23 Ağustos 2016 Salı 12:09
0
6084
1

Uyuşturucuyu Tek Başına Yenen Kadının Hikayesi


"Tek başınaysanız ve zorlanıyorsanız, lütfen her zaman değişebileceğinize inanın." Bu, Kristy Enrlich'in çarpıcı ve oldukça kişisel hikayesini yazdığı yazının sonuydu.11Kristy'nin metamfetamin kullanan bir uyuşturucu bağımlısından sağlıklı bir muhasebe öğrencisi ve anneye dönüşümünün hikayesi imgur blog sitesinde 400 binden fazla okundu. 31 yaşındaki Kristy, 10 yıldır uyuşturucudan uzak sürdürdüğü yaşamını tek başına yürüttüğü rehabilitasyon sürecinden fotoğraflar paylaşarak kutladı. Fotoğraflarla birlikte hikayesini de paylaşan Kristy artık "eski bağımlı" etiketini de kullanmayacağını söyledi.Kristy BBC Trending'e, "İnsanlar 'Bir kez bağımlı olan her zaman bağımlıdır' diyor ve anlıyorum. Bir zamanlar ben de öyle hissediyordum. Bu fikre çok kafa patlattım ve katılmıyorum. Ben tedavi olmuyorum, zaten iyileştim. Artık tamamen farklı bir insanım ve asla arkama bakmayacağım" dedi.12"Bu fotoğraf uyuşturucuyu bırakmadan 2 yıl önceydi. 45 kiloydum. Arkadaşlarımdan uyuşturucu için para çalıyordum, ailemden para çalıyordum. Yalan söylüyordum. Aldatıyordum. İyi insanların canını yaktım. Çok zor bir dönemdi."
Ancak her zaman bu kadar pozitif değildi. Dünyada yaklaşık 20 milyon insanın kullandığı tahmin edilen metamafetamine yalnızca genç bir kızken başlamıştı. Kristy'i bu tehlikeli uyuşturucuya "çok kötü bir adam" diyerek tanımladığı yaşça kendinden büyük sevgilisi başlatmış.13Kristy Ehrlich uyuşturucuyu bırakmadan 6 ay önce21 yaşına geldiğinde 7 yıldır uyuşturucu kullanıyordu ama artık dönüm noktasına gelmişti: "Bir gün uyandım ve ağlayarak annemi aradım. Kendimi kaybettiğimi ve ne yapacağımı bilmediğimi söyledim. Annem açık açık 'Aynaya bak Kristy, neye dönüştüğüne bak ve neden o halde olduğunu göreceksin' dedi. O sabah aynaya baktım ve ağladım. Çok zayıftım. Çirkindim. Hiçbir şeydim. Sadece yer kaplıyordum."

Sonraki birkaç yıl uyuşturucudan temizlenerek geçti. İniş çıkışlı bir dönemdi. Üvey babasının da yardımıyla Kristy kendini bir hafta boyunca bir otel odasına kapattı. Bu ilk adımdı. İkincisi ise bir köpek sahiplenmek, Rockdog.14
Kristy Ehrlich köpeği Rockdog'un da ona yardımcı olduğunu söylüyorEhrlich daha sonra bir küçük sırt çantası hariç bütün eşyalarını verdiğini söylüyor. Sevgilisi ve köpeği Rockdog ile birlikte Amerika'yı otostop çekerek dolaşmaya karar vermişler.

"Parmağımı kaldırıp ilk arabaya atladığım zaman dört haftadır ayıktım. İnanılmazdı. Çok güzeldi. Korkutucuydu. Mükemmeldi. Gezdik ve ormanda yaşayan, parklarda ve sokaklarda yaşayan insanlarla tanıştık. Çok ağladım ama kendime aşık oldum" diye anlatıyor o günleri.15"Burada bir yıldır temizim, otostopla Amerika'yı gezerken. Hâlâ bir uyuşturucu bağımlısı gibi gözüküyordum ama değildim. İnsanlar öyle düşünüyordu ve bu beni üzüyordu."Bugün Ehrlich'in 4 yaşında bir kızı var ve muhasebe öğreniyor. Sosyal medyanın bu süreçte büyük önem taşıdığını söylüyor:

"Arkadaşlarınıza ve ailenize sorunlarınızdan bahsetmek zor ama internette isminizi gizleyerek yardım isteyebilirsiniz. Bu çok önemli. Facebook'ta bir uyuşturucu rehabilitasyonu grubuna üye oldum ve kendi deneyimlerimi orada anlattım. Dünyada birçok insanın canı yanıyor, uyuşturucu her yerde ve her şehirde. İnsanlar yüz yüze geldiğinizde sizi çok fazla yargılıyor, bazen kalbinizi internetten ama umursayan birine açmanız yardımcı oluyor."
16Kristy Ehrlich, kocası ve çocuğuylaEhrlich uyuşturucudan temizlenmek isteyenlere "Gidin. Bulunduğunuz şehri terk edin. Terk edemiyorsanız her gün gittiğiniz yerlere gitmekten vazgeçin. Her gün gördüğünüz insanları görmekten vaz geçin. Bunlar gerçekten dostlarınız ve aileniz ise emin olun bir yıl sonra temizlenip döndüğünüzde yanınızda olacaklar. Ellerinizle yapacak bir şey bulun. 'Hayır salak!' diyip parmak şıklatmak benim işime yaramıştı. İnsanların tek başlarına uyuşturucunun altından kalkabileceklerini ve temizlenebileceklerini bilmelerini istiyorum. Ben bunu yaptım çünkü kimse bana inanmıyorken ben kendime inandım" diyor.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor Sadece 29 Şubat`ta Doğanların Anlayabileceği 10 Durum Bizi Tanıyarak Ayak Uydursa Hayatımızı Tümden Değiştirecek 7 Şey Kendi Beyin Ameliyatı Sırasında Keman Çalarak Yaşama Tutunan Müzisyen Beş Yaşında Cinsiyet Değiştirdi Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep Anayasanın Bizi İlgilendirmediğini Kanıtlayan 10 Sebep THY`den Erasmus İndirimi Davutoğlu: `1 Ocak 2015 İtibariyle 28 yaşından Gün Alanlara Bedelli Askerlik İmkanı Getiriliyor` Otobüsle Bedava 40 Gün, 28 Şehir, 14 Ülke Duygusal Anlamda Güçlü İnsanların Asla Yapmayacağı 15 Şey Ormanların Yok Edilmesini Önlemek İçin Hazırlanan Rahatsız Edici Afişler Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Polonyalı Sanatçılardan Geleneksel Slav Çelenkleri Modern Hayatı Eleştiren 11 İlginç ve Cesur İllüstrasyon
Şubat'ta 30 Bin Öğretmen Ataması Yapılacak! Doğar Doğmaz Babasına El Hareketi Çeken Bebek
Üniversiteye Başlayan Oğlu Köpeğini Özlemesin Diye Bakın Nasıl Bir Çözüm Buldu Feminist Olmak ile Özdeşleştirilen Fakat Aslında Bir Zorunluluk Olmayan 6 Davranış
Ağrıyı Ölçebilen Yazılım Geliştirildi Yerin Altındaki Harikalar Diyarı: Stockholm Metrosu