68 Yaşındaki Adamın Azim Dolu Hikâyesi

68 Yaşındaki Adamın Azim Dolu Hikâyesi
Güney Asya’da Dünya’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Nepal‘i, Dünya’nın en yüksek noktası olarak kabul edilen Everest’in burada yer almasıyla biliyoruz.

En son 2015 yılında ülkede yaşanan büyük depremin ardından Nepal’in tekrar uluslararası medyada görünmesine vesile olan özel bir isimden bahsedeceğiz sizlere: Durga Kami. 68 yaşındaki Durga Kami altı çocuk babası ve sekiz torunu var. 

Altı çocuk babası ve sekiz torun sahibi Durga Kami  haftanın altı günü okula gidiyor. 14-15 yaşındaki arkadaşlarıyla birlikte orta okula devam eden Durga Kami yıllar önce yapamadığını şimdi yapıyor. 

Sabahları sakallarını tarayıp, okul üniformasını üzerine geçiriyor ve bastonunu alıp bir saatlik okul yoluna koyuluyor. 

Durga Kami yıllar önce maddi imkansızlıklardan dolayı okula gidememiş. Öğretmen olma hayalini de gerçekleştirememiş. Çocuklarının baba evini gitmesiyle ve karısının ölümüyle yalnız kalan 68 yaşındaki adam böyle zorlu bir dönemde yıllar önce yapamadığını yapmaya karar vermiş.

Durga Kami önce Kaharay ilkokuluna giderek 7-8 yaşlarındaki sınıf arkadaşlarıyla birlikte okuma yazmayı öğrenmiş. Ardından 11 yaşındaki arkadaşlarının desteğiyle 5. sınıfı başarıyla bitirmiş. Şimdi sırada orta okuldan mezun olmak var.  Bazen derslerde zorlansa da arkadaşlarının yardımıyla derslere devam ettiği belirten 68 yaşındaki öğrencinin öğretmeni D.R Koirala için de bu durum pek alışıldık değil. Ama D.R Koirala da zamanla bu duruma alışmış.

Durga Kami’yi kendi eğitim verdiği ortaokula davet eden D.R Koirala, öğrencisinin kıyafet ihtiyaçlarını gidermiş. D.R Koirala; “Babam yaşında birisine ilk kez ders veriyorum. Bu durumla ilgili heyecanlıyım ve mutluyum.” ifadelerini kullanıyor. 


Okulda kendisine “Baa” yani baba diye hitap edilen Durga Kami yaşından beklenmeyen pek çok faaliyette yer alıyor. Okul bahçesinde sınıf arkadaşlarıyla voleybol oynamayı da ihmal etmeyen Durga Kami hayatının sonuna dek öğrenmeyi sürdürmek istediğini söylüyor.

Azimli öğrenci, “Eğer insanlar benim gibi beyaz sakallı birinin okula gittiğini görürse aradığı motivasyonu burada bulabilir.” diye ekliyor.

Biz de bu azimli öğrencinin başarılarının devamını diliyoruz. 

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır