27 Kasım 2014 Perşembe 08:17
0
2037
1

THY`den Erasmus İndirimi

THY ile Türkiye Ulusal Ajansı arasında imzalanan protokolle Erasmus programı yararlanıcılarına, projeleri kapsamında gerçekleştirecekleri yurt dışı seyahatlerinde yüzde 20 bilet indirimi ve 10 kilogram ek bagaj hakkı tanınacak.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır`ın himayelerinde, Türk Hava Yolları (THY) ile Türkiye Ulusal Ajansı arasında imzalanan protokolle Erasmus programı yararlanıcılarına, projeleri kapsamında gerçekleştirecekleri yurt dışı seyahatlerinde yüzde 20 bilet indirimi ve 10 kilogram ek bagaj hakkı tanınacak.

THY ile Türkiye Ulusal Ajansı arasında Erasmus programından yararlananların biletlerinde indirim ve kargolarında ek bagaj hakkı sağlanmasına yönelik iş birliği protokolü, THY Genel Müdürlük binasında düzenlenen törende imzalandı.

Törende konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, gurur duydukları milli hava yolu şirketi THY`nin, Türkiye`nin yapabileceklerini dünyaya en güzel şekilde gösterdiğini anlattı. Bozkır, "THY, iftihar ettiğimiz, gurur duyduğumuz, yolculuk etmekten keyif aldığımız, dünyadaki dostlarımızın da aynı görüşü paylaştığını görmekten gerçekten onur duyduğumuz bir hava yolu. Artık dünya lideri denilebilir" dedi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu`nun, mevcut uçak sayısı hakkında bilgi verdiğini, çok yakında hava yolu filosunun 450 uçağı geçeceğini söylemediğini dile getiren Bozkır, "Siyasette tevazu yoktur. Ben de siyasetçi olduğum için bunu paylaşmayı görev addediyorum" diye konuştu.

Türkiye`nin AB sürecinin, cumhuriyet tarihinin "çağdaşlaşma ve medeniyet projesi" olduğunu vurgulayan Bozkır, bu süreç devam ettiği sürece Türk insanının, her alanda kendini daha iyi hissedeceği, yaşam kalitesinin artacağı, geleceğe güvenle bakacağı, ülkesine güvenle bakıp gurur duyacağı noktalara erişebileceğini anlattı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gerçekten son 10 yılda Türkiye, bütün rakamları üçe katlamıştır. Bu rakamları şimdi ikiye katlamayı hedefleyen ama hiç kimsenin de `Bu acaba olabilir mi?` diyemediği bir noktadayız. 500 milyar dolar ihracat, 25 bin dolar kişi başına milli gelir, 2 trilyon dolarlık bir Türkiye`den bahsediyoruz. Gerçekten bunu da yapabilecek kapasitedeyiz. Türkiye`nin esas güvencesi, esas güvendiği gençleridir. Gençlerinin geleceğidir. Bu açıdan da Ulusal Ajansın başkanlığında yürüyen, AB`nin çok önemli projesi olan Erasmus projeleri gençlerimizi çok daha iyi bir geleceğe hazırlamak, Türkiye`nin geleceğine katkı sağlar konuma getirmek için gerçekten önem verdiğimiz, gurur duyduğumuz bir yapıdır. Gençler için şimdiye kadar 600 milyon avro harcandı. 400 bin kardeşimiz bundan yararlanmıştır. 300 bin kardeşimiz yurt dışında eğitim görme imkanı kazanmıştır. Önümüzdeki dönemde 800 milyon avroluk yeni bir AB katkısını yine genç kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz."

BAKAN İSTEDİ, İNDİRİM YÜZDE 20`YE ÇIKTI

Bakan Bozkır, THY`nin, gençlerin yararına olan proje için iş birliği teklifinde bulunduğunu belirterek, protokolle Avrupa`ya seyahat edecek Erasmus yararlanıcısı gençlere, THY uçuşlarında yüzde 15 indirim ve 10 kilogram ek bagaj hakkı sunulacağını bildirdi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu`nun müzakere kabiliyetinin çok iyi olduğuna işaret eden Bozkır, Topçu`ya "Gerçekten THY`yi bugüne getirirken, bu müzakere kabiliyetinden Türkiyemiz, hava yollarımız ve hava yolumuz çok yararlandı. Ama ben de bu ülkenin AB Başmüzakerecisiyim. Onun için kendisine bir ricada bulunuyorum. Acaba bu yüzde 15 indirimi biraz daha yukarılara çekebilir miyiz? Bugünün bir hatırası olsun. Sayın Topçu, acaba bunu biraz yükseltebilir miyiz?" diye sordu.

Topçu da "Sizinle müzakere edilmez Sayın Bakanım. Yüzde 20 yapalım" dedi. Bozkır da teklifinin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Topçu`ya projeden yararlanacak gençler adına teşekkür etti.

(İSTANBUL / AA)

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Bir Daha Yapmam Deyip İlk Fırsatta Yapacağınız 13 Şey Üniversitelilere 12 Bin Lira Karşılıksız Burs Kalp Krizini Araştıran Üniversite Öğrencisi Kalpten Öldü! Üniversitede Bu Yıl Bütün Dersler Boş ÖSYM`den KPSS Açıklaması Ankara Üniversitesi`nin Twitter Hesabı Hacklendi Ankara Üniversitesi`nde Gerilim: Eğitime Ara Verildi Her Üniversite Kampüsüne Bir Cami Geliyor 2. Uluslararası Öğrenci Festivali’nin Hazırlıklarına Başlandı Öğrenciye Kredi Kartı Önerisi: TEB Üniversiteb Öğrenci Arkadaşlarımız İçin İş Bankası Kredi Kartı İncelemesi Öğrenciyken Yurtdışına Çıkmak ​Öğrenci Talepleri İstanbul’da Kiraları Uçurdu! İş-Kur`dan Cumhuriyet Üniversitesi Öğrencilerine İş İmkanı

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

İstanbul Sokaklarında Bir Yeniden Doğuş Hikayesi: "Gülümser" Paranın Üstündeki Romantik Not Sahibine Ulaştı, Ancak...
Zomato’dan Play Station Turnuvalı İş Görüşmesi Twitter'da Bu Virüse Dikkat Edin!
TÜBİTAK`tan 25 Bin Öğrenciye Burs Rahatını Sevenlere “Glamping for Glampers” Adındaki Lüks Çadır
Facebook`tan Fotoğraflara Otomatik Düzenleme Sivas`ta Bir Kadın Ziyaretine Gittiği Kocası Tarafından Cezaevinde Öldürüldü