14 Kasım 2014 Cuma 06:51
0
1275
1

Üniversitelilere Af Müjdesi

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) kurulmasına ilişkin tasarı, Meclis Genel Kurulu`nda eklenen yeni torba hükümlerle genişletildi.

Tasarıya göre TÜSEB bünyesinde Türkiye Kanser Enstitüsü, Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü, Türkiye Anne, Çocuk ve Ergen Sağlığı Enstitüsü, Türkiye Kronik Hastalıklar Enstitüsü, Türkiye Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Enstitüsü, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü kurulacak. Tasarıya önergelerle eklenen maddelere göre, üniversitelerde, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce ilişiği kesilen öğrenciler 5 ay içinde geri dönebilecek. Öğrenciler ilişiklerinin kesildiği program üniversitede var ise bu yıl bahar döneminde, eğer yoksa üniversitelerin açıldığı ekim ayında öğrenim görmeye başlayacak. Öğretim dili tamamen Türkçe olan programlarda mesleki yabancı dil dersleri dışında zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı açılamayacak. Ancak üniversite yetkili kurullarının kararı ve YÖK`ün onayı ile isteğe bağlı olarak yabancı dil hazırlık sınıfı eğitimi verilebilecek. Hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilemeyecek ve eğitimlerine devam edecekler.

Katkı payı ödememe veya kayıt yenilememe gerekçesiyle öğrencilerin üniversiteden ilişiğinin kesilemeyeceğini düzenleyen hüküm değiştirildi. Üniversite yetkili kurullarının kararı ve YÖK`ün onayı ile 4 yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin üniversiteyle ilişiği kesilecek.

Devlet hastanelerinde organ nakli, nitelikli yoğun bakım hizmetleri, kök hücre ve kemik iliği nakli gibi yüksek eğitim ve beceri gerektiren operasyonlarla ilgili hekimlere yapılacak ek ödemeler bir kat artırıldı. sağlık bakanlığı`nca, özellikli tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde yüzde 800 ve yüzde 700 oranları bir kat artırılarak uygulanacak. Milli Eğitim Bakanlığı, aday öğretmenlerin sınavlarını yazılı veya yazılı ve sözlü olarak yapabilecek. Veteriner hekimlikte de uzmanlık yapılabilecek. Yeni kurulan devlet üniversitelerinde ortaya çıkan öğretim üyesi açığının kapatılmasına katkıda bulunmak amacıyla, vakıf üniversitelerine yapılan görevlendirme 2 yılı geçemeyecek.

Hekim, diş hekimi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olan öğretim üyelerinden mesai saatleri dışında özel muayenehanesinde veya özel hastanelerde görev yapanlara üniversite ödeneği ve ek ödeme verilmeyecek. Ancak bu hekimler, muayenehanelerini kapatır ve özel hastanelerden ayrılmak isterlerse 31 Aralık 2014`e kadar bu konudaki beyanlarını görevli oldukları kurum yönetimlerine bildirmeleri gerekecek. Bu kişilerin en geç 31 Mayıs 2015`e kadar faaliyetleri sona ermiş sayılacak ve çalışma uygunluk belgesi veya izinleri iptal edilecek. Bu süre içerisinde mali hakları ve ek ödemeleri tam olarak ödenecek. Bu düzenleme GATA`da çalışan öğretim üyelerine de uygulanacak. Gerekçede, maddenin, Anayasa Mahkemesi`nin tam gün yasasına ilişkin verdiği kararlara uyum amacıyla düzenlendiği belirtildi. Tümü üzerindeki görüşmeleri tamamlanan tasarının son oylaması haftaya kaldı.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

YÖK`ten O İddialara Yalanlama Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar (TAM LİSTE) TÜBİTAK`ta Sahte Diploma Skandalı YÖK`ü Harekete Geçirdi! ÖSYM`den KPSS Açıklaması Madde Madde 19. Milli Eğitim Şurası Karşılıksız Burs Veren Kurumların Listesi - 2015 Işığın Hızı Yavaşlatıldı Osmanlıca Dersi Liselerde Zorunlu Oldu Dijital Hastaneler ile Kağıt Tarih Oluyor Türkiye İçin 2018 Hedefi 100 Bin Öğrenci Üniversitelere 3 Sömestr Uygulaması Geliyor Yükseköğretim Kurumu`ndan Yatay Geçiş Reformu Uzmanlar YGS`yi Değerlendirdi 18 Milyon Öğrencinin Yarıyıl Tatili Başlıyor

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

20 Maddede Ufacık Boyuyla Türlü Türlü Huyu Olan Kutup Tilkisi ile Tanışın Adrenalin Sevenler İçin Uçurumda Bir Uyku Kapsülü
5000 Pet Şişeyle Yapılan Tekne Kurtuluş Savaşı'nın Çocuk Kahramanları - 2
Öğrencilerin Faydalanabileceği Yurt Dışı Seçenekleri Kredi ve Burs Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Vodafone FreeZone’lulara Learnia İle İndirimli Online YGS-LYS’ye Hazırlık 5 Dakikalığına Ölen İnsanlar Ne Hissediyor? Çarpıcı Gerçekler!