13 Mayıs 2015 Çarşamba 02:59
0
3387
1

Türkiye`de En Fazla İtibar Gören Meslekler

Türkiye`de itibarı en zayıf meslekler, dansöz, falcı, astrolog, seyyar satıcı ve otopark görevlileri oldu. En fazla itibar gören meslek grupları ise, tıp doktorları, üniversitede görev yapan profesörler ve hakimler olarak sıralandı.

TÜBİTAK`ın desteğiyle İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü`nün geliştirdiği Mesleki İtibar Skalası ile Türkiye`de mesleklerin toplumdaki itibarı sıralandı. Mesleklerin itibarı ile kazanç seviyeleri arasında yakından bir ilişki gözlemlenirken, bir işte aranan özelliklerin başında "iyi bir ücret" geldi.

Türkiye`de 32 ilde 2 bin 500 kişi ile yapılan anketlere dayanarak gerçekleştirilen araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Elde edilen skalaya göre, Türkiye`de en fazla itibarı bulunan meslekler, tıp doktoru, üniversite profesörü, hakim, öğretmen, diş hekimi, general, vali, yüzbaşı, büyükelçi ve mimar meslek grupları oldu.

Milletvekilliği 22. itibarlı meslek grubu olurken, katılımcılara göre hemşirelik, belediye başkanlığı ve avukatlık gibi meslekler milletvekilliğinden daha itibarlı meslekler olarak sıralandı.

En az itibarı bulunan mesleklerin başında ise dansözlük gelirken, oryantal mesleği sırasıyla, astrolog, falcı, seyyar satıcı, otopark görevlisi, hamal ve çamaşırcı meslekleri izledi.

Hakkında cinsiyete göre yargıların değişebileceği astrolog, falcı, dansöz, temizlikçi gibi mesleklerle ilgili puanlamalar erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterdi.

- Kadınlar üniformalı mesleklere hala ilgi duyuyor

Anketlere katılanların yüzde 89,2`sine göre iyi bir işin ölçütü iyi bir ücret düzeyi olurken, bol izin ve tatil süresi, bedenle çalışmayı gerektirmemesi gibi beklentiler alt sıralarda kaldı.

Katılımcıların 18-26 yaş aralığındaki kısmı için iş güvenliği tercih edilecek iş sıralamasında üst sıralarda yer aldı. Araştırmanın yapıldığı zaman diliminde Soma ve Ermenek`te yaşanan maden faciaları meydana gelmişti.

Öğretmenlik en itibarlı 4. meslek grubu olurken, anketlere katılanların eğitim düzeyi arttıkça öğretmenliğin saygınlık seviyesinin gerilediği görüldü.

Kadınlar üniformalı mesleklere hala ilgi duyarken, öğretmenler her dönemde olduğu gibi toplumun saygı duyulan kesimlerinden olma konumunu koruyor.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar`ın öncülüğünde gerçekleştirilen ve birinci safhası tamamlanan ve ikinci aşamasındaki çalışmaları devam eden araştırma projesinin neticesinde Türkiye`ye mahsus bir sosyoekonomik statü (SES) endeksi geliştirilmesi hedefleniyor.

Araştırmada Doç. Dr. Yunus Kaya, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Otrar, Arş. Gör. Serdar Nerse, Arş. Gör. Seran Demiral ve Burcu Kalpaklıoğlu araştırmacı olarak görev aldı.

AA

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Duolingo ile İngilizce Öğrenmeye Ne Dersiniz? Üniversitede Şehir Değil Meslek Seçimi Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) Üniversitede Öğretilmeyen, Kariyerinizi Rezil ya da Vezir Yapacak 6 Şey Yeni Mezunlar İçin İş Arama Tüyoları Başarılı Öğrenciye Kamuda İş Müjdesi Uşak`ta 1. Üniversite Tanıtım ve Kariyer Günleri Başladı Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 Öğrenci Yok Ama 240 Akademisyen Çalışıyor Öğrencilerin Faydalanabileceği Yurt Dışı Seçenekleri ODTÜ Mühendislik Dünyada İlk 100`de! Üniversitelerin Bahar Şenlikleri Öğrencilere Maaşlı Staj Kariyerinizi Belirlerken Sizi Yönlendiren 7 Yaygın Fakat Yanlış Sebep

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

George R. R. Martin: Kitapta Ölmeyen Karakterler 5`inci Sezonda Ölebilir Her Yıl Ritüel Haline Getirdikleri Fotoğraflar ile Kız Kardeşlerin 40 Yılı
Japonyada'ki Tamamen Kitap Okumaya Yönelik Yapılmış Olan Kütüphane Bir Günde 6 Saat İçerisinde, Durduğu Yerde 540 Kez Orgazm Olan Kadının Dramı
e-YDS İngilizce Başvuruları Yarın Başlıyor ​İstanbul’da Burs Veren Vakıflar (40 - 80)
Yeni Mezunlar İçin İş Arama Tüyoları DC’s Legends Of Tomorrow’dan Yepyeni Bir Poster Geldi!