10 Ocak 2015 Cumartesi 07:07
0
1721
1

Mezun Olacak Öğrencilere Kariyer Planlaması Tavsiyeleri

Bu tavsiyeler hayat kurtarır... Bizden söylemesi!

1- Babana Güvenme

Üniversite bitsin, en olmadı babamın bakkalında otururum demeyin. O bakkal, babanızın iş yeri değil; stres atma yeridir. Mezun olduktan sonra baba desteğini bir kere kafanızdan atın. Böylesi ne sizi mutlu eder, ne de babanızı. Kendi ayaklarınızın üstünde durmak için artık yeterince büyüdüğünüzün farkına varın. Kısacası, babaya güvenip, yan gel yat yapmamalı. Son senenizde iş araştırmalarına başlayın.

2- Okul Bitmeden İşe Gir

Bazı şirketler daha siz mezun olmadan, sizi işe alıyorlar. Tabii, bunun için iyi bir bölümde, iyi bir dereceye sahip olmanız gerekiyor. Ben bu yıl bu okulu bitiririm dediğiniz anda bu tür şirketleri araştırmaya başlayın. Özellikle internet ilanlarında çok rastlanıyor bu tür işlere.

3- Kredi Çekme, Çekersen de Öde

Kendi işimi kuracağım, ofis açacağım diye bankalardan çektiğiniz krediler, ödeyemeyince... Banka kredileri son derece tehlikelidir. Ödeyemezseniz hiç acımazlar haciz getirirler. Haciz edilecek bir şey yoksa hapse atarlar. Daha üniversiteyi yeni bitirdiniz, boşu boşuna hapislere düşmeyin. İlla kredi çekmeniz gerekiyorsa olabildiğince düşük miktarlara yönelin. Tabii, bu kredi ile çok güzel işler kurabilirsiniz. Kendinize ait bir iş yeri, ofis için kredi çekiyorsanız birkaç yıl çok çalışmayı göze almalısınız.

4- Evlenme

Klasik üniversiteli durumudur bu. Okulu bitirip, eve döndüğünüzde herkes size "evlense artık" gözüyle bakar. Dolduruşlara gelmeyin. Askerlik varsa önce onu aradan çıkarın. Sonra bir iş bulun, bir düzen oturtturun öyle evlenecekseniz evlenin. Üniversitedeki sevgiliniz ile evlilik planları yapıyorsanız da aynı şeyler geçerli. Unutmayın; ne aşk karın doyuruyor, ne de nikahta keramer var. Herşey sizin doğru planlamanıza ve cüzdanınıza bakıyor. Mümkünse mezun olan kişiler kariyerlerinde belli bir yere gelene kadar beklesinler. Refah bir yaşantı için sabretmek şart.

5- İlk Gördüğün İşe Girme

İyi bir bölümden mezun olduysanız, öz geçmişiniz de sağlamsa iş fırsatlarını şöyle bir sınava sokun. Hangisi daha çok maaş veriyor, hangisinde daha çabuk yükselebilirim vb. Ancak Fen Edebiyat mezunuysanız ilk gördüğünüz değil; görmediğiniz iş olsun yinede hemen girin. Biraz para biriktirdikten sonra başka iş alternatiflerine bakabilirsiniz, tabii bu Fen Edebiyat mezunları için geçerli. Diğer fakülte mezunlarının iş bulmaları daha kolay.

6- Belli Bir Sınır Koyun

Kaç TL maaş istiyorsunuz, çalışma saatleri vb. kriterleri önceden belirleyin. Tam olarak uymasa da yakın özellikleri olan bir işe yönelin.

7- Son Umut KPSS

Her alternatifi denediniz, her şey bitti, KPSS`ye kaldınız. Mezun olur olmaz KPSS`ye sınav vermeyin. Yaşınız problem teşkil etmiyorsa başka işlere bir göz atmanızda fayda var. KPSS için bir 6 ay daha ders çalışmanız gerekecektir. Mümkün olduğu kadar dershaneye gitmemeye çalışın. Verilen paraya yazık, zaten 85`ten aşağı alanlar atanamıyor.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 UniTercih: İşletme Bölümü (2016) 2014 Verilerine Göre 14 Maddede Türkiye`de Genç Olmak Lise Öğrencilerine Okula Devam Etsinler Diye Aylık 172 TL Destek! 2016'nın Popüler Meslek ve Bölümleri Neler Milyarder Üreten 7 Üniversite Mezun Olduğu Bölümden Farklı Bir Branşta Çalışanların İyi Bildiği 14 İfade Üniversite Okurken Kendi İşini Kurmanın 10 Yolu Yurtdışında Dil Eğitiminin Kazandırdıkları 2015 Yılının Trend Meslekleri Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz? UniTercih: Bilgisayar ve Yazılım ve Mühendisliği Bölümü (2016) ÖSYM`den KPSS Açıklaması

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

iPhone Kulaklığı Hakkında Bilinmeyenler Beşiktaş`ın Rakibi Belli Oldu!
Nişanlısını Düğünden 2 Hafta Önce Kaybeden Gelinin 12 Büyüleyici Veda Fotoğrafı TEDMEM Tarafından Yeni Eğitim Atlası Yayınlandı!
Evsiz Çocuğun Fotoğrafı Sosyal Medyayı Salladı! Yazarların Dertlerini Özetleyen 11 Kitap İllüstrasyonu
Şimdiye Kadar Uzaya Gönderilmiş En İlginç 100 Şey 1954 Yılında, Su Altında Evlenen Çiftin Düğününden Kareler