EBA Nedir, Ne İşe Yarar?

EBA Nedir, Ne İşe Yarar?
Eğitim Bilişim Ağı’nın kısaltılmış hali olan EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan çevrimiçi sosyal eğitim platformudur.

EBA’ya öğretmenler özel olarak hazırladıkları içerikleri yükleyebilirken, başka öğretmenler tarafından paylaşılan içeriklere de ulaşma imkanına sahip oluyorlar. 

EBA’ya öğrenciler de üye olabiliyor ve birçok avantajdan faydalanabiliyorlar.
EBA'ya giriş yapan öğrenci başka öğrenciler tarafından paylaşılan notlara, sunumlara, görsellere, videolara rahatlıkla ulaşabilmekte ve bu meteryallerden istediği gibi yararlanabilmektedir.

EBA’yı kısaca özetleyecek olursak;

EBA’yı kısaca özetleyecek olursak;

- Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak, - Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak, - İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek, - Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak, - Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak, - Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek, - Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak, - Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak, - Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA Nasıl Kullanılır?

EBA Nasıl Kullanılır?

EBA’nın resmi internet sitesi http://www.eba.gov.tr/  girdikten sonra E-Kurs sekmesini açın.
Karşınıza Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönetim Sistemi Girişi gelecek. Buradan öğreciler için EBA girişi seçeneğini tıklayın.

Daha sonrasında karşınıza http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS//giris.jsp adresi gelecek.
Buradan da e-okul bilgileri seçeneğini işaretleyerek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Veli Bilgilendirme Sistemi Kullanıcı Doğrulama sistemini doldurmanız gerekiyor. 
İlgili alanları doldurduktan sonra giriş yap seçeneğine tıklayarak sistem içerisine girebilirsiniz.

Sistem içinde yine e-kurs sekmesini tıkladıktan sonra karşınızda öğrenci bilgileriniz gelecek. Sistem üzerinde bilgilerimi güncelle seçeneğine bastıktan sonra öğrenci işlemleri menüsünden kurs tercih sekmesine tıklayarak kurs tercihleriniz yapabilirsiniz.

Ders seçimi bittikten sonra Kaydet seçeneğini işaretleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

EBA’ya girmek için tıklayınız.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır