Bilim insanları kokoreçin mutluluk kaynağı olduğunu kanıtladı!

Bilim insanları kokoreçin mutluluk kaynağı olduğunu kanıtladı!
Seversiniz, sevmezsiniz ama kokoreç ülkemizin bir gerçeği! Öyle ki yeri geldiğinde siyasi krizlere bile yol açmış bir gerçekten bahsediyorum. Hatırlayan olacaktır; 2000'lerde AB uyumluluk süreciyle birlikte manşetlere taşınmıştı. Şimdiyse bilim insanlarının gündeminde!

Bilim insanlarının araştırmalarına göre kokoreç gerçek bir mutlululuk kaynağı!

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar’ın açıklamalarına göre kokoreç vücutta ciddi miktarda serotonin (mutluluk) hormonu salgılanmasına yardımcı oluyor.

Dr. Dizdar, serotonin hormonunun insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi verdiğini, eksikliğinde ise depresyona yol açtığını belirterek kokoreçin ciddi bir serotonin tetikleyicisi olduğunu şu şekilde ifade ediyor:

"Bağırsak ve beyin en büyük serotonin kaynağıdır. Azaldığı takdirde depresyon meydana geliyor zaten. Kokoreç bütün alerjilere etki edecek kadar fayda sağlar. Yani uyumla ilgili ne kadar sorun varsa ona etki eder."

"Kuzu ya da insan, bağırsak floraları arasında büyük fark yoktur. Dolayısıyla hastalık floranın aktarılmasından olumlu etkilenebilir. Bağırsaklar ayrı bir sistem oluşturuyor bu sistemin içerisinde mikroorganizmalar var. Bunlar bağırsaklarla birlikte çalışıyor eğer mikroorganizma olmazsa insanoğlu yaşayamaz. Daha doğrusu anormal bir şeye dönüşür."

"Florayı dışarıda tutamıyorsun, saklayamıyorsun. Bağırsak florası anneden bebeğe aktarılır, bebekten kendi çocuğuna aktarılır ama dışarıda saklanamıyor. Bu kokoreçte var sadece."

Kokoreç yendiğinde mikroorganizma desteğinin dışarıdan alındığını söyleyen Dr. Dizdar, flora değişimi sayesinde bağırsakların çok daha iyi çalıştığını da belirtiyor.

Peki ya kokoreç konusundaki hijyen endişesi nasıl giderilebilir?

"İnsanların hijyen takıntısı var ama bir yere kadar. Pişirme işlem hemen yapılmak zorunda kokoreççiler ‘bir gün suda bekliyor’ diyor ama hiç zannetmiyorum. Çünkü kokoreç bozulmaya çok açıktır. Hemen temizliği yapılıp içi açılır, sonra yıkanır arkasından zaten sarılıp haşlanıyor; temizliği bu kadar. Sıfır hijyene indirmeye çalışırsan kokoreçliğini yitirir."

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır