Ayakkabı fabrikasından olimpiyatlara uzanan Emil Zatopek’in başarı öyküsü

Ayakkabı fabrikasından olimpiyatlara uzanan Emil Zatopek’in başarı öyküsü
Gelmiş geçmiş Dünya tarihinde en iyi koşucular listesinin başlarında yer alan Emil Zatopek’in azim dolu hayat hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Emil Zatopek, 1922’de Koprivnice’de altı çocuklu fakir bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi. Tatra fabrikasında marangoz olarak çalışan babası, onun koşmasını değil çalışmasını istiyordu. 16 yaşında ayakkabı fabrikasında işe girdi. 18 yaşındayken çalıştığı fabrikadaki yöneticisi tarafından zorla sokulduğu bir yarışla koşmaya başladı.

Eşi, Zatopek’in geçmişini şöyle anlatıyor: “Çok zor bir gençlik yaşamıştı. Bata’da çalışıp geceleri de antrenman yapıyordu. Zatopek'in hayat felsefesi, eğer bir bariyer varsa etrafından dolaşma, onu alt etmeye çalışmaktı."

Koşmayı çok seven Zatopek, ordu acemi birliğinde gündüzleri çok ağır eğitimler yaptığı zamanlarda bile geceleri eline bir fener alıp ayağında asker postallarıyla karlı yollarda 30 kilometre koşuyordu.

Kar kalınlığı arttığı zamanlarda ise içine kirli çamaşırlarını doldurduğu küvette koşuyordu. Bu sayede hem dayanıklılık egzersizi yapıyor hem de termiz çamaşırları oluyordu.

Koşularında zaman tutmuyor ve bunu umursamıyordu. 400 metreyi bütün hızıyla koşuyor; bunu tekrar tekrar doksan kere yapıyor ve arada dinlenmek için 200 metre koşuyordu. Antrenmanı boyunca toplam 53 kilometre koşmuş oluyordu.

Vücut geliştirmek için cirit atma sporu ile ilgilenen karısı Dana ile birlikte futbol sahasına gidiyor ve birbirlerine cirit atıyorlardı.

Çekler atletizmde hiç dikkate alınmıyorlardı. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan Zatopek, kazanmak için  istediği metodu deneyebiliyordu.

Zatopek’e göre yarış, hız yaparken flört etmek gibiydi. Yarış esnasında bile az bildiği Fransızca, İngilizce ve Almanca bilgisiyle diğer koşucularla sohbet etmeye çalışıyordu.

1940’ların sonuna doğru Zatopek 3 yıl boyunca  2 haftada bir yarışa katıldı ve hepsini kazandı: 69-0. Bu yarış programı içinde bile haftada ortalama 260 kilometrelik bir antrenman yapmaya devam ediyordu.

Emil Zatopek parlak Olimpiyat kariyerine 1948 Londra Olimpiyatları’nda 10.000 m koşarak başladı. 25 turluk yarışın onuncu etabında liderliği eline alan Zatopek yarış sonuna doğru iki atlete tur bindirdi ve yarışı 300 metreden fazla bir farkla birinci (29.59.06 dakikalık derece ile) bitirdi.

1952 Helsinki Olimpiyatları sırasında Çek takımında az atlet olduğu için istediği kategoride yarışabilecekti ve bütün yarışlara katılmayı seçti. Bu sırada 30 yaşındaydı ve Zatopek, 5.000 metrede (14.03.00 d) Olimpiyat rekoru kırdı. Aynı günün öğleden sonrasında karısı Dana da cirit atmada altın madalya kazandı. 10.000 metrede (29.17.00 d) derecesiyle dünya rekorunu kırdı ve ikinci altın madalyasını da kazanmış oldu.

Maraton dalında da koşmaya karar veren Zatopek bu konuda çok tecrübesizdi. Peters’ın yanına yaklaşan Zatopek; “Affedersin. Bu benim ilk maratonum. Çok mu hızlı gidiyoruz sence?” “Hayır, çok yavaş gidiyoruz” dedi Peters. Zatopek şaşırmış ve “Çok yavaş diyorsun. Bu hızın çok yavaş olduğundan emin misin diye sorusunu tekrarladı. Peters “Evet” diye yanıt verdi fakat bu sefer şaşıran Peters'ın kendisi oldu çünkü bu cevabı aldıktan sonra Zatopek birden daha da hızlanmıştı. Stada girdiğinde tezahüratlarla karşılandı ve 3. Olimpiyat rekoru ile birinci oldu. Emil Zatopek 5.000 m, 10.000 m ve maratonu aynı turnuvada kazanan tek atlet oldu. Maraton yarışı sonrasında kendisine yöneltilen “Nasıldı?” sorusuna verdiği cevap: “Sıkıcı.”

Ünlü atlete Olimpiyatlardan altı hafta önce fıtık teşhisi konuldu. Fakat Zatopek buna karşın 1956 Melbourne Olimpiyat oyunlarında maraton koştu, ancak bu kez altıncılıkla yarışmayı bitirdi. 1956 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra atletizmi bıraktığını açıkladı.

2000 yılında aramızdan ayrılan Zatopek bir olimpiyat kahramanı olarak Lozan’daki IOC merkezine heykeli dikildi.

“Yarış kazanmak için 100 metre koşun, tecrübe kazanmak için maraton koşun”

“Yarış kazanmak için 100 metre koşun, tecrübe kazanmak için maraton koşun”

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır