19 Ekim 2016 Çarşamba 12:31
0
1726
1

Wall Street`teki İşini Evsizler İçin Bırakıp Pizzacı Açan Adam


Wartman, Aralık 2013′te gayet güzel bir gelire sahip olduğu ve konforlu bir yaşam sürdürmesine olanak sağlayan Wall Street'teki bankacılık işinden ayrılıp doğduğu şehir olan Philadelphia'ya dönmeye karar verir. O sırada yaşı 26'dır. Amacı binlerce evsiz insanın karnını doyururken, aynı zamanda da kendi ayakları üzerinde durabilen bir pizzacı açmaktır. Ve öyle de yapar. Dükkanın adı 'Rosa's Fresh Pizza' olur. Rosa, Mason'un annesinin adıdır. Olaylar hızlı bir biçimde gelişir ve Wartman'in 1 dolara sattığı enfes lezzette ve tazelikteki pizzalar kısa sürede ünlenir. Ve mekan tıpkıWartman'in hayal ettiği gibi evsizlerin uğrak yeri olur.


Wartman New York'dan İlham AlırWartman 1 dolara pizza konseptiyle ilk kez New York'ta tanışır. Ve çok etkilenir. Aynı şeyi doğduğu şehirde yapmak için fırsat kollamaya başlar. Ne de olsa evsizler sadeceNew York'a özgü bir gerçeklik değildir.


Doğru zamanın geldiğini düşündüğünde, Wallstreet'deki işinden istifa eder. Sonrasında ise Philadelphia'daki dükkanı açar.


Asıl Hikaye Şöyle Başlar:

Dükkana gelen bir müşteri, aldığı pizzanın parasını öderken Wartman'a fazladan 1 dolar verir. Ve Wartman'e, bu parayı kapıdan girecek ilk evsize bir dilim pizza vermesi için bıraktığını söyler. Bunun üzerine Wartman bir yapışkan kağıda gülen surat çizip duvara yapıştırır. Bu eylemi, ihtiyacı olan birine vereceği bedava pizza dilimini unutmamak için gerçekleştirir. Ancak bu davranış aklına "İlerisi için öde" fikrini getirir. Ancak bu fikri Wartman'e hiç ummadığı bir dünyanın da kapılarını aralar.


Fısıltı Gazetesinin Etkisi

İleri ki günlerde işin büyük kısmını fısıltı gazetesi halleder. Ve haber hızla tüm kente yayılır. Wartman'in fikri sayesinde geçtiğimiz birkaç ay içinde 8300 dilim pizza bağışlanır. Günlük ortalama 30-40 dilim civarındadır. Dükkanın duvarlarıysa rengarenk yapışkan kağıtlarla doludur.

Bağış yapan ve bağıştan faydalanan insanlar bu şekilde birbirlerini tanımadan bile olsa iletişim kurabilmektedirler. Dahası, kendilerine ve ne hissettiklerine dair şeyleri de paylaşmaktadırlar. Duvar ayrıca teşekkür ifadeleriyle dolar.


Ellen Degeneres'in Programına Konuk Olur

Wartman'in duyarlılığı ve temsil ettiği değerler tüm Amerika'nın dikkatini çeker. Elbette medyanın da... Wartman'i programına konuk olarak çağıran ilk büyük isim Ellen Degeneres olur. Ve Wartman'ın amacına, canlı yayında 10 bin dolarlık bir çek bağışlayarak katkı yapar.


Wartman Yoluna Sağlam Adımlarla Devam Eder

Ancak Wartman sırtını medyaya dayamanın ne denli yanıltıcı olabileceğinin farkındadır. Faydalanır ama hayallere kapılmaz. Çünkü o, sabun köpüğü gibi kısa süreli bir popülarite yerine, daha köklü ve kalıcı bir sistemi inşa etmenin peşindedir. Ve böylece aklına yeni fikirler gelir. Wartman, İlk etapta 7 dolara satılabilecek Rosa's logolu t-shirtler ürettirir. Bu t-shirtleri alanlar aynı zamanda 7 dilim pizza bağışlamış olacaktır. Bu fikir de tutar.


Wartman'in Hayali Gerçeğe Dönüşür

Wartman'in insanlara yardım etmek hayali artık kusursuzca işleyen dinamik bir yapıya dönüşmüştür. Philadelphia kenti insanları onun temiz amacına sahip çıkarak, gereken mesajı tüm Amerika'ya verirler. "Evsizler sahipsiz değildir!"


Rosa's Duvarlarından Çarpıcı Notlar:

"Rosa's'a bağış yapan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu, bana her gün yemek yiyebileceğim bir yer ve ayaklarım üzerinde durabilme fırsatı sağladı. Yarın yeni bir işe başlıyorum! Herkes dünyanın değişmesini istiyor ama bunun olması için kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Ve Rosa's bunun bir örneği ve mükemmel bir fikir. Teşekkür ederim."


Mark'ın Notu

Merhaba, benim adım Mark. Ben 6. bölge ve Vine köprüleri altında yaşayan evsiz biriyim. Herkese tüm bağışları için teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten yardımcı oluyor. Teşekkür ederim!!


Bir Başka Teşekkür Notu

"Rosa's pizzacısına bağış yapan herkese teşekkür ederim. Çünkü bu, bana her gün gelip iyi yemek yiyebileceğim bir yer verdi. Buranın sahibi Mason Wartman, Philadelphia'da yaşayan birçok evsiz için harika bir program yürütüyor. Mason'un bana yaptığı her şey için derinden minnettarım. Ve tekrar ayaklarımın üzerinde durabildiğimde Rosa's'ın bana yaptığı iyiliklerin karşılığını seve seve vereceğim. Teşekkür ederim."


Evsiz Birinin Tabağa Yazdığı Not

"Tanrı seni korusun. Senin sayende bu tabağı yedim. Bütün gün yediğim tek şey buydu. Ben evsiz bir gaziyim. İnsanlar yardım istediğimde bana kaba davrandılar. 'Rosa's'da bana içtenlikli bir saygıyla davranılıyor. Gerçek bir nimet. Teşekkür ederim."


Gwanko'nun Notu

"Philadelphia'da 6 yıldır evsiz olarak yaşıyorum. İnsanların bir araya geldiğini ve toplumda bir fark yarattığını görmekten gerçekten mutluluk duyuyorum. Rosa's evsiz insanlara karşı davranış şeklinin değiştirilmesi için mükemmel bir başlangıç. Tanrı bize yardım etmeye katkı sağlayan herkesi korusun."

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu THY`den Erasmus İndirimi 5. Geleneksel Trakya Turizm Paneli Yapıldı Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep Ormanların Yok Edilmesini Önlemek İçin Hazırlanan Rahatsız Edici Afişler Duygusal Anlamda Güçlü İnsanların Asla Yapmayacağı 15 Şey Anayasanın Bizi İlgilendirmediğini Kanıtlayan 10 Sebep Bizi Tanıyarak Ayak Uydursa Hayatımızı Tümden Değiştirecek 7 Şey Kendi Beyin Ameliyatı Sırasında Keman Çalarak Yaşama Tutunan Müzisyen Sadece 29 Şubat`ta Doğanların Anlayabileceği 10 Durum Solaryum 18 Yaş Altına Yasaklanıyor Davutoğlu: `1 Ocak 2015 İtibariyle 28 yaşından Gün Alanlara Bedelli Askerlik İmkanı Getiriliyor` Otobüsle Bedava 40 Gün, 28 Şehir, 14 Ülke Beş Yaşında Cinsiyet Değiştirdi

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Türkiye İçin 2018 Hedefi 100 Bin Öğrenci Fransa Olmasaydı Dünyada Eksik Kalacak Şeyler
Üniversite Öğrencisinin Tasarladığı Uygulama Rio Olimpiyatlarında Kullanılmaya Başlandı! UniTercih: Hemşirelik Bölümü (2016)
Gecenin Bir Yarısı İnsanların Karşısına Şeytanın Kızı Çıkarsa Ülkemizde Cinselliğin Tabu Olmasınından Kaynaklanan 5 Sıkıntılı Hikaye
İzinsiz SMS'e Yüz Bini Aşkın Şikayet Geldi! Medipol Üniversitesi Alzheimer Hastalarına Umut Olacak