Çocuğunuzun kopya çekmesi, yalan söylemesi anne babaların suçu olabilir!

Çocuğunuzun kopya çekmesi, yalan söylemesi anne babaların suçu olabilir!

Bilim dünyasından kötü haber geldi! Çocuğunuzun kopya çekmesi, yalan söylemesi anne baların suçu olabilir!

Çocuğunuzun kopya çekmesinin, yalan söylemesinin vs. sorumlusu siz olabilirsiniz. Bunu hiç düşünmüş müydünüz? Bilim dünyası ilginç bir araştırmaya imza atmış. Çocuğunuzu överkenki söyledikleriniz onları cesaretlendirdiği kadar yalan söylemeye de itebiliyormuş. Peki ya bunun sebebi ne? Hemen açıklıyoruz! 

OISE'de iki deneysel çalışma yapıldı; zeki olduklarına dair övgüler alan çocukların bu düşünceleri devam ettirebilmeleri adına yalan söyledikleri, kopya çektikleri görülmüş.

İlk deneyde 3 ile 5 yaş arası çocuklara bir tahmin oyunu oynatılmış. Doğru yanıtı tahmin eden çocukların yarısına zeki olduklarına dair övgüler yapılırken, diğer yarısına da bu kez gayet iyi iş çıkardıkları söylenmiş. Ardından araştırmacılar çocuklardan kopya çekmeyeceklerine dair söz alıp odayı terk etmişler. Gizli kamerayla gözlemlediklerinde ise ortaya şöyle bir sonuç çıkmış; zeki olduklarına dair övgüler alan çocuklar daha fazla kopya çekmiş. 

İkinci deney de buna benzer bir şekilde kurgulanıyor. Developmental Science'ta yayımlanan bu deneyde de zeki oldukları söylenen çocukların kopyaya daha çok başvurdukları gözlemlenmiş.

En nihayetinde, bu deneylerden anladığımız şu; çocukları överken kullandığımız kelimelere oldukça dikkat etmeliyiz. Fark etmesek de çocuklarımızın zekaları ve kişiliklerini övmek yerine davranışlarını ve eylemlerini övmemiz gerekiyor.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır