21 Kasım 2014 Cuma 01:30
0
4445
1

Simit Yerken Herkesin Hatırlaması Gereken 10 Önemli Detay

Simit deyip geçmeyin. İşte bundan sonra simit yerken aklınızdan çıkarmamanız gereken 10 detay…

Simit sosyal sınıf nedir bilmez...

Zengininden yoksuluna, patronundan işçisine, öğrencisinden öğretmenine hiçbirimizin vazgeçemediği tattır simit...

Simitin Yunanistan`daki adı kuluri (κουλούρι)...

Anlamı: halka.

Simitin üzerindeki rengi ve o hafif karamelimsi lezzeti veren şey pekmez...

Pekmezleme işlemi İstanbul’da ‘soğuk’ olarak, Ankara, İzmir, Bursa ve pek çok diğer yörede ise genelde ‘sıcak’ olarak yapılır. Sıcak pekmezlemenin özelliği ise Pekmez ve su yaklaşık bire bir oranında karıştırılıp bir kap içinde kaynatılır.Halka haline getirilip bağlanmış olan simitler önce bu kaynar pekmezli su içinde bir müddet ön pişirmeye tabi tutulur ve hemen ardından susama bulanıp fırına sürülür.

Simit kimileri için işadamlığına ilk adımdır...

Simit Türkiye’de pek çok girişimcinin ilk ekmek teknesidir.

16`ıncı yüzyılda İstanbul`da seri üretimi yapılıyordu...

Evliya Çelebi`nin ünlü Seyahatnamesi`nde, 16`ıncı yüzyılın ikinci yarısındaki gözlemlerinden, İstanbul`da simitçilerin 70 fırında, toplam 300 nefer olarak çalıştıklarını; bunlardan kimisinin de başlı oldukları fırınların çırakları olarak fırın hesabına çalıştıklarını öğreniyoruz.

Bir dönem simit üretmek yasaktı...

Simitin hayatımızdaki yeri sadece II. Dünya Savaşı yıllarında bir süreliğine boş kalmıştı. 2`inci Dünya Savaşı yıllarında unun az olması nedeni ile bir süre simit yapımı yasaklanmıştı. Kısa süreli bu yasaktan sonra un üretiminin normal düzeye çıkması ile yapımı tekrar serbest bırakıldı.

Simidin rengi 22 ayar Osmanlı altını olmalı...

Eski ustalara göre, simitin kaliteli olması için piştikten sonra 22 ayar Osmanlı altınının rengini almış olması şartmış.

İşsizliğe çaredir...

İstanbul`a kapağı atan kimbilir kaç vatandaşın ilk işidir simitçilik...

En uzun simit rekoru 150 metre ile Yunanistan`ın...

Dünyanın en uzun simidi 19 Ekim 2014`de Selanik’te üretildi. 150 metre uzunluğundaki simit için 700 kilo un ve 250 kilo susam kullanıldı.

Simit tıpkı sevgi gibidir; Hayatta en çok paylaştığımız yiyecek...

Hangimiz ucundan bir parça koparıp arkadaşa vermedik?

BONUS: Sakin ol ve simit yemeye devam et...

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Kafa Yakan 14 Paradoks TEOG`da `Selfie` Sorusu Dikkat Çekti `Öğretmenlerin Yüzde 69`u Mesleğini Bırakmayı Düşünüyor` Milli Piyangoda Büyük İkramiye Kazanma İhtimalinizin Ne Kadar Düşük Olduğunu Yüzünüze Vuran 17 Gerçek Annelerin Yıllar İçerisinde Eşek Kadar Çocuklarına Yapmaktan Vazgeçemediği 16 Şey Kurumsal Şirketlerde Çalışanları Başarılı Girişimcilerden Ayıran 16 Fark Sadece Üniversiteyi Bırakıp Tekrar Sınava Hazırlananların Anlayacağı 13 Şey Lise Öğrencilerine Okula Devam Etsinler Diye Aylık 172 TL Destek! Madde Madde 19. Milli Eğitim Şurası Erkekler Yüzünden Kadınların Yapmak Zorunda Kaldığı 8 Davranış Son 1000 Yılın En Büyük 10 Toplumsal Değişimi İnternet Kafelerde Karşılaştığımız Alışagelmiş Durumlara 15 Örnek Türkiye`de Çekilen "Roman" Dizilerine & Filmlerine Ait Vazgeçilmez 14 Klişe Sınavları, Finalleri, Raporları Salla! İşte Sınavların Ölçemeyeceği 7 Zeka Tipi

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Kendini İmha Eden Telefon İşte İlk Türk Tasarımı Mouse
Türkiye`nin İlk Trans Birey Defilesi Gerçekleşti Binlerce Öğrenciye Koşulsuz Burs!
70`li Yıllarda Uçakların ve Uçmak Deneyiminin Çok Çok Farklı Olduğunu Gösteren 22 Şaşırtıcı Fotoğraf Günde 1 Dolara Yaşamak
Sakın Başkasının Gözyaşını Silmeyin! 10 Fotoğrafla Dünya Çocuklarının Okulda Beslenme Saatlerinde Yediği Yemekler