Einstein'ı diğer bilim insanlarından ayıran ve onu bir dahi yapan neydi?

Einstein'ı diğer bilim insanlarından ayıran ve onu bir dahi yapan neydi?
Princeton Üniversitesi'nde profesörlük yapan teorik fizikçi Robbert Dijkgraaf, yazısında Albert Einstein'ı diğer bilim insanlarından nasıl farklı gördüğünü şu şekilde anlatıyor:

Einstein gerçek bir dahiydi ve bir bilim insanı olarak hepimize örnek teşkil ediyor. Çocukken bile çok farklı bir düşünme şekli vardı. Einstein’ın hayal dünyası çok önemliydi. Çok iyi bir öğrenci değildi fakat çok özgün bir düşünce yapısına sahipti. Bana göre, Einstein’ın sihirli bir dokunuşu vardı. Bir şekilde döneminin teorilerini kabul etmedi ve kendisine özel bir şekilde düşündü.

Bilim insanı olarak en sevdiği akıl yürütme şekli düşünce deneyiydi. Bunu Genel Görelililik Teorisi’ni keşfettiği çok önemli anı tarif ederek açıklıyor. Bir binanın çatısındaki işçileri izliyordu. Birden işçiler düşerse ne olacağını düşündü ve fark etti ki, işçiler düşerse artık yer çekimini hissedemeyecekler. Bir şekilde bu olaydan çıkarımda bulunarak Genel Görelilik Teorisini oluşturdu. O anı hayatının en mutlu anı olarak tanımlıyordu.

Daha sonra beni kişisel olarak çok rahatlatan bir şey söyledi: Hayal gücü bilgi dağarcığından çok daha önemlidir, çünkü bilgi dağarcığı bildiklerimizi tanımlar. Hayal gücü ise gelecekte bilebileceğimiz her şeydir.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır