Everest’in Zirvesini Görmek Uğruna Canlarını Feda Eden 10 Maceraperest Dağcı

Everest’in Zirvesini Görmek Uğruna Canlarını Feda Eden 10 Maceraperest Dağcı
Everest’in Dünya’nın en yüksek dağı olduğunu bilmeyen yoktur. Tam 8.848 metre. Onca riske rağmen dağcıların en büyük hayalidir bu dağa tırmanmak. Bunu başaranlar var ama bazıları da bunu başaramadan yaşamlarını yitiriyor. İstatistiklere göre dağa tırmanan her 10 kişiden biri ölüyormuş. 
Everest’te yaklaşık 250 cesedin olduğu düşünülüyor. Bunlara ulaşmak elbette çok zor. Bir zaman sonra bazı dağcıların cansız bedenlerine ulaşılıyor. Biz de Dünya’nın en yüksek zirvesine çıkarken hayata veda eden dağcıların hikâyelerini sizlerle paylaşalım istedik. 

1.

1.

1996 yılında Everest’e tırmanan Hintli dağcı Tsewang Paljor, korkunç bir kar fırtınası sonrası yaşama veda etti. Giydiği parlak çizmeler nedeniyle “Yeşil Botlar” olarak anılan dağcının cesedi 2014 yılında daha alçak bir yere taşındı. 

2.

2.

Francys, oksijen tüpü kullanmadan Everest'e tırmanan ilk Amerikalı kadın olmak istiyordu. Bunun için yaptığı iki başarısız denemenin ardından 3. Denemesinde bunu başardı. Fakat; Francys bu başarısını kutlayacak fırsatı bulamadı.

3.

3.

İngiliz maceraperest dağcı David Sharp 2006 yılında “Yeşil Botlar”ın olduğu yerde dinlenmek için mola verdi. Kafasını dizlerinin üzerine koydu ve bir daha uyanamadı. David’in kötüleştiği sırada yardım isteği mırıltılarını duyan 40 dağcıdan hiçbiri yardım etmedi. 

4.

4.

1924 yılında tırmanışını tamamlayan George Mallory’nin cesedine 75 yıl sonra ulaşıldı. Mallory zirveye ulaştı mı ulaşmadı mı bilinmiyor. Belki de Everest’in zirvesine tırmanan ilk kişidir. Bunu ona sorma şansımız yok elbette.

5.

5.

Hannelore Schmatz, Everest’te ölen ilk kadın dağcı. (Keşke yaşasaydı da bu unvanı olmasaydı.) Zamanla kendisi “Alman Kadın” olarak anılmaya başlıyor. Hannelore, 1979 yılında aşırı soğuğa maruz kaldığı için hayata veda ediyor. 

6.

6.

İngiliz pilot Maurice Wilson, George Mallory’nin başarısız olduğu yeri aşıp Evesret zirvesine ulaşacağına inanıyordu. 1934 yılında çıkmış olduğu macera yarım kaldı ve kar fırtınasına yakalandığı için hayata veda etti. Wilson’ın cesedine ulaşılınca tırmanış serüvenini yazdığı bir günlük de sırt çantasında bulundu.

7.

7.

Marco Siffredi ve arkadaşı dağın zirvesine snowboard yaparak 12 saatte ulaştı. Mola veren Siffredi’nin son sözleri “Çok yorgunum…Aşırı kar…Aşırı tırmanış…” olmuş ve Siffredi zirveden inişini yapamadan hayata gözlerimi yummuş.

8.

8.

1996 yılının ilkbahar ayı Everest Dağı’nın en karanlık zamanlarından biri olarak kabul edilir. Bu dönemde tam 8 dağcı hayatını kaybetti. O dağcılardan biri de Yasuko Namba.

9.

9.

“Seven Summits Challenge” ın (Everest’e 7 kez tırmanyı amaçlayan bir tür yarışma) dördünü gerçekleştiren Peter Kinloch, beşinci tırmanışını da başarıyla tamamlayarak zirveye ulaştı. İniş esnasında Peter’ın gözleri görmemeye başladı. Bölgeye yardım ekipleri geldi ve 12 saat boyunca ilaç ve oksijen verildi. Hava kararınca yardım ekibi bölgeden ayrıldı. Aylar geçtikten sonra Peter’ın arkadaşı zirveye tırmanmaya karar verdi ve tırmanış esnasında Peter’ın cansız bedeniyle karşılaştı.

10.

10.

Astronot Karl Gordon Henize, 1993 yılında uzun mesafeli görevlerin insan vücudu dokusuna etkilerini incelemek için NASA’nın geliştirdiği cihazı farklı rakımlarda radyasyona maruz bırakmaya çalışırken yolculuğunun ikinci gününde yüksek rakımdan dolayı fenalaştı ve yaşamını yitirdi.

Yorumunuz

Yorumunuz Başarıyla Kaydedildi. Yönetici onayından sonra yayına alınacaktır