2017 KYK Burs ve Kredi Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2017 KYK Burs ve Kredi Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre KYK yurt başvuruları 14 Ağustos Pazartesi günü itibariyle başladı ve 20 Ağustos 2017 Pazar günü 23.59'da sona erecek. Merakla beklenen bir diğer konu da KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı ama başvuruların önümüzdeki haftalarda başlayacağı tahmin ediliyor. 

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK bursu; yurt içinde ve yurt dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilen paradır.
KYK öğrenim kredisi; y
urt içinde ve yurt dışında yükseköğrenim gören öğrencileri ekonomik yönden desteklemek amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince geri ödemeleri şartıyla verilen paradır. 

KYK Bursu Almada Öncelikli Kişiler

Şehit bekar ise kardeşi, Şehit evli ise çocuğu ,Gazi çocukları

Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40'ın altındaki raporlar öncelik kapsamında değildir.)

Anne ve babası vefat etmiş olanlar

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi'nde tamamlayanlar

“Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör milli yükseköğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç)

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21’inci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlar.

2017-2018 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’'e giren öğrenciler.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır