2017 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı mı?

2017 LYS Tercih Sonuçları Açıklandı mı?
Yüzbinlerce kişinin girmiş olduğu LYS sonrası 18-26 Temmuz tarihlerinde tercih yapan adaylar şimdi de tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor.

ÖSYM’nin resmi internet sitesinde sonuçların ne zaman açıklanacağı ile ilgili bir duyuru yapılmadı henüz fakat aldıkları puana göre tercih yapan adayların tercih sonuçlarının 14-18 Ağustos 2017 tarihinde, elektronik kayıtlarında 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacağı tahmin ediliyor.  

Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?

Adaylar, merakla beklenen LYS sonuçlarını öğrenmek için sonuçların açıklandığı gün ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemi üzerinden (sonuc.osym.gov.tr) Aday İşlemleri Sayfası’na T.C. Kimlik Numarası ve Aday Şifresini yazarak sonuçlarına ulaşabilecekler. Sonuçlar sadece ÖSYM’nin resmi internet sitesinde açıklanacaktır.

Üniversiteye Kayıt Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Üniversiteye Kayıt Olmak İçin Yapılması Gerekenler

LYS sonuçlarından sonra kayıt hakkı kazanan adayların kayıt tarihleri süresince tercih ettikleri üniversitelere başvurmaları gerekiyor. Duyurulan kayıt tarihlerinde kayıt için başvuru yapmayan veya işlemleri yarım bırakan, tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

Üniversite Kayıtları İnternet Üzerinden Nasıl Yapılıyor?

Üniversite kayıtlarını internet üzerinden yapmak isteyen adaylar için YÖK, YÖKSİS üzerinden konuyla alakalı maddeler halinde açıklamalar yaptı. E-kayıt işlemleri için yapılması gereken ilk başta e-devlet şifresi almak. E-devlet şifresi almak için PTT Merkez Müdürlükleri'ne veya yetkili şubelere başvurmanız gerekiyor. Şifre aldıktan sonra turkiye.gov.tr sitesi üzerinden e-devlete girerek e-hizmetler bölümünde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sayfasını açmanız gerekiyor. Kayıt yapma hakkı kazandığınız üniversite adı sistemde gözükmezse, erkek adaylar için askerlik işlemlerinde eksiklik veya yanlış bilgi varsa, ÖSYS kaydınız bulunmuyorsa, lise mezuniyetinize dair bilgiler sistem üzerinden alınmıyorsa, herhangi bir lisede öğrenci kaydı bilginiz gözükmüyorsa başvurularınızı internet üzerinden yapamazsınız.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır