16 Kasım 2014 03:53
0
1037
1

Menemen Çömleğine Uluslararası Dokunuş

Menemen’in çömleği, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve Varşova Güzel Sanatlar Akademisi ile Menemen Çömlekçiler Derneği işbirliğinde dünyaya açılacak. Menemen’e özgü çömlek yapımının dünya genelinde tanınması, çömleğe tasarım ve kimlik kazandırılması amacıyla Uluslararası Çömlek Atölyesi (KULP) Polonya ve Türk öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Menemen’deki atölyelerde incelemelerde bulunan öğrenciler, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde, kilden çeşitli tasarımlar yaptı.

Atölye hakkında bilgi veren İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, Menemen çömlekçiliğinin kuşaklardır devam eden bir meslek dalı olduğunu, geleneksel olarak sürdürülen bu mesleğin geleceği hakkında hiçbir planlama yapılmadığını söyledi. Türkiye ve Polonya’nın diplomatik ilişkilerde 600’üncü yılı etkinlikleri kapsamında 2 yıldır Varşova Güzel Sanatlar Akademisi ile ortak proje geliştirdiklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özcan, proje kapsamında 20 Polonyalı ve 10 Türk öğrencinin Menemen çömlek ustalarından 1 haftalık eğitim aldığını ve dönem boyunca kilden yaptıkları tasarımları geliştireceklerini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Özcan, “Öğrencilerimiz ilk aşamada çömlekçilik mesleğini tanıdı. Öğrencilerimizin tasarım güçleriyle bilenenlerin ötesine geçmelerini, Menemen çömleğine artı bir değer katmalarını amaçlıyoruz” dedi.

Öğrencilerin kendi ülkelerinde çömleğin tasarımı üzerine çalışacağını, tasarladıkları ürünlerin üretilebilirliği üzerine Menemen’deki çömlek ustalarından fikirler alınacağını anlatan Yrd. Doç. Dr. Özcan, amaçlarının Menemen çömleğine ait marka ve kimlik oluşturmak olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Özcan, tasarımların daha sonra Türkiye ve Polonya’da sergileneceğini de ifade etti.

Varşova Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Michal Stefanowski ise, öğrencilerin ilk kez Menemen çömleğini tanıdıklarını, bundan çok etkilendiklerini söyledi. Prof. Stefanowski, Menemen çömleğine yönelik Polonya’da çalışmalar sürdüreceklerini, sonucunda çıkan ürünleri sergileyeceklerini ve satılabilir ürünler oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Menemen Çömlekçiler Derneği Ertan Surahan da, Menemen çömleğine marka değer katabilmek amacıyla üniversite, sanayi işbirliği yaptıklarını bildirdi. Saruhan, “Çömlekçilik ataerkil bir meslektir. Geleneksel olarak sürdürdüğümüz bu mesleğimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Bu kapsamda da işbirlikleri yapıyoruz” diye konuştu.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Rektör Prof. Dr. Akhan’dan Başkan Akpınar’a İlk Ders Sürprizi Kalp Krizini Araştıran Üniversite Öğrencisi Kalpten Öldü! Ankara Üniversitesi`nde Gerilim: Eğitime Ara Verildi Üniversitelilere 12 Bin Lira Karşılıksız Burs 2. Uluslararası Öğrenci Festivali’nin Hazırlıklarına Başlandı Her Üniversite Kampüsüne Bir Cami Geliyor Yeni Nesil Bilgisayar Oyunları Soğuk Gecelerin Üniversiteli İyilik Melekleri THY`den Erasmus İndirimi Üniversitelilere Af Müjdesi ​2015’in En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Yalova Üniversitesi’nde Hibrit Güneş Pili Üretim Projesi Gerçekleştirilecek Ankara Üniversitesi`nin Twitter Hesabı Hacklendi Ercan ve Nazan Kesal, Karabük Üniversitesi’nde Söyleşiye Katıldı

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

PSN Türkiye’de İndirimler Başladı! Tekneden Etrafı Seyreden Köpeğe Bir Anda Sudan Çıkan Yunus Balığı Öpücük Verdi
Burçların Hassas Noktalarını Kontrol Edin Hasta Çocuklar İçin Tüm Harçlığını Biriktiren 8 Yaşındaki Tatlı Kız
Le Cordon Bleu Master Chef’i Franck Bruwier'den İstanbul’da Gastronomi Meraklılarına Eğitim Üniversite Yönetimi Tiziano’nun Tablosunu Açık Saçık Buldu: `Sansür Mansür Bir Şey Yapın`
Okumaktan Keyif Alan İnsanlardaki 7 Ortak Özellik UniTercih: Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü (2016)