniyet yetmeyebilir.

Yabancı dil, sertifika veya benzeri bir eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu aşamayı da aştıktan sonra size uygun ilanlardaki kriterlerdeki artı ve eksi yanlarınızı toparlamalısınız. Bunu da aştıktan sonra bir yerden başlamak gerek diyerek bir firmaya başvuru da bulunabilirsiniz. Her şey güzel kariyerinize ilk adımı attınız ve iş hayatına başladınız. Elbette ki yeni mezun için ücret konusu biraz aşağıda kalabilir ancak bu tamamen sevebileceğiniz işi seçmeniz ve bu seçim sayesinde kendinizi göstermeniz ile doğru orantılıdır. Ne kadar başarı o kadar kazanç demek anlamına gelir. Bu konuda bir dip not bırakmakta da fayda var. Her şirket farklı politikalara sahiptir. Bu nedenle bazı şirketlerde siz kendinizi ne kadar parçalarsanız parçalayın ekonomik geliriniz değişmeyebilir. B planı da bu yüzden yapmanız gerekir. Her zaman farklı nedenlere bağlı işyerlerinde sorunlar meydana gelebilir. Ekonomik, ekip veya çalışma saati gibi bir çok kriter personel için.

Kariyeriniz yavaş yavaş şekillenmeye başlarken başka bir şirkette, daha yüksek gelirle deneyiminizi de kullanarak bir geçiş yapabilirsiniz. Bu adımlar sizi planlanan noktaya taşıyacaktır. Kariyer planlarken önemli olan sizin için keyif veren bir dal, bir meslek, bir sektör seçmek ve ilk aşamada özellikle gelirinizi veya unvanınızı tepelerde hayal etmemek en önemlisidir. Hırs önemli bir etkendir, ancak hırsınız nedeni ile belirlediğiniz hedefinizden şaşmak veya uygun olmayan yöntemler kullanmak sizi eninde sonunda kariyer hedeflerinizin şaşmasına belki de yok olmasına sebep olacaktır. Plan yapmak kolay olandır, ulaşılabilir kariyer planı yapmak, gerçekçi olmak ve planlama yaparken kendini baz almak ise kolaydan biraz daha zor olan ve asıl olandır.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

UniTercih: Biyomedikal Mühendisliği Bölümü (2016) Mezun Olduğu Bölümden Farklı Bir Branşta Çalışanların İyi Bildiği 14 İfade Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler 2015 Yılının Trend Meslekleri Üniversitelere 3 Sömestr Uygulaması Geliyor İyi Bir Kariyer Sahibi Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler İyi Bir Kariyer Sahibi Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler UniTercih: Biyosistem Mühendisliği Bölümü (2016) UniTercih: Biyosistem Mühendisliği Bölümü (2016) UniTercih: Çevre Temizliği ve Denetimi Bölümü (2016) Üniversitelerin Kendi Öğrencilerine Okurken Verdiği İşler 2016'nın Popüler Meslek ve Bölümleri Neler Yapı Kredi Heroes Club ile Öğrenciler İş Hayatını Yakından Tanıyor Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2015 Taban Puanları Bugüne Kadar Çözülememiş, Ağzınızı Açık Bırakacak 4 Gizemli Olay
Yeni Bir Araştırma: ''Kadınlardaki Bu Özellik Erkekleri Gerçekten Korkutuyor'' Morgan Freemann, Türkiye'ye Geliyor!
Önce Arkadaşlarına Veda Partisi Verdi, Ardından İntihar Etti 75 Yıllık Harvard Çalışması: Mutlu Bir Yaşam İçin Neyin Gerekli Olduğu Bulundu!
Rüzgarın Etkisi İle Yüzüne Çarpan Bayrağı Öpen Çocuk 21 Madde ile Nikola Tesla`nın Zamanının Çok Ötesinde Bir İnsan Olduğunun Kanıtı