Basit Bir El Titremesi Bir Adamın Hayatını Bakın Nasıl Değiştirdi!

Basit Bir El Titremesi Bir Adamın Hayatını Bakın Nasıl Değiştirdi!
Steve ve Hope Dezember çifti 2011 yılında birbirine aşık oldu. Hope’un ilk gece unutamadığı ve hafızasına kazınan bir şey vardı. Steve ile ilk randevularında şişeyi açarken eli titredi ve şişe yere düştü. Hope’a göre bu normal bir el titremesi değildi.

Daha önceden aynı durumu yaşayan Steve doktora gitmesine rağmen bir teşhis konulamamıştı. Hope ile birlikteliğinin 4. ayında nihayet Steve’e teşhis konuldu. 28 yaşındaki genç adama henüz tedavisi mümkün olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) teşhisi konuldu.

ALS’nin nedenleri kesin değil. ALS hastaları zamanla konuşma, yürüme ve hareket etme yetilerini kaybediyor. Ölüm nedenleri de çoğunlukla nefes darlığı ve kalp yetmezliği. ALS teşhisi konulan kişiler 3 yıl içinde, %25’i en iyi ihtimalle 5 yıl içinde ölüyorlar.

Teşhis konulan Steve kaybedecek zamanı olmadığını anladı. Hope’a hastalığını anlattı. Çok az ömrünün olduğunu ve bu yüzden isterse kendisinden ayrılabileceğini belirtti. Fakat Hope, Steve’e böyle bir şeyi istemediğini ve onu sevdiğini söyledi. Bu mükemmel çift 2012 yılında evlendi.

2013 yılının ocak ayında Steve konuşma kabiliyetini kaybetti. İlerleyen zamanlarda 30 kilo verdi ve zaman geçtikçe işler daha da kötüye gitti ve Steve bacaklarını hareket ettirememeye başladığı için tekerlekli sandalye kullanmaya başladı. 

ALS, Steve’in bütün vücudunu etkilemişti. Terapist olan Hope, Steve’e bakmak için işinden istifa etti.

Çift beraber ‘Drive’ ismini verdiği bir projeye başladı. Proje kapsamında Steve resim yapıyordu ve bunları satarak elde edilen para ile Steve’e gerekli ilaçlar alınıyordu. 

Steve, yedekteki tekerlekli sandalyesinin tekerleğine boya sürererek ve ileri-geri hareket ettirerek birbirinden farklı resimler yapıyordu.

Steve ve Hope hayata sıkı sıkıya tutunmaya devam etti ve ALS’ye bir tedavi bulunacağı umuduyla bekliyorlar. Hope bir gün eşine elveda etmek zorunda kalacak ama bu an gelene kadar Steve ile geçirdiği her saniyenin değerini biliyor.

Hala zamanınız varken ve sevdikleriniz yanınızdayken onlara zaman ayırın, sarılın, öpün. Belki daha sonra çok geç olabilir.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır