Bilim İnsanları En Mutsuz Olduğumuz Yaşı Söylüyor!

Bilim İnsanları En Mutsuz Olduğumuz Yaşı Söylüyor!
20'li yaşların o inanılmaz heyecanı, 30'lu yaşların kariyer telaşı, 40'lara doğru artan sorumluluklar ve 50'li yaşların yorgunluğu... Bilim insanları en mutsuz olduğumuz yaşı araştırmış. Bu araştırma dahilinde 51 ülkeden 1 milyon 300 bin kişi ile görüşülmüş ve ortaya en mutsuz olduğumuz yaş çıkmış. 

Araştırmayı Dartmouth College'daki ekonomist David Blanchflower ve Warwick Üniversitesi'ndeki Andrew Oswald yaptı. Kapsamlı çalışmada ortaya çıktı ki tüm ülkelerde insanlar benzer eğilimde.

Araştırmanın sonuçlarına göre mutluluk ve yaşam memnuniyeti kademeli olarak azalıyor. Yani 30’lu yaşlar 20’lerden daha düşük, 40’larda 30’lardan daha düşük... 50’li yaşların başında ise dibe vuruyor. Yani mutsuz olduğumuz yaş 50'ler! Ardından yine artış başlıyor. Hayattaki mutluluk düzeyimiz bir ‘U’ harfini andırıyor değil mi?

20'li yaşlarımızda oldukça mutlu hissederken, yıllar içerisinde bu mutluluğu kaybediyoruz ve 50'li yaşlara geldiğimiz vakit mutlululuk hissimiz adeta dibe vuruyor. Sonra yine kademeli bir şekilde artıyor.

50'li yaşlardan sonra kariyer telaşımız olsun, çocuklarımızın beklentileri olsun, hepsi büyük ölçüde sona ermiyor mu? 

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır