Osmanlı`yı Böyle Görmediniz

28 Kasım’da Ankara’dan başlayıp Sinop ve Eskişehir’e uğrayacak Gezici Festival’in bu yılki özel bölümlerinden ‘Osmanlı’dan Manzaralar’da 1896-1922 yılları arasında Osmanlı topraklarında farklı sinemacılar tarafından çekilen ve çeşitli arşivlerde bulunan filmler, ilk kez seyirciyle buluşacak.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 20’nci yılında da özel bölümleri ve konuklarıyla seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. 28 Kasım - 8 Aralık 2014 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak.

28 Kasım - 4 Aralık’ta başkentteki gösterimleri devam ederken, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin katkılarıyla, 3 - 7 Aralık tarihleri arasında Eskişehir’e konuk olacak. Gezici Festival yolculuğunu, Sinop Kültür ve Turizm Derneği’nin katkılarıyla, 5 - 8 Aralık’ta Sinop’ta tamamlayacak.

Gezici Festival’in bu yılki özel bölümlerinden biri olan “Osmanlı’dan Manzaralar”, Osmanlı topraklarında 1896-1922 yılları arasında, farklı sinemacılar tarafından çekilen ve çeşitli arşivlerde bulunan filmleri gün yüzüne çıkarıyor. Bir zamanlar imparatorluğun parçası olmuş ülkeler tarafından genellikle göz ardı edilen bu filmler, Osmanlı’ya ve sinema tarihine farklı bir gözle bakmayı sağlıyor.

Amsterdam’daki Eye Film Institute’tan küratör Elif Rongen Kaynakçı’nın derlediği filmler, turist rehberi niteliğindeki manzara görüntülerinden etnografik gözleme kadar çok farklı ve geniş bir yelpaze sunuyor. 2 Aralık Salı günü, Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ücretsiz yapılacak gösterim, canlı müzik eşliğinde gerçekleşecek ve filmleri gün yüzüne çıkaran ekibin üyeleri Elif Rongen Kaynakçı ve akademisyen Nezih Erdoğan da izleyicilere bilgi verecek.

Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlerle buluşturmak ve Türkiye sinemasını dünyaya tanıtmak için tam 20 yıldır yollarda olan Gezici Festival, bugüne kadar toplam 5 ülke ve 23 şehre giderek, 56 bin 872 kilometre yol kat etti.

İşte özel arşivlerden derlenen filmlerden kareler...

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Ercan ve Nazan Kesal, Karabük Üniversitesi’nde Söyleşiye Katıldı Gezici Festival 21. Yolculuğuna Başlıyor! Zeki Alasya`yı Kaybettik 5. Malatya Uluslararası Film Festivali 21 Kasım`da Başlıyor 1984 Yeniden Beyazperdeye Uyarlanıyor Madde Madde 19. Milli Eğitim Şurası Yılın Son Film Randevusu 5- 11 Aralık`ta Cem Yılmaz'ın Filmine Fazla Gülmekten Karakolluk Oldular Zeki Alasya`nın Ölümü Metin Akpınar`ı Yıktı Atatürk`ü Sevdiği Türkülerle Yad Etmek İsteyenler İçin 11 Parça Aziz Nesin`in `Zübük`ü Müzikal Olarak Sahneye Taşınıyor 27 Şubat 2015`te Vizyona Girecek 8 Film İstanbul Film Festivali`nde Artık Belgeseller de Yarışacak Osmanlıca Dersi Liselerde Zorunlu Oldu

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Putin`in Kaplanı Yavru Köpeği Yedi! Cem Yılmaz'ın Filmine Fazla Gülmekten Karakolluk Oldular
Buram Buram Aşk Kokan 13 Film Repliği Sefalet İçinde Yalnız Başına Ölen 6 Büyük Sanatçı
Dostoyevski`den Hayatınıza Işık Tutacak 15 Hayat Dersi Paris`te Hava Kirliliği Nedeniyle Araçlara Sınırlama Getirildi
Kendine Tıpatıp Benzeyen Birini Bulan Kızın Garip Hikayesi Kısa Film: French Roast