30 Ocak 2015 Cuma 02:42
0
9781
1

Psikologlar Açıkladı: Mutlu Bir İnsan Olmak İçin Ne Yapmalı?

Mutluluk herkes için önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre mutlu insanlar daha çok para kazanıyor, işlerinde daha başarılı oluyor, daha uzun yaşıyor ve diğer insanlara kıyasla daha mutlu evlilikler yapıyor.

Fakat mutluluğun kaynağı oldukça tartışmalı bir konu. Filozoflar yüzyıllardır bu konu hakkında kafa yoruyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda psikoloji bilimi oldukça gelişti ve insanları daha mutlu hale getiren bazı aktiviteler olduğunu kesin bir şekilde kanıtladı.

Amaçlarınızın peşinden gidin.

Tıpkı çikolata ve fıstık ezmesi gibi, hayattaki amaçlarımız ve mutluluğumuz birbirini destekleyen ayrılmaz iki unsurdur. Bu süreç oldukça basittir: Mutlu insanlar hayat enerjisiyle dolup taşar ve bu enerji onların amaçlarına ulaşmasına yardım eder.

Psikologların söylediğine göre, bir amacı ne kadar kendimizin bir parçası olarak görürsek, o amaca ulaşmamız o kadar kolaylaşır çünkü ona ulaşmak için yaptığımız şeylere büyük bir enerji ile sarılırız. Zürih Üniversitesi psikologlarından Bettina Wiese: "Deneye dayalı araştırmalar gösterdi ki kişilerin kendileriyle özdeşleştirdikleri amaçları, kişinin amacına ulaşmak için geçirdiği süreç ile mutluluğu arasındaki bağı güçlendiriyor."

Yaptığınız işte anlam bulun.

1997 yılında, Yale Üniversitesi psikologlarından Amy Wrzesniewski ve arkadaşları, insanların mesleklerine nasıl yaklaştıkları hakkında detaylı incelemeleri içeren bir araştırmanın bulgularını yayınladı. Sonuca göre insanlar yaptıkları iş hakkında şu 3 yaklaşıma sahip olabiliyor:

• Bir iş: "Maddi getirilerine odaklan ve zevk almak/kendini tatmin etmek gibi unsurları düşünme çünkü bunlar seni daha mutlu bir insan yapmayacak."

• Bir kariyer: "Kendini geliştirmeye odaklan."

• Bir meslek: "Dünya için önemli bir şey yapmanın keyfini çıkar ve sosyal anlamda faydacı bir iş yapıyor olduğuna odaklan."

Sonuç: Yaptıkları işte anlam bulabilen insanlar daha mutlu.

Sevdiğiniz insanlarla sık sık zaman geçirin.

Bu başlık size bir falcının sözlerini çağrıştırabilir: "Sevdiğin kişilerle birlikte olacaksın." Fakat konu ile ilgili olarak yapılan araştırmaların söylediği de tam olarak bu. Sevdiğiniz -ve hatta yalnızca dayanabildiğiniz- insanlarla vakit geçirmek sizi daha mutlu bir birey haline getiriyor. Bununla beraber, sosyal bir ağın tam ortasında bulunmak ve çevrenizin insanlarla donatılmış olması da sizi daha mutlu biri nsan haline getiriyor.

Uzun süreli bir ilişkiye sahip olun.

Geçtiğimiz günlerde The New York Times tarafından yayınlanan bir incelemeye göre: "Evli insanlar bekar insanlara göre daha mutlu ve hayatlarından daha memnun. Bu durum özellikle insanların `yaşlanıyorum!` krizine girdikleri 30`lu yaşlarda çok daha net bir şekilde gözlemlenmekte."

Neden mi? İki insanın birlikteliği her zaman hayata karşı daha güçlü bir direnç ve küçük şeylerden mutlu olma arzusunu da beraberinde getiriyor.

Teze yiyecekler tüketin.

2013 yılında yayınlanan Many Apples A Day Keep The Blues Away isimli araştırmaya göre, her gün taze yiyecekler -özellikle meyve ve sebze- tüketmenin mutluluğunuz üzerinde doğrudan bir etkisi bulunuyor.

Araştırmaya göre, özellikle sebze ve meyve tüketen genç insanların diğerlerine göre daha mutlu olduğu birçok deneyle kanıtlanmış durumda.

Spor yapın.

Hollanda`da 16 ile 65 yaş arası 8000 kişi ile gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda sporun mutluluk üzerindeki etkileri hakkında oldukça ilginç ve kapsamlı bulgulara ulaşıldı. Araştırmanın en dikkat çekici cümlesi şu şekilde: "Spor yapan insanlar diğerlerine göre daha mutlu ve hayattan daha çok zevk alıyor." Ünlü psikolog Walter Mischei`ye göre, eğer spor yapmak istiyorsanız fakat buna `vaktim yok` diyorsanız, bu kendinizi aldatmaktan başka bir şey değildir çünkü her insanın en azından 20 dakika düşük tempo koşu yapmaya vakti vardır.

Deneyim satın alın.

Harvard Üniversitesi psikologlarından Daniel Gilbert`a göre, eğer para mutluluk satın almıyorsa, o halde bu para yanlış bir şekilde harcanıyor demektir. Doktorun söylediğine göre paramızı bizi mutlu edecek deneyimleri satın almak için harcamalıyız.

Amerika`da yürütülen bir çalışmada 1000 kişiye sorular soruldu ve bu kişilerin %57`si, paralarının karşılığında bir seyahat veya konser gibi deneyimsel bir aktiviteye katıldıklarında daha mutlu olduklarını söyledi. Doktorların şiddetle tavsiye ettiği de aslında bu: Örneğin bir araba almaktan ziyade dünya turuna çıkın. İnsanlar deneyimleri daha çok sever çünkü onları hatırlamak ve zihnimizde her zaman yaşatmak gibi bir yeteneğimiz bulunmakta.

Gilbert: "Yeni aldıkları evlerinin zemimini nasıl kaplatmaları gerektiği hakkında günlerce düşündükten sonra yeni bir Güney Amerika usulü tarzı seçen ve zemini büyük bir iştahla kaplatan ev sahipleri için, aradan geçen birkaç hafta sonrasında o zemin asla farketmedikleri sıradan bir şey haline geliyor. Bunun aksine, Safari`ye çıkan ve bir bebek çitanın gün doğumuyla birlikte koşuşunu gören insanlar, bu anıyı zihinlerinde her zaman canlı tutuyorlar ve o an sahip oldukları mutluluğu içlerinde yaşatıyorlar."

Kaynak: http://www.businessinsider.com/happiness-activities-2015-1

Çeviri: Onedio / cakyz

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

75 Yıllık Harvard Çalışması: Mutlu Bir Yaşam İçin Neyin Gerekli Olduğu Bulundu! Çocuk Psikolojisine Dair Yaşanmış 10 Hikaye 13 Adımda Oğlak Burcu Bir Sevgiliyle Yaşama Rehberi Çevrenizdeki İnsanların Sizden Uzaklaşmasına Neden Olan 12 Nefret Edilesi Davranış IMDb'de 8 ve Üzeri Puan Alan En İyi 20 Bilim Kurgu Filmi Bilim İnsanlarına Kulak Verirsek Cinsel Yaşantımızda Mutlaka Yapmamız Gereken 10 Şey Tüm İlişkilerinize Yön Verecek Uygulama: Pplkpr Beyin ve Kalbin 'Mutluluk' İçin Çalıştığı Bir Festival: Mutlu İnsan Festivali Zeki İnsanlar Neden Daha Zor Aşık Olur ve Daha Zor Arkadaş Edinirler? Son 1000 Yılın En Büyük 10 Toplumsal Değişimi Kitap Okuyan İnsanların İdeal Bir Sevgili Olabileceğine Dair 3 Önemli İpucu Asrın Bilim İnsanı Einstein'ın Oğluna Mektubu ve Öğrenmenin Sırrı Mutlu ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hayatınızda Uygulamanız Gereken 20 Tavsiye Daha Önce Hiç Duymadığınız 22 Şaşırtıcı Psikolojik Gerçek

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Sadece Düz Saçlı Olanların Anlayabileceği 10 Şey Türkiye Kış Saati Uygulamasını Erteledi!
Bilgisayar Oyunlarının Yararlı Olabildiğini Gösteren 11 Madde Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi Hızlandırıcı Programı Başlıyor!
24 Fotoğrafıyla En Tehlikeli Zamanlarında Harlem`de Yaşayanların Bir Günü Bu Köpeğin İki Tane Altın Apple Watch'u Var
Sevginin Farklı Hallerini Anlatan 15 Derin Fotoğraf Kıskanç Bir Sevgiliye Sahip Olmanın 15 Avantajı