10 Ocak 2015 Cumartesi 06:52
0
5114
1

Öğrenciler İçin Yurt mu, Ev mi?

Yurtta kalan öğrencilere ev mi yurt mu sorsanız yurt derler ama eve çıkmak isterler. Evde kalan öğrenciler de tüm geçim zorluklarına rağmen yine de ev derler. Aslında öğrenciler için en iyisi olacak olan gerçek sadece okulun ilk bir iki yılı için geçerlidir. Bir öğrenci hayatta yapacağı tüm hataları ya da doğruları öğrenciyken yapmalıdır ki kısa zamanda tecrübe edinebilsin. Okul bittikten sonra yapılan hataların geri dönüşü olmuyor ve olsa da kimse merhamet göstermiyor. Bu nedenle okula ilk başlayan ve hiç tanımadığı bir şehre giden öğrenciler için en iyisi yurttur.

Kişi bütçesine göre devlet ya da özel yurtta kalmayı isteyebilir. Özel yurtlarda bütçelere göre ayrılmıştır. Uygun fiyatlı olanından pahalı ve daha da lüks olanına kadar birçok yurt çeşidi hemen hemen her üniversite şehrinde bulunmaktadır. Özel yurtta kalmaya karar verenler için de tek başına mı kalınacak yoksa iki ya da daha fazla kişiyle mi, gibi bir durum söz konusudur. En iyisi iki kişiyle kalmaktır. Bu hemen size bir arkadaş kazandırır hem de birden kalabalıkla kalmamış olursunuz ama ne olursa olsun yurt hayatı hiç olmadığı kadar kolaydır.

Sadece yurt ücreti ödeyerek ısınma, barınma ve yeme içme gibi hususlar atlatılır. Üstelik kıyafetlerinizi çok uyguna yıkayan makinelerde yurtlarda bulunur. Sıcak su ve ütü dahil her şey size ait olmasa da kullanılacak kadar yakındır. Aynı zamanda internet de sınırsızdır ve temizlik hususuyla da ilgilenilmez. Yani yurt sadece okula git, gel, ders çalış ve uyu modunda olan ama içinde birçok eğlenceyi barındıran yer olarak her öğrencinin ilk durağı olmalıdır.

İlk sene sınıftan ve yurttan birçok çevre edindikten sonra arkadaşlarının arkadaşları derken birçok kişi ile tanışılır ve en çok anlaşabildiğiniz kişilerle ortak bir ev kurma hayaline girişilir. Ev bulmak büyük bir dert olsa da işin maddi yanı da vardır. Ancak birkaç kişi ev tutacağı için bu pek de sorun olmaz. Bu aşamadan sonra öğrenci için zorluklar başlar. Faturalar gelir, yemek derdi ve temizlik derdi ön safhalara yerleşir. Özellikle erkek öğrenciler bu konuda çok bocalayabilir. Bir şekilde her şey düzelir ve okul hayatı iyisi ve kötüsü ile bitirilir. Yurttan çıkıp onca eşya alındıktan sonra da tekrar yurda dönmek olmaz ve evin rahatlığını hiçbir yurt sunamayacağı için maddi zorluklar başlasa da kişi özgürlüğünden asla taviz vermez.

Bir öğrenci için bu nedenle önce yurt sonra ev diye bir gidişat söz konusu olmalıdır. Yurtta bir ya da iki yıl kalındıktan sonra mutlaka bir eve çıkılmalıdır. Kişi gerçek hayatı ancak eve yaşadığı dönemde kavrayabilir. Öğrenciler eğitim ve öğretim hayatını tamamlamak için okula gittiklerinde onlara okuldan çok dışarıda kazandıkları deneyimler yardımcı olacaktır. Gelecek hayat için insanları tanıyacak kimler sahte, kimler gerçekten dost bilecek ve vaktini değerli kullanmak ile tasarruf etmeyi öğrenecek. Eve çıkma aşaması bir öğrencinin evrimini tamamladığı son aşama olacak ve ondan sonra da bu kişi kendi ayakları üstünde durmanın iyi ve kötü yanlarını öğrenmiş olarak gerçek hayatı karşılayacak.

Öğrenciler üniversite döneminde insan sarrafı olmayı ve ev geçindirmeyi öğrenir. Kendine bakarken arkadaşına da bakmak zorunda olduğu fikri edinir ve bu gelecekte anne ya da baba olacak kişiler için büyük bir hayat dersi demektir.

Güvenlikli olan yurtlarda kalmak elbette en başta çevreyi tanımak için gerekli bir seçimdir. Ancak üniversitedeyken eve kalmanın size kattıklarıyla yurtta kalmanın kattıkları çok farklı olacaktır. Bu nedenle direk evde kalarak hayata kocaman bir adımla yaklaşmayın. Yavaş yavaş ona yönelin ki hayat size bilmediğiniz yerden sormasın.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

THY`den Erasmus İndirimi ​Yurt Başvurusu Yapan Arkadaşlara Önemli Duyuru Öğrencilerin Üniversite Hayatlarında Sık Yaşadıkları Problemler Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 2014 Verilerine Göre 14 Maddede Türkiye`de Genç Olmak Üniversite Öğrencilerinin Yurt Yerine Evde Kalmalarının Faydaları Öğrenciler İçin İstanbul'daki Yurtlar ve Fiyatlar Üniversite Öğrencilerine Müjde! Bahar Döneminde Yatay Geçiş Hakkı Verilecek Kıbrıs`ta Üniversite Okumak ​Üniversiteliye Barınma Yarışı Sınavları, Finalleri, Raporları Salla! İşte Sınavların Ölçemeyeceği 7 Zeka Tipi Üniversiteye Yeni Başlayacakların Bilmeleri Gerekenler! Yurtdışı Yaz Okulları ​Üniversite ve Yurt Sorununa Çözüm!

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Evrenin Bir Sanal Gerçeklik Olduğunun 10 Kanıtı Halka ve 13.Cuma'nın Devam Filmlerinin Vizyon Tarihi Ertelendi!
Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Maske Tarifleri Kadınların Elinde Birer Silaha Dönüşen 14 Sıradan Şey
UniTercih: Biyoloji Öğretmenliği Bölümü (2016) Macar Tasarımcıdan Giyilebilir Scooter
Thor : Ragnarok'un Başlangıç Tarihi Belli Oldu! 100 Yıllık Çınarlardan Altın Değerinde 100 Öğüt