22 Aralık 2014 Pazartesi 04:35
0
6940
1

Sağ Beyin misin, Sol Beyin mi?

Beynin sol ve sağ yanının eşit çalışması doğru olandır. Ancak eğitim sistemi sol beyin ağırlıklı olduğu için genellikle sağ beynin görevini de sol beyin üstlenir. Hayattaki başarının ve mutluluğun yolu hangisinin ağırlıklı olarak çalıştığını öğrenmek ve diğer tarafın da gelişimi için egzersiz yapmaktan geçer. İnsanların yaşam tarzları ve alışkanlıkları beynin hangi tarafını kullandıkları konusunda çeşitli ipuçları verir. Beyninizin sağını mı yoksa solunu mu kullandığınızı aşağıdaki 9 ipucu ile öğrenebilirsiniz. İyi eğlenceler…

1- Düşünce tarzı

Sağ beyin yaratıcılığı, duygusallığı sever ve seslere, renklere, hayal gücüne, sezgilere ve soyut algılamalara daha yatkın çalışır. Sol beyin ise mantıklı, sistematik ve analitik düşünmeye, yazı ve sayılara, ölçme, değerlendirme ve eleştirmeye daha meyillidir.

2- Karar mekanizması

Sağ beynini kullanan kişiler için anlamlar ve nedenler çok önemlidir ve olaylara çoğunlukla sezgisel yaklaşırlar. Sol beynini kullanan insanlar ise olayları mantık çerçevesinde değerlendirir. Niyetten çok sonuca odaklıdır.

3- İnsan ilişkileri

Sol beynini kullanan insanlar genellikle konuşma kabiliyeti yüksek, insan ilişkileri kuvvetli kişilerdir. Yanlış anlaşılma gibi korkuları yoktur, çünkü doğru kelimeleri bulmak onlar için çok kolay bir iştir. Sağ beyni baskın kişiler ise dışarıdan karmaşık gibi görünürler. Aslında duygusal bir durumu anında fark etme yeteneğine sahiptirler ancak kendilerini ifade etmekte güçlük çekerler.

4- Yetenekler

Sağ beynini kullanan kişiler müzikal bir eserdeki en ufak nüansları bile fark etmede, herhangi bir sanat çalışmasını yorumlamada ustadırlar. Sol beynini ağırlıklı kullanan kişilerin ise analitik düşünme kabiliyetleri ve dil öğrenmeye muazzam yatkınlıkları vardır.

5- Çalışma tarzı

Sol beynini kullananlar plan program yapıp bu sıraya göre hareket etmeyi severler. Yöntemli ve verimli bir çalışma tarzları vardır. Sağ beynini kullananlar ise dışarıdan dağınık gözükürler. Oysa düzenleme yaparlarken diğer insanlardan farklı olarak renge göre, konuya göre, şekle göre kategorilendirirler. Plan, program sevmezler.

6- Rakamlar ve geometri

Rakamlar, sayılar arası ilişkiler, diziler ve işlemlerden sol beyin sorumludur. Cebirsel işlem, denklem ve problem çözmede gayet iyidirler. Sağ beynini kullanan kişiler ise düz alfabetik sistemleri sevmezler. Cebirsel işlemlerden ziyade geometriden daha çok zevk alırlar.

7- Tekrar eden kelimeler ve davranışlar

Sol beyin "eğer" ve "fakat" kelimelerini çok kullanır. Yani bir şeyi anlamaya çalışırken aynı zamanda ertelemeye de yatkındır, hemen karar vermek istemez. Sağ beyinini kullananlar ise konuşurken ellerini ve mimiklerini fazlaca kullanırlar ve kararsız kalmaktan hoşlanmazlar.

8- Kitap ve film tercihi

Düşünsel ve felsefi kitaplar, akademik değeri olan, araştırma ürünü yazılar sol beynin ilgi alanına girer. Sinema için de yine fantastik filmler yerine biyografiler, tarihi ve birebir hayatın içinden hikayeler daha çok ilgilerini çeker. Sağ beynini kullananlar ise hem kitap hem de sinemada yaratıcı ve fantastik anlatımı olan, kurgusu ve hayal dünyası geniş maceralardan hoşlanırlar.

9- Meslek seçimi

Sol beynini kullananlar yazar, şair, pazarlama gibi kendini kelimelerle ifade edebileceği mesleklere yönlendirilmelidirler. Sağ beyin sahipleri ise mimarlık, güzel sanatlar, müzik gibi yaratıcılık gerektiren işlerde daha başarılı olurlar. Buradan yola çıkarak kişi hukuk mesleğini seçmişse sol beyin avukatlığı, sağ beyin hakimliği tercih etmelidir diyebiliriz.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep "Restoran Açmak İstiyorum!" Diyenlerin Yapması Gereken 11 Şey Renkler Satınalma İçgüdülerimizi Nasıl Tetikliyor? İşte 8 Güçlü Renk ve Alışverişimize Etkileri Sınavları, Finalleri, Raporları Salla! İşte Sınavların Ölçemeyeceği 7 Zeka Tipi Bilgisayar Oyunlarının Yararlı Olabildiğini Gösteren 11 Madde Pazartesi Sendromunun Ardındaki 6 Bilimsel Sebep Sadece Üniversiteyi Bırakıp Tekrar Sınava Hazırlananların Anlayacağı 13 Şey İnsan Bedeninin Ulaşabileceği Sınırları Gösteren 10 Bilgi Zihninizi Genç Tutun, Yıllara Meydan Okuyun Zekanızı En Üst Seviyeye Çıkarın! Madde Madde 19. Milli Eğitim Şurası Üniversitelere 3 Sömestr Uygulaması Geliyor Duygusal Anlamda Güçlü İnsanların Asla Yapmayacağı 15 Şey Çalışan İnsanın Her Cuma Kendisine Söylediği 10 Yalan

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Candan Erçetin`den Beyaz`a Şarkılı Cevap Bor Atıklarındaki Gizli Servet "Rubidyum ve Sezyum"
Sizleri 15 Büyülü Fotoğraf ile Masal Dünyasına Davet Ediyoruz UniTercih: Fizik Öğretmenliği Bölümü (2016)
Ne Yaparsa Yapsın Hayatımıza Her Şeyiyle Renk Katan 18 Baba Sözü Danimarka`dan İETT`yi Kıskandıracak Reklam
Birbirinden İlginç 13 Lanet Twitter Bombayı Patlattı