18 Eylül 2016 06:02
0
9589
1

Öğrencilerin Öğretmenlerine Verdikleri Sırlar Yürekleri Sızlattı!


Çocukluk yılları hepimizin en masum yıllarıdır. Arkadaşlarınızla güneşli bir öğle vakti top oynarsınız ve dert ettiğiniz tek şey geç olmadan eve dönmektir. Ancak bir öğretmenin öğrencileriyle tecrübe ettikleri bazı çocukların bu yılları o kadar da masum geçirmediklerini gösteriyor. Amerika’daki bir ilkokulda görev yapan öğretmen öğrencilerinden kendilerini tanıtmalarını istediği bir yazı yazmalarını istedi. Öğrencilerin yazdıkları günümüzde küçük çocukların karşılaştıkları zorluklara ayna tuttu.


Bir ilkokul öğretmeni 8 yaşındaki öğrencileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi. Bundan 5 yıl önce Colorado’daki bir ilkokulda öğretmenlik yapan Kyle Schwartz isimli öğretmen üçüncü sınıf öğrencilerinden kendilerini anlatan bir yazı yazmalarını istedi. Öğrencilerin içten yazıları öğretmeni derinden yaraladı.Öğrencilerin yazılarına “Keşke öğretmenim … bilseydi” olarak başlamaları gerekiyordu. Öğretmen muhtemelen çocukların kedi veya köpeklerinden ya da yaklaşan yaz tatilinden bahsetmelerini bekliyordu.Bunun yerine çocukların yaşadığını tahmin edemeyeceği sorunlarla karşılaştı. Boşanma, sokakta yaşama, annesi veya babası vefat edenler, maddi durumu olmayanlar… Kısacası hayata dair ancak çocukların sorun etmek için çok küçük yaşta olduğu şeyler.“Keşke öğretmenim ödev yapmak için kalemim bile olmadığını bilseydi” ve “Keşke öğretmenim babam iki işte çalıştığından onu neredeyse hiç göremediğimi bilseydi” gibi yazılar gelmeye başladı.
Ebeveynleriyle sorunları olan çocuklar bu sayede sorunlarını öğretmenlerine anlatma şansı yakalamışlardı. “Keşke öğretmenim, annemizle yapmamız gereken ödevleri yapamamamın nedeninin annemin bana zaman ayıramaması olduğunu bilseydi”, “Keşke öğretmenim ben 3 yaşındayken Meksika’ya sınır dışı edilen babamı 6 yıldır görmediğimi ve onu çok özlediğimi bilseydi” gibi cümleler de yer alıyordu yazdıkları yazılardı.Bir diğer öğrenci ise, “Keşke öğretmenim anneme kanser teşhisi koyulabileceğini ve bu sene 3 kez farklı evlerden atıldığımızı bilseydi” yazmıştı.Bir başka öğrenci, “Keşke öğretmenim ailemle beraber geçici barınma merkezinde yaşadığımızı bilseydi” yazdı.Schwartz sınıfındaki öğrencilerin birçoğunun yoksulluk sınırının altında yaşadığını ve %90’ının maddi durumu olmaması sebebiyle kantinden indirimli veya ücretsiz yiyecek aldığını belirtti.


Keşke öğretmenim, annemizle yapmamız gereken ödevleri yapamamamın nedeninin annemin bana zaman ayıramaması olduğunu bilseydi


Bugüne dek yüzlerce öğrenciye öğretmenlik etmiş olan Schwartz cevaplar karşısında şaşırıp kaldı.Schwartz, “Yazıyı yazdırmaktaki amacım okulda çektikleri sorunları öğrenerek onlara daha iyi öğretmenlik yapabilmekti. Çocukları derslerde tanıyabildiğimde kadar tanıyabilmektense, kendileri hakkında bilmem gerekenleri bana bu şekilde söylemelerini istedim” dedi.


Keşke öğretmenim annemin üç kez boşandığını bilseydi


Çocuklardan bir diğeri de, “Keşke öğretmenim bazı öğrencilerin dersteki bir konuyu daha uzun sürede anladığını bilseydi” dedi. Öte yandan bazıları ‘… daha fazla tarih dersi görmek istediğimizi bilseydi”, bazıları da “…üniversiteye gitmek istediğimi bilseydi” gibi cevaplar yazdılar.Schwartz yazdığı kitapta öğrencilerinin kendisine yazdığı yürekleri sızlatan yazıları isim vermeden yayınladı.Yine öğretmen #IWishMyTeacherKnew (KeşkeÖğretmenimBilseydi) etiketkiyle Twitter’da diğer öğretmenlerin öğrencilerinin çektiği sıkıntılara değinmesine dair bir kampanya başlattı.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı Otobüsle Bedava 40 Gün, 28 Şehir, 14 Ülke Duygusal Anlamda Güçlü İnsanların Asla Yapmayacağı 15 Şey Sadece 29 Şubat`ta Doğanların Anlayabileceği 10 Durum Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor Anayasanın Bizi İlgilendirmediğini Kanıtlayan 10 Sebep THY`den Erasmus İndirimi Kendi Beyin Ameliyatı Sırasında Keman Çalarak Yaşama Tutunan Müzisyen Bizi Tanıyarak Ayak Uydursa Hayatımızı Tümden Değiştirecek 7 Şey Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu Ormanların Yok Edilmesini Önlemek İçin Hazırlanan Rahatsız Edici Afişler Beş Yaşında Cinsiyet Değiştirdi Davutoğlu: `1 Ocak 2015 İtibariyle 28 yaşından Gün Alanlara Bedelli Askerlik İmkanı Getiriliyor`

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Fransız Yeni Dalga'sından İzler Taşıyan 10 Film Tatlılığına Aldanıp Yaklaşmayın! Bu 7 Hayvan Anında Sizi Öldürebilir!
Galatasaray - Trabzonspor Maçı Sonrası Yapılar Caps’ler Milyonlarca Öğrenci, Veli ve Öğretmenin Kişisel Bilgisi Çalındı
Yedi Neslin Fotoğraflarını Yeniden Canlandıran Fotoğrafçı Suya Alerjisi Olan 17 Yaşındaki Kızın Akıl Almaz Hikayesi
Engelli Rampasına Park Edersen Ne Olur? Android Wear’a Arama Desteği Eklendi