27 Kasım 2014 Perşembe 08:20
0
1216
1

TEOG`da `Selfie` Sorusu Dikkat Çekti

TEOG sınavında bugün Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi ile matematik sorularına yanıt veren öğrenciler, maraton biter bitmez Twitter`dan ilk değerlendirmeleri yaptı.

Öğrenciler en çok matematik testinde zorlandıklarını söyledi. Öğrenciler geçen yıl çok zor bulunan din sorularının ise bu sene çok kolay olduğunu belirtti. Öğrencilere `selfie` kelimesinin Türkçe karşılığı da soruldu. Cevap ise `özçekim` olacaktı.

Hürriyet `in sınava giren öğrencilerden aldığı bilgilere göre, sınavda çıkan o soru şöyle:

Soru: Bu metinlerde vurgulanmak istenen ortak yön aşağıdakilerden hangisidir?

“Bir gün şiirlerimdeki Türkçe sözcükler için dediler ki : “Arkadaş, sen aynı şiirinde hem Türkçe bir sözcük kullanıp anne diyorsun. Hem de yabancı bir sözcük kullanıp valide diyorsun. Dizelerin içine yabancı bir sözcük koyarsan bu zengin bir dil kullanımı olmuyor.

Ya bizi seç ya da onları..” Ben de başladım güzel dilimiz Türkçe ile yazmaya.

Geçen hafta bir seminer sonrası çok sevdiğim şair arkadaşımla bahçede biraz oturduk. Bana iyice yaklaşarak, “selfie” pozu ver de bu anı ölümsüzleştirelim, dedi. Birden durgunlaştım. Nedenini sorduğumda, Türk Dil Kurumu vatandaşlardan gelen öneriler doğrultusunda “Kendi fotoğrafını çekmek” anlamına gelen “selfie” yerine Türkçe karşılık olarak “özçekim” sözcüğünü seçti, sen de özçekimi kullansaydın mutlu olurdum, dedim. Bu metinlerde vurgulanmak istenen ortak yön aşağıdakilerden hangisidir?

A): Söz varlığını zenginleştirme konusuna önem vermeleri

B): Sözcüklere Türkçe karşılık bulmada toplumun görüşünü dikkate almaları

C): Yabancı sözcüklerin yerine Türkçelerini kullanmayı özendirmeleri

D): Yabancı dillerden alınmış ve dilimize yerleşmiş sözcükleri sıkça kullanmaları

Cevap: C

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

YGS Başvuruları İçin Bugün Son Gün Milyonlarca Öğrenci, Veli ve Öğretmenin Kişisel Bilgisi Çalındı TEOG Konu Çizelgesi Yayınlandı! Ankara Üniversitesi`nin Twitter Hesabı Hacklendi Sadece Üniversiteyi Bırakıp Tekrar Sınava Hazırlananların Anlayacağı 13 Şey Sınavları, Finalleri, Raporları Salla! İşte Sınavların Ölçemeyeceği 7 Zeka Tipi Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 18 Milyon Öğrencinin Yarıyıl Tatili Başlıyor Tüm İlişkilerinize Yön Verecek Uygulama: Pplkpr İnternet Kafelerde Karşılaştığımız Alışagelmiş Durumlara 15 Örnek ​TEOG Boş Kontenjanlar Listesi TEOG'da İlk Oturum Başladı 2015 YGS`ye ve Sınavsız Geçişe Kaç Kişi Başvuru Yaptı?

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Efsane Yazar Jack London`ın Size Hayatı Tekrardan Sorgulattıracak 14 Sözü Yaşamlarını Karavanda Geçiren Aileler
Her Gün Afrika’daki Çocuklar İçin Elbise Diken 99 Yaşındaki Kadın Nişanlandıklarını Facebook'tan Duyuran Çiftin Dalgınlığı... İşte O Detay!
Günlük Alışkanlık Haline Getirdiğinizde Sizi Daha Zeki Biri Haline Getirecek 24 Şey Samsung Galaxy Grand On TENAA Sertifikası Aldı
Zihninizi Genç Tutun, Yıllara Meydan Okuyun Ölüme Yakın Deneyim Yaşayan İnsanlar