Değişen sisteme adapte olmanın 10 etkili yolu

Değişen sisteme adapte olmanın 10 etkili yolu
2017-2018 eğitim öğretim yılını hem lise hem de üniversite sınav grubuna yaşatılan ani sistem değişikliği stresi ile hatırlayacağımız kesin. Biraz geniş düşündüğümüz zaman aslında hayatımızın her alanında beklenmeyen değişliklerle karşılaşıyoruz. Hayata ve değişikliklere en kolay uyum sağlayanın en az zararı aldığını baz alarak, sizler için değişen ve değişebilecek sistemlere adapte olmanın 10 etkili yolunu derledik.

1. Öğrenin

1.	Öğrenin

Karşılaştığınız yeni yapıyı tüm ince detaylarına kadar öğrenmeye çalışın. Bunu yaparken her şeyi eksiksiz ve doğru anladığınızdan emin olun. Bilgiyi doğru kaynaktan direkt olarak alın. Bilmediğimiz veya eksik bildiğimiz her şey insanın motivasyonunun düşmesi, ilgisinin azalması, kaygısının yükselmesi için büyük nedendir.

2. Kıyaslamayın

2.    Kıyaslamayın

Mükemmel sistem neredeyse imkansızdır.  Sahip olduğunuz eski koşullar ile yeni koşulları kıyaslamak size büyük bir avantaj sağlamak yerine moral açısından ciddi bir risk oluşturacaktır. Yapılması gereken tarihe karışmış sistemin işimize yaramayacak her ayrıntısını unutmaktır. Bu şekilde yeni yapıya da daha kolay alışmamız sağlanmış olur. 

3. Pozitif olun

3.    Pozitif olun

‘’Eyvah! Şimdi ne yapacağım.’’ diye paniklemek yerine mutlaka yapabileceğiniz şeyler olduğunu hatırlayarak yola koyulun. Sizinle birlikte aynı yapı içinde olan bir çok insan ne yapacaksa, siz de onu yapacaksınız.  Değişikliği ne kadar olumlu karşılarsanız sizdeki sarsıcı etkisi o kadar az olacaktır.

4. Koşulları güncelleyin

4.    Koşulları güncelleyin

Değişim noktasına kadar sürdürmüş olduğunuz yaşamınızı yeni koşullar doğrultusunda güncelleyin. Yapmanız ve yapmamanız gereken çalışmaları listeleyin. Yapacaklarınızı sadece düşünerek planlamak yerine liste yaparak görsel olarak da kavramanızı sağlayın.

5. Adaptasyona istekli olun

5.    Adaptasyona istekli olun

‘’Hasta teşhisi kabul etmedikçe tedavi gerçekleşmez.’’ misali değişimi kabullenin. Kabullenme evresini tamamlamadığımız sürece, sistem içinde etkili olmamız imkansızdır.

6. Bahanelerden kurtulun

6.    Bahanelerden kurtulun

Yüksek öğretim Kurumları Sınavı üzerinden örnek verecek olursak; ‘’Bu güne dek yaptığım çalışmalar boşa gitti.’’demek yerine, ‘’Artık daha fazla sürem var.’’ şeklinde düşünerek yolunuzu kendiniz açın. 

7. Kendi motivasyon kaynağınızı oluşturun

7.    Kendi motivasyon kaynağınızı oluşturun

Sürekli olarak başkalarından destek, avuntu, moral ve motivasyon beklemek başarıya olan inancımızı da başkalarına bağlamamıza neden olur. Bu sebeple kendimize stres ve değişim anlarında telkinlerde bulunarak veya pozitif yaklaşımlar deneyerek yardımcı olabiliriz.

8. Hedef belirleyin

8.    Hedef belirleyin

Hiç kimse nereye gideceğini bilmeden yola çıkmaz. Bu nedenle hedef belirlemek bir yaşam biçimi olmalıdır. Üzerinde emek harcanarak, düşünülerek koyulmuş gerçekçi hedefler sistem değişikliklerine uğrasalar da değişmezler. Bu nedenle yol değişse de varılacak nokta değişmez. Bu da yeni olan yolu öğrenebilmemizi kolaylaştırır.

9. Mola verin

9.    Mola verin

Tüm alışma evreleri için ihtiyacımız olan temel yapı süredir. Kısa molalar vererek kendimize, adapte olmaya çalıştığımız durumu karşıdan seyretme olanı sağlarız. Böylelikle yaşarken göremeyeceğimiz önemli detayları bu molalar sayesinde görmüş oluruz. Burada önemli olan bu molaların sıklığını ve uzunluğunu iyi ayarlamak, bir bahane aracı haline getirmemektir.

10. Yalnız olmadığınızı unutmayın

10.    Yalnız olmadığınızı unutmayın

Sadece sizin için yapılan köklü değişikliklerin yanında değişen kapsayıcı sistemler genel anlamda daha avantajlıdır. Sonuç elde edeceğimiz basamağa geldiğimizde bu yeni sistem sadece bizi değil totali etkileyecektir. En az etkiyi almamız için de bu 10 maddeyi uygulamamız gerektiğini hatırlamalıyız.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır