31 Mart 2015 Salı 03:15
0
1102
1

Stanley Clarke Bir Kez Daha İstanbul`da

Double bas ve bas gitara getirdiği yeniliklerle enstrümanın en tanınmış isimlerinden olan Stanley Clarke, 7 Nisan`da Cemal Reşit Rey Konser Salonu`nda.

Bas gitar dendiğinde Jaco Pastorius ile akla gelen iki isimden biri olan Stanley Clarke, 7 Nisan akşamı saat 20:00`de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu`nda tekrar hayranlarıyla buluşacak. Uzun kariyerinde caz harici türlerde de başarı kazanmış olan Clarke, Türkiye’de öteden beri daha çok caz ve caz-füzyon türlerinde tanınıyor.

1951 Philadelphia doğumlu Amerikalı müzisyen yola akordeon ile çıkmış, oradan keman ve viyolonsele uğradıktan sonra bas gitarda demir atmış. Lisedeyken R&B ve rock gruplarında çalmış, ancak New York`a taşındıktan sonra caz devi Pharaoh Sanders ile çalışmış, başka büyük isimlerle çalmış ve hepsini kendine hayran bırakmış; ancak esas grubu, Chick Corea ile beraber sırtladığı Return to Forever olmuş. Bu grup rotasını rock etkili füzyona çevirince, Clarke de elektrikli bas gitarda zirveye oturmuş. Onun kariyeri boyunca birlikte çalıştığı ya da sahneyi paylaştığı isimlerden bazıları şöyle: Quincy Jones, Stan Getz, Art Blakey, Paul McCartney, Jeff Beck, Keith Richards, Aretha Franklin, Stevie Wonder, Chaka Khan, The Police, Herbie Hancock, Al di Meola, Bob Marley, Miles Davis.

4 GRAMMY ÖDÜLÜ, ALTIN VE PLATİN PLAK...

Burada söz konusu olan 40`un üzerinde albüm kaydetmiş, dört kez Grammy ödülü almış, Emmy ödülü adaylığı olan, altın ve platin plaklara sahip bir büyük virtüöz. Medyanın verdiği ödül ve ünvanları saymaya kalkışmak içinse zamana ihtiyaç duyuluyor. En son olarak 2013`te, ünlü Downbeat dergisinin okur ve eleştirmenleri tarafından "yılın en iyi bas gitaristi" seçilmiş durumda.

Stanley Clarke, bu göz kamaştıran kariyerinin yanına çok güzel bir parantez daha açmış ve 13 yıl önce karısı Sofia ile bir vakıf kurmuş. Bu vakfın kapısı yetenekli genç müzisyenlere ardına kadar açık ve onlara burs olanakları sağlıyor.

Müzisyen, 2014 Eylül`ünde çıkan son albümü Up hakkında ise şöyle konuşuyor: "Kaydettiğim en enerjik, ritmik ve yüksek albüm bu olmalı. Amacım dostlarımla bir albüm kaydetmekti, dolayısıyla her kayıt aşamasında çok eğlendik. Çevremde birlikte olmaktan mutlu olduğum insanlar olunca hiç zorlanmadık. Herkes hazırlıklıydı, geldiler, çaldılar, kaydettik. Ve hepsi, gerçekten de büyük müzisyenlerdi." Up, elektrik ve akustik basın dengede olduğu, çok renkli, derinlikli ve sıcak bir albüm ve güzel bir sürpriz olarak şarkılar arasında, Clarke`ın başyapıtlarından, 1976 tarihli `School Days`in yeni yorumu da bulunuyor.

Milliyet Sanat

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

7 Kasım Skrillex Konserine Ünimetre'den Bilet Kazanma Şansı! Lindsey Stirling Türkiye`ye Geliyor “Valslerin Kralı” André Rieu Yeniden Türkiye’ye Geliyor Allianz Gençler Müzik Kampı Başvuruları Başlıyor UNIQ İstanbul’da Sine Konser Zamanı! Skrillex 7 Kasım'da İstanbul'da! İstanbul'un Yeni Açık Hava Sahnesi: UNIQ İstanbul Jessie J'den Türkiye'ye Türkçe "Selam" Jessie J 11 Eylül'de Volkswagen Arena'da Sean Paul 25 Temmuz'da Maslak Arena'da Bas Dehası Marcus Miller Akasya Acıbadem Sponsorluğunda İstanbul'da 22. İstanbul Caz Festivali 11. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali İstanbul Blue Night Skrillex İle Tüm Şehri Sallayacak!

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

200 Bin Yıl Sonra İnsan Vücudu Neye Benzeyecek? 1954 Model Bir Karavanı Eve Dönüştüren Çift
Dikkat! iOS 9’un “Wi-Fi Yardımı” Özelliği İnternet Paketinizi Tüketiyor! Türk Öğrenciler Sanatlarıyla Sokakta!
Google Maps'ın Yaptığı I. Dünya Savaşı’ndan Etkilenen Şehirlerle İlgili Çalışma Kendini de Unutsaydın: İniş Takımlarını Açmayı Unutan Dalgın Pilot
Avustralyalı Sanatçıdan "Betondan Gökyüzü" Adlı Başarılı Seri Samsung Galaxy S7 Üç Farklı Ekran Boyutuyla Gelebilir