Cahil Kalmak İstemiyorsanız İlber Ortaylı’nın 5 Gezi Önerisini Mutlaka Dikkate Alın!

Cahil Kalmak İstemiyorsanız İlber Ortaylı’nın 5 Gezi Önerisini Mutlaka Dikkate Alın!
Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir gazetede yazdığı makalesinde yaz ayı bitmeden insanların gidip görmesi gereken 5 destinasyon önerisinde bulunmuş. Biz de saygıdeğer hocamızın bu önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. “Çok cahilsin!” sözünü duymamak için bence bu haberimizi pür dikkat okuyun. Keyifli okumalar…

1. Batı Karadeniz

1. Batı Karadeniz

İlber Hoca’nın ilk önerisi Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Safranbolu ilçesi. İsmini duymayan yoktur. Sadece Safranbolu’yu gezmekle kalmayın Batı Karadeniz’i gezebildiğiniz kadar gezin, diyor hocamız. İlber Hoca ayrıca şunları söylüyor:  “Bir zamanların bu ıssız kasabası şimdi turizme açılmış vaziyette. Safranbolu’yu görmeyen Türkiye coğrafyasını tanımış sayılmaz.” 

2. Adriyatik kıyıları – Dubrovnik

2. Adriyatik kıyıları – Dubrovnik

İlber Ortaylı’nın bir diğer önerisi yurt dışından: Adriyatik kıyıları. Osmanlı ve Venedik kalıntılarıyla harmanlanmış eşsiz bir doğayı görmek için buraya gitmemiz gerektiğini vurguluyor. Adriyatik kıyılarını görmeye karar verdiyseniz İlber Hocanın size bir uyarısı var: “Sakın ola büyük turistik gemilerde gezmeye kalkmayın!”

3. Orta Anadolu – Akdeniz çevresi

3. Orta Anadolu – Akdeniz çevresi

İlber Hoca’nın Orta Anadolu’da görülmesi gereken yer arasında şunları sıralıyor: Eflatunpınar,  Konya Ereğlisi, Beyşehir Gölü kenarında yer alan Kubadabad Sarayı, gölün diğer ucunda yer alan Eşrefoğlu Camisi. Bu yerler buram buram tarih kokuyor. Gidip bir solumak lazım.

4. Girit Adası

4. Girit Adası

İlber Hoca Girit Adası’nı özellikle Eylül ayında gidip görmemizi istiyor. 17. Ve 20. Yüzyıl Türkiyesi’ni anlamak için Girit Adası’nın önemli olduğunu vurguluyor. İlber Ortaylı: ““Lütfen Hanya limanındaki iskeleyi ve camileri, adanın başkenti Kandiye (bugün Heraklion) gibi Osmanlı ve İtalyan merkezlerinin yanında gene bu özellikleri taşıyan Rethymnon’daki (Resmo) eserleri görün: Mutasarrıflık binası, çeşmeler, ufak mescitler, Venedik kalıntıları (bilhassa lonca binası) tavsiyelerimiz arasında. Kandiye’deki mezarlık ve Mevlevihane kalıntısı da görülecek yerlerden.” diyerek değerli önerilerini paylaşıyor.

5. İspanya – Toledo

5. İspanya – Toledo

İlber Hoca, İslam tarihinin en önemli yerlerinden olan ve başkent Madrid’in güney kısmında yer alan Toledo’nun mutlaka gidip görülmesini söylüyor. İlber Ortaylı: “Sekiz asırlık Müslüman İspanya’nın dünya tarihindeki önemi ve Avrupa’ya etkilerini gözlemek mümkün. Tabii yarım yamalak gezmek bir şey ifade etmez. Madrid’in Prado ve Kraliçe Reina Sofia gibi ünlü müzelerini, operasını da programa eklemeli. ” ifadelerini kullanıyor. 

İlber Hoca değerli fikirlerini bizimle paylaşmışsa bize de bunlara uymak düşer. Hazır uzun bir bayram tatili de varken bu listede yer alan birkaç yere gitmenizde fayda var.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır