15 Haziran 2015 Pazartesi 01:46
0
1913
1

Vücut İçin Sihirli Bir Değnek: Yüzmek

İlginç bir ayrıntı olarak insan bedeni, gelişimine anne karnında yüzerek başlar. Kişinin tüm yaşamı boyunca kendisine gerekli olacak yaşam disiplininin ilk ayağı burasıdır.

Sporun insan hayatına kattığı değerler saymakla bitmez. Ruhsal faydalarından, fiziki faydalarına kadar geniş yelpazede çok şey söylemek mümkündür. Yüzme ise, ister bir yaşam disiplini olarak hobi ve aktivite şeklinde yapılsın, ister meslek olarak farklı müsabakalar içerisinde başkalarıyla mücadele esasına dayansın, ister tedavi ve rehabilitasyon amacıyla uygulansın, yapılacak en faydalı sporlardan bir tanesidir.

Çocukluktan itibaren yüzme sporuyla uğraşılması insan vücudunun yaşam disiplinine ayak uydurması açısından önemli bir yer teşkil eder. Yüzme sporu, çocuklarda henüz kas ve vücut esnekliği kaybolmadığı için vücuttaki tüm kasları çalıştırarak çocuğun bedensel gelişiminde ve boyunun uzamasında büyük fayda sağlar. Omuriliğin gelişimi konusunda da etkisi büyüktür. Belirli sıklıkta, düzenli olarak işin uzmanları tarafından çocuklara verilen yüzme eğitimi, çocukların sağlam bir bünyeye ve yaşamları boyunca düzgün bir vücuda sahip olmalarını sağlar. Yüzme su direncine karşı yapılan bir spor olduğundan, bu sporla uğraşan çocuklar yüksek kalori harcamakta ve obeziteye yakalanma riskleri ortadan kalkarak vücut dirençleri de artmaktadır.

Tabii ki sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de son derece faydalı bir spordur. Yüzme sporuyla düzenli olarak ilgilenen kişilerde kalp krizi geçirme ve koroner-kalp damar hastalıklarına yakalanma riski spor yapmayanlara oranla çok daha azdır. Yapılan araştırmalar, yüzme sonucu çalışan kalp kasının oksijen ihtiyacını azaltması sonucu kandaki yağların değişmesinin kalp krizi geçirme riskini azalttığını ortaya koymuştur. Yüzme sporuyla birlikte insanların kalp odacıklarının hacmi büyümekte, bu sayede kalbin pompaladığı kan daha fazla hacimde kalp odacığına ulaşmaktadır. Bu da kalbin dakika volümünü arttırarak, dokuların oksijen ihtiyacını daha rahat karşılamasını sağlar. Bunda yüzme sporunun yatay pozisyonda yapılmasının da etkisi büyüktür; çünkü insan vücudunda kan dolaşımı yatay pozisyonda iken, ayakta durmaya oranla daha hızlı gerçekleşir. Yüzme sporu esnasında kalbin kan pompalaması dakikada 35-40 litreye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca kalp hastaları için de yüzme sporu diğer spor aktiviteleri gibi kalbi çok yormadığından dolayı doktorlar tarafından önerilmektedir.
Yüzmenin solunum sistemi üzerinde de birçok faydası bulunmaktadır. Yüzme, günlük hayatımızda önemli bir yer tutan akciğer kapasitemizin artmasına yardımcı olur. Yüzülen süre zarfında organizmanın oksijen ihtiyacı artmakta, solunum ve dolaşım sistemi de buna paralel olarak yanıt vermekte, böylece hem vücuda giren oksijen oranı hem de kanın ve dokuların oksijen kalitesi yükselmektedir. Bu sayede beyine daha fazla oksijen gitmekte, algı ve zekâ gelişimi artmaktadır.

Yüzmenin sinir sistemi üzerinde de etkisi oldukça fazladır. Suyun rahatlatıcı ve sakinleştirici yapısı geçmiş çağlardan itibaren bilinmekte, mental olarak da kişilere çok olumlu etkiler sağlamaktadır. Yüzme sırasında hissedilen arınma ve rahatlama duygusu ve endorfin denilen mutluluk hormonu salınımı sayesinde insan bedeninde ağrıyan dokularda ağrının azalması da mümkün olmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar yüzme sporuyla ilgilenen kişilerin toplum içinde daha güvenli, daha sosyal ve iletişimi daha kuvvetli bireyler olduğunu ortaya koymaktadır.
Çok eski çağlardan bu yana tıpta da suda rehabilitasyon ve fizik tedavi kullanımı yaygındır. Omurga problemleri, bel, boyun fıtıkları, kireçlenme, hatta obezite gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde yüzme tavsiye edilmektedir. İnsan suyun içinde ağırlığının sadece %10’unu hissettiği için rehabilitasyon ve fizik tedavisinde yüzme kolaylık sağlamaktadır.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Hafif Rüzgarda Bile Üşüyen Kadınlardan Değilseniz Anlayamayacağınız 26 Durum Miss Bumbum Yaşam Savaşı Vriyor Ucuz ve Kaliteli Giyim Markaları Zehirli Ayakkabıların Markası Belli Oldu Günlük Hayatta Kullandığımız NASA İcatları Bilmediğiniz Detaylarla İnternetin Arka Bahçesi: 4Chan Türkiye`nin İlk Trans Birey Defilesi Gerçekleşti Doğal Sarışınlar Hakkında Bilmeniz 19 İlginç Bilgi 1 Dakikadan Kısa Bir Sürede Makyajın 100 Senelik Evrimini İzleyin Bu Tarz Benim Diyen 13 Stil İkonu Büyükanne Adriana Lima`ya Acun Sorulunca Victoria Meleklerinin Yeni Yıl Partisinden 20 Özel Kare Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu Son Dönemin Popüler Kültürü: Evden Kaçış Oyunları

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Fotoğraflara Bak, Neye Fobin Var Öğren! Bazen Hayvanlar Da "Bi Sus Yeaa" Demek İsteyebilir
Alberto Giacometti Sergisi Pera Müzesi`nde PureVPN Android Uygulamasını Güncelledi
Mekatronik Mühendisliği Sivilce Özgüveni Azaltıyor
İşte 2015’in En Çok Konuşulan Yerli Dizileri! Tumblr 3D Touch ve Live Photos Özelliğine Kavuştu!