16 Haziran 2015 Salı 01:45
0
2931
1

Yaza Fit Girmek İstiyorum! Ne Yapsam?

Kışın soğuk ve kat kat giyinilen günlerinden yazın sıcak günlerine geçerken hareketsizlikten kaynaklı alınan kilolardan ve vücudumuzun deformasyonundan genelde kurtulmak istiyoruz, kabul edelim. Bir de üstüne denize ve havuza girecek olmamız, bikinilerin, mayoların, şortların, eteklerin ortaya çıkması, fit olma isteğimizi pekiştirmiyor değil. Bütün kış yatıp yazın girişimlere başlamayı pek doğru bulmasak da sizlere kıyamadığımızdan birkaç tüyo verelim dedik. :)

Tabii ki arama motoruna fit olmak, yaza fit girmek, hızlı kilo vermek gibi şeyler yazmak gafletinde bulunuyoruz hepimiz; ancak karşımıza çıkan ilk sonuçlar genelde şok diyetler, hızlı kilo kaybettiren sağlıksız öneriler oluyor. Biz hiç boş yere sağlığımızı tehlikeye atmayalım, verdiğimiz kiloları geri alma riskine de girmeyelim.

Normalde istediğimiz fitliğe ulaşmayı hayal ettiğimiz tarihten en az 2 ay önce başlamamız gereken diyet ve spor programı için geç kaldıysak, önce vücudumuzu olduğu gibi kabul edelim ve yavaş yavaş emin adımlarla fitliğe geçiş yapalım.

Fitliğe ulaşmanın ilk kuralı bir diyetisyenden ve spor uzmanından yardım almaktır aslında. Diyet uzmanının sizin bedeninize ve sağlık değerlerinize uygun bir yemek listesi hazırlaması, spor uzmanının da aynı şekilde bedeninize uygun bir hareket programı çıkarması daha avantajlı olacaktır. Fakat biliyoruz ki bunu yapmayacak birçok kişi var. Madem öyle, en azından ufak ipuçlarıyla elimizden geldiğince yardımcı olalım sizlere.

3 Beyaz Mı? Asla!

İlk adımı üç beyazı hayatınızdan çıkararak atabilirsiniz. Beyaz un, şeker ve tuz gerçekten uzak durmanız gereken besinler arasında ilk sıralarda olmalı. Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek, şeker yerine meyve, tuz yerine de diğer baharatları tercih edebilirsiniz. Aynı etkiyi yaratmaz; ancak ufak da olsa damağınızı şenlendirir. Zaten bir süre sonra alışacaksınız ve eskiden tükettiğiniz kahveler çok şekerli, yemekler de çok tuzlu gelecek.

Her Derde Deva: Su

İkinci olarak bol bol ve bol bol ve de bol bol su tüketmelisiniz. Zaten mevsim yaz. Suya ihtiyaç duyacaksınız. Yanınızda sürekli su bulundurun. Bittikçe doldurun, yenisini alın. Akıllı telefonunuza size su içmenizi hatırlatacak uygulama indirin. O su o mideden sık sık geçecek!

Açlık Yok

Üçüncü olarak yediklerinize dikkat etmek demek aç kalmak demek değildir. Porsiyonlarınızı küçültmeniz ve ana öğünler arasına 2-3 adet ceviz ya da badem, iki kaşık yoğurt gibi besinler eklemeniz bile tek başına vücudunuza etki eder.

Yürüyen İnsan, Yürümeyen Merdiven

Bütün bunlara dikkat ederken bir yandan da yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Gerekirse evden erken çıkın. Buluşma saatinizi yarım saat ileriye taşıyın; ama yürüyün. Spor yapmaya fırsatınız olmayabilir. Maddi olarak spor salonuna yazılma imkânınız olmayabilir; ama yürümek hem masrafsız hem de çok zaman alan bir şey değil. Yürüyen merdivenler yerine yürümeyen merdivenleri kullanmak da çok etkili olacaktır.

Eğer spora yazılamıyorsanız, kendi başınıza yapmayı denemeyin; yanlış hareketler sebebiyle kaslarınızı incitebilir, onarılması zor ya da uzun zaman alan sıkıntılara sebebiyet verebilirsiniz.

Canlan Biraz, Canlan Biraz! Kımılda!

Spor yapmaya imkân ve zamanınız varsa da haftanın belli günlerini spora ayırmak, vücudu dengeleyecek antrenmanlar yapmak, gerekli bölgeleri sıkılaştıracak hareketler yapmak ve yağların erirken kasların sıkılaşmasını sağlamak sağlıklı bir şekilde forma girmeye yardımcı olacaktır. Bir de spordan önce şekersiz Türk kahvesi içerseniz çok daha hızlı kalori yakarsınız! :)

Sonuç olarak tüm bu uygulamalara sadece yaz yaklaşırken değil de tüm yıl boyunca dikkat etmek sıkıntısız, sağlıklı ve formda bir hayat sürmeyi sağlamamıza yardımcı olacaktır. O yüzden bir sonraki kış ne yapıyoruz? Kendimizi salmıyoruz, kalın kıyafetlerimize güvenip vücudumuzu bozmuyoruz. Sağlıklı olmaya özen gösteriyoruz!

Sağlıklı, fit, güzel günler!

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Miss Bumbum Yaşam Savaşı Vriyor Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu Bu Tarz Benim Diyen 13 Stil İkonu Büyükanne Doğal Sarışınlar Hakkında Bilmeniz 19 İlginç Bilgi Son Dönemin Popüler Kültürü: Evden Kaçış Oyunları Bilmediğiniz Detaylarla İnternetin Arka Bahçesi: 4Chan Adriana Lima`ya Acun Sorulunca Günlük Hayatta Kullandığımız NASA İcatları Hafif Rüzgarda Bile Üşüyen Kadınlardan Değilseniz Anlayamayacağınız 26 Durum Türkiye`nin İlk Trans Birey Defilesi Gerçekleşti Ucuz ve Kaliteli Giyim Markaları 1 Dakikadan Kısa Bir Sürede Makyajın 100 Senelik Evrimini İzleyin Victoria Meleklerinin Yeni Yıl Partisinden 20 Özel Kare Zehirli Ayakkabıların Markası Belli Oldu

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Yan Masadaki Bebeğin Ağlamasından Rahatsız Olan Gence Babanın Cevabı! Üniversite Öğrencilerinin Para Kazanmak İçin Yapabilecekleri
BAYRAM TATİLİ Mİ? HAYDİ DENİZE! Güney Afrikalı Bu Kadınları Yaptıklarından Dolayı Alkışlayacaksınız!
Replay Tuşunu Aşındıran 5 Şarkı Mobil Üzerinden Sosyal Medya Kullanımında Türkiye Dünya İkincisi Oldu!
WhatsApp'ta Kişilerin Online Olma Zamanlarını Kaydeden Özel Uygulama: WhatAlert Gölgesi ile Başı Büyük Belada Olan Sevimli Kız