18 Mart 2015 Çarşamba 04:26
0
2245
1

Zaman Kaybına Sebep Olabilecek 6 Etmen

Günümüzde bir çok insan kendisine zaman ayıramadığını, bir şeyleri yaparken diğer şeylerden mahrum kaldığını ifade etmektedir. Gerek iş hayatı gerekse özel hayatta sürekli olarak zaman sorunu ile karşı karşıya gelmekteyiz. Yorucu hayat maratonunu daha da karmaşık bir hale getirerek daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmaktayız. Aslında hayatımızda yaptığımız birkaç ufak düzenleme ile zamandan da tasarruf sağlayabiliriz. Sağladığımız tasarrufu gerek kendimize gerekse ailemizle vakit geçirmeye ayırabiliriz. Tuzak olarak karşımıza çıkan günlük zaman yok edicileri şöyle sıralayabiliriz.

Kaynak: https://www.biliste.com

Alışkanlıklar

Alışkanlıklar yaşamın yapı taşlarıdır. Alışkanlıklarımız olmaksızın bu biçimde yaşayamayız. Fakat bize zamanı harcatan alışkanlıklarımızı değiştirmeli ya da terk etmeliyiz. Günümüzün en çok kullanılan alışkanlıklarından olan sosyal medya ile zamanımızın çoğunu bitirmiş bulunmaktayız. Öyle zamanlar geliyor ki yemek yemeyi bile erteliyoruz ancak sosyal medyada takılmayı ertelemiyoruz. Bu ve bunun gibi alışkanlıklar zamanı israf etmeye yarayan tuzaklar arasındadır. Alışkanlıklarımızda değiştirerek ya da değişiklik yaparak zamandan kazanç sağlanabilir.

Nasıl bir değişiklik yapmak istediğimize karar vermeli ve hemen bu değişiklik yapılmalıdır. Bir anda çok şey değiştirmeye kalkmadan küçük değişiklikler yapılmalı. İlk değişiklikte ustalaştıktan sonra ikincisine geçilir. Yeni davranış için net ve ölçülebilir başarı standartları belirlenmeli. İstisna kabul edilmemeli. Sonuçların aniden düzelmesini beklenilmemelidir.

Acelecilik

Hayatın getirdiği koşuşturmaya kişisel aceleci tavrımızda eklendiği zaman normalde artacak zamanımız olsa bile zamanı artıramayız kendimize. Zaman baskısından hoşlanana insanlar aceleci tavır takınarak kendilerini sürekli bir şeyler yapmak zorunda hissederler. Sürekli bir şeyler yapmak zorunda olduğunu hissederek aslında yapmak zorunda oldukları şeyleri ertelemiş olurlar.

Kendini Gereğinden Fazla İşe Adamak

Önemli olan çok iş yapmak değildir. Yol kat etmemize yarayacak, bizi bir ileri seviyeye taşıyacak işler yapıyor isek zamanımızı iyi yönetiyoruz demektir. Ancak başladığımız ve bitirdiğimiz nokta arasında herhangi bir fark göremiyor isek o zamana kadar harcadığımız zamanı boşa harcamışız demektir. Plansız iş yapıldığı zaman işe yaramayan işler, işkolik insanların zamanında önemli bir yer tutar. Ancak herhangi bir katkısı olmaz zamanı etkin kullanmaya.

Ertelemek

Hayatımızda sürekli bir şeyleri ertelemekteyiz. Bazen öyle zamanlar olur ki kendimizi bile ertelediğimiz zamanlar olur. Farkında olmadan önemli bir çok konuyu ertelediğimiz için ileride büyük pişmanlıklar yaşamış olabiliriz. Ertelediğimiz bir çok durum kariyer yıkabilecek, mutluluğu bozacak ve hatta hayatını kısaltacak, her alanda başarıyı önleyen, gizli gizli zarar veren bir alışkanlıktır. Nereden başlayacağımı bilememe, güç bir karar vermeyi gerektirme, ne yapacağını bilememe, yeterli enerjide hissetmeme gibi nedenler ile işlerimiz sürekli ertelenmektedir.

Öncelikleri Belirleyememek ve Sıraya Koyamamak

Zamanı etkin kullanmak için yapılacak işlerin önceliklerinin belirlenmesi ve planların bu öncelikler göz önüne alınarak hazırlanması gerekmektedir. Belirli bir sıra dahilinde yapılan işler bir sonraki adım içinde kolaylık sağlayacaktır. İlk önce sıkıcı olan işi yapılmalıdır. Bitirme tarihini belirleyerek o tarihe uygun plan dahilinde hareket edilmelidir. Ödüllendirme sistemi kurarak motivasyon artırılmalı ve istenilen ödül ile kendi kendimizi güdülemeliyiz. İşleri küçük bölümlere ayırılarak daha dikkat çekici hale getirilmelidir.

Plansızlık

Planlama yapılmadığı takdirde, işler zamanında bitmemekte ve bunun sonucunda işleri hep bir sonra ki zaman zarfına aktarılmaktadır. Dikkatli bir planlama iyi bir zaman yönetiminin temelidir. Mesleki ve özel hedeflere daha sağlam ve çabuk ulaşma, gerçekten önemli işlerimiz ve hedeflerimiz için zaman kazanma, daha az telaş ve strese girme gibi durumlarda iyi bir plan bize yardımcı olacaktır. Plan yaparken özellikle yazılı olmasına dikkat edilmeli. Elde somut bir şeylerin varlığı hem hatırlamamızı kolaylaştıracak hem de unutup atlama durumunu ortadan kaldıracaktır. Yalnız akılda kalan planın ana hatları ve hatta tamamı unutulabilir. Yazılı planlar zihnin yükünü hafifletir. Yazılı bir plan kişinin motivasyonunu yükseltir. Yazılı plan yapıldığı takdirde gün bitiminde halledilmemiş işler gözümüzden kaçmaz, kontrol kolaylaşır. Yapacağınız günlük planlar sayesinde başarı artar, önemli işlerinizi engelleyen ıvır zıvır işleri ikinci plana atabilirsiniz.

İÇERİĞİ OKUDUNUZ, ŞİMDİ YORUMUNUZU YAVAŞÇA BURAYA BIRAKIN

BUNA BAKALAR BUNLARA DA BAKTILAR

İnsan Bedeninin Ulaşabileceği Sınırları Gösteren 10 Bilgi Yalnız Kalmak ve Kafa Dinlemek İçin Zaman Ayırmanızı Sağlayacak 10 Mantıklı Sebep Osmanlılar Hakkında Az Bilinen 7 Şey Hafif Rüzgarda Bile Üşüyen Kadınlardan Değilseniz Anlayamayacağınız 26 Durum 2015`te Hayata Yeni Bir Başlangıç Yapmak İsteyenlere 25 Gerçekçi Tavsiye 70`li Yıllarda Uçakların ve Uçmak Deneyiminin Çok Çok Farklı Olduğunu Gösteren 22 Şaşırtıcı Fotoğraf İş Çıkışı Sevgilisiyle Buluşacaklara 7 Tavsiye Aile Bağları Güçlü Olan Bir Erkek ile Birlikte Olmanın Size Kazandıracağı 14 Önemli Şey İflah Olmaz Bir Kitap Hastası Olduğunuzu Gösteren 21 İşaret Bir Kadınla Evlenmeden Önce, Onunla Mutlaka Seyahate Çıkmanız Gerektiğinin Kanıtı 5 Önemli Detay 10 Yaş Gençleşmek İçin 10 Yöntem Kadınları Her Zaman Etkileyen, Gerçek Bir Centilmenin Yapacağı 9 Davranış Kadın - Erkek Eşitliği Hakkında 9 Özlü Söz Kafa Yakan 14 Paradoks

BÖYLE ŞEYLER DE YOK DEĞİL

Sevgilinizle Ayrılınca İştahınızın Kesilmesinin Nedeni! Lumia 550 Bir Kez Daha Sızdı
​Yahu Bu Öğrenciler Size Ne Etti? İşte Dünya'nın En Büyük Uçak Kazaları
İlginç Mezar Taşlarının Olduğu Köy: Sapanta Köyü ​Okullar Geç Açılsın Çağrısına Tam Destek!
200 Bin Yıl Sonra İnsan Vücudu Neye Benzeyecek? Camlardan Yapılmış Meyve Tasarımları