18 Haziran 2015 Perşembe 12:36
0
1343
1

Yazın Fit Kalmak İçin 10 Öneri

1. Düzenli Yemek

Önce düzenli şekilde saati saatine yemeklerinizi tüketmelisiniz. Kahvaltıyı en geç onda yapmalı, öğle yemeğini ikide yemeli ve akşam yemeğini de en geç sekizde yemelisiniz. Bu ana öğünler arasında mutlaka ara öğünlere de yer vermelisiniz. Yani bir başka deyişle yaklaşık 2 saatte bir ara ya da ana öğün olarak bir şeyler yemeniz düzen oturtmanıza yardımcı olur.

2. Besin Değeri Yüksek Gıdaları Tüketin

Hazır gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Meyve ve sebze tüketimi dışında kırmızı ve beyaz et de tüketmelisiniz.

3. Kahvaltınızı Uyandıktan Sonra Yapın

Uyandıktan sonraki bir saat içinde kahvaltı yaparsanız öğle yemeğine kadar yediklerinizi eritirsiniz ve fit kalırsınız. Üstelik mide tam açılmamışken bir şeyler yemek, az yemenizi ve daha sağlıklı kalmanızı sağlar.

4. Yatmadan Üç Saat Önce Hiçbir Şey Yemeyin

Yatmadan önceki üç saat içinde yediğiniz her şey yağa dönüşecektir. Bu nedenle uykuya gitmeden önceki üç saat herhangi bir şekilde yemek ya da ara öğün besinleri tüketmemelisiniz. Sadece bol su için.

5. Tatlı İhtiyacınızı Başka Şekilde Karşılayın

Şerbetli tatlıları hayatınızdan çıkarın. Sütlü tatlıları tercih edin. Günde bir top dondurma tüketmek idealdir. Ara öğünlerde meyve tüketin; ancak dut ve muz gibi kalori yapan meyvelerden uzak durmaya çalışın. Onun yerine kiraz yemeyi tercih edin. Tatlı ihtiyacınız çok yüksekse az miktarda (mesela bir çay kaşığı) pekmez ve bal yiyebilirsiniz.

6. Akşamları Çorba İçin

Akşam öğünlerinizde çok ağır, baharatlı ve yağlı yemekler yemeyin. Hatta ince bir dilim tam tahıllı ekmek ile bir kâse form çorbası yeterli olacaktır. İsterseniz yanına yağsız ve tuzsuz salata da ekleyebilirsiniz. Böyle bir menü hem sizi tok tutar hem de formda kalmanızı sağlar.

7. Açlık Hissettiğinizde Su İçin

Aç olduğunuzu hissettiğinizde ya da çok açken yemek yemeye başlamadan önce mutlaka su için. Bu midenizdeki boşluğu doldurur ve daha az yemek yemenizi sağlar. Ancak yemeklerden sonra ya da yemek esnasında su içmemeye özen gösterin; çünkü su ve besin vücuda aynı anda girdiğinde besinlerin yağa dönüşmesi kolaylaşır.

8. Kalıcı Tokluk Sağlayan Besinler Tüketin

Lifli, protein kaynağı olan besinler, tahıllı besinler, kuru baklagiller tüketmek açlığınızı geç algılamanızı, daha uzun süre tokluk hissi yaşamanızı sağlar. Böylece açlık hissinden uzaklaşır ve normal düzeninizden daha az yiyerek formunuzu koruyabilirsiniz.

9. Tartılarla Aranızı İyi Tutun

Haftada iki kez tartılarak kilonuzdaki değişime bakabilirsiniz. Bu beslenmeniz için size yol gösterir. Ancak abartıp da her gün tartılmamak gerekir. Ayrıca mutlaka tok karnına tartılmalısınız. Tok karnına tartılmanız bir nevi yemekler ile olan ağırlığınızı gösterir. Boş mideyle bir ya da iki kilo eksik çıkarsınız ve formda kalma mücadelenizi erteleyebilirsiniz.

10. Alkol ve Tuz Kullanımına Dikkat Edin

Tuz ve alkolü düşman belleyin. Tuzu tamamen hayatınızdan çıkarmasanız da kullanımını azaltın. Ayrıca deniz tuzu gibi daha doğal tuzları tercih edin. Alkol tüketimini de en aza indirgeyin. Zira bunlar vücudunuzun su tutmasına neden olur ve gereksiz şekilde ödemler oluşturur.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

Türkiye`nin İlk Trans Birey Defilesi Gerçekleşti Adriana Lima`ya Acun Sorulunca Miss Bumbum Yaşam Savaşı Vriyor Adriana Lima Acun Ilıcalı Hakkında İlk Kez Konuştu Victoria Meleklerinin Yeni Yıl Partisinden 20 Özel Kare Doğal Sarışınlar Hakkında Bilmeniz 19 İlginç Bilgi Ucuz ve Kaliteli Giyim Markaları Bilmediğiniz Detaylarla İnternetin Arka Bahçesi: 4Chan Günlük Hayatta Kullandığımız NASA İcatları 1 Dakikadan Kısa Bir Sürede Makyajın 100 Senelik Evrimini İzleyin Hafif Rüzgarda Bile Üşüyen Kadınlardan Değilseniz Anlayamayacağınız 26 Durum Zehirli Ayakkabıların Markası Belli Oldu Son Dönemin Popüler Kültürü: Evden Kaçış Oyunları Bu Tarz Benim Diyen 13 Stil İkonu Büyükanne

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Kolay Kilo Verme Yolları New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri Sahiplerini Buldu!
4 bin Yıllık Gizli Geçit Bulundu! Sokak Görünümü Özelliği Türkiye'de!
İmam Hatipler ve Meslek Liseleri Boş Kaldı Huawei`den 8 Çekirdekli Ultra İnce Phablet
Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarınının Kayıt Süresi Uzatıldı! Okyanus İçine Dökülen Magmanın Yakın Çekim Görüntüleri